TÜRKİYE'DEKİ HANİ BALIKLARI 

Türkiye'de çok sık karşılaşılan Hani Balıklarını tanımak ve türlerini ayırabilmek için hazırladığımız bu yazımızda belki de çok sık duyulan " bı balığın adı ne? Bu ne balığı? sorularına da bir cevap olacağı kanaatindeyiz.

Hani balıklarının yaşadıkları ülkelerin hepsinde sadece bölgesel tüketimleri vardır, derisi sert ve avcı türlerdir, yenilebilirler ancak ulusal veya uluslararası alanda ticari avı bulunmaz.  

Vücutlarında sert dikenleri vardır ancak dikenlerinde insana zarar verebilecek zehirleri bulunmaz.  

Hemen hemen her türlü olta yemine karşı aksiyonları vardır. Ağızları büyük ve güçlüdür bu nedenle yemeye çalıştıkları yem boyutlarıyla avcıları şaşırtır. Genelde yemi bütün olarak ağızlarına alırlar ve yutmaya çalışırlar. Canlı bırakmalara ve sahte balıklara dahi saldırgandır.  

Ülkemizde amatör balıkçılar veya dalış yapanlar hani balıklarıyla sıklıkla karşılaşılırlar. 

Ülkemizde sık görünen 3 türü vardır.

 

Asıl Hani Balığı  ( Serranus Cabrilla veya İngilizce Comber )

Akdeniz, Karadeniz, Afrika ve Avrupa’nın batı kıyılarında, Güney Afrika ve Atlantik Okyanusunun sıcak su akımlarının bulunduğu bazı bölgelerinde 0 ile 450 metre arasında yaşarlar.  

40 cm’ye kadar büyüdükleri görülmüştür. Türkiye'de " hanos" , " hani" gibi isimlerle de anılır. Hem kıyıdan hem de tekneyle balık avında sıklıkla oltalara gelir. Zararsızdır. Yenilebilir. 

 

Yazılı Hani ( Serranus Scriba veya İngilizce Painted Comber )

Akdeniz, Karadeniz, Afrika ve Avrupa’nın batı kıyılarında 0 ile 150 metre arasında , taşlık, kayalık bölgelerde yaşarlar.  Ülkemiz kıyılarında sıklıkla karşılaşılır. Amatör balık avcıları oltalarında veya dalış yapanlar sıklıkla görürler.

Üzerindeki renkli çizgiler nedeniyle ülkemizde yazılı hani, İngilizcede ise boyalı hani olarak anılır. Türkiye’de kimi yerlerde Ortalama 30 cm’ye kadar büyürler. Türkiye’de bölgesel olarak ali bereke, hani, hanos, kayacıl gibi isimlerle de anılırlar.

Diğer pek çok hani türü gibi, yazılı haniler de su altında meraklı ve ilgi çekicidir. Özellikle dalış tutkunları kayaların arkasından merakla bakan bu balıkları seyretmeye ve fotoğraflamaya çalışırlar. Vücutlarındaki renkli yapı, yazılı hanileri su altında da ilgi odağı yapmaya yeterlidir.

 

Benekli Hani ( Serranus Hepatus veya İngilizce Brown Comber )

Diğer hani üyelerine nazaran biraz daha sıcak deniz balığıdır ve genellikle Marmara ve batı Avrupa pek görülmezler. Bu nedenle de yine genellikle 100 metre derinliklerden sonrasında rastlamak zordur.

Maksimum boy olarak 25 cm’ye kadar görülmüşlerdir. Diğer hanilere göre daha küçüktürler. Zararsızdırlar, yenilebilir ancak ticari değeri bulunmaz. 

 

 

BU BALIĞIN CİNSİ NE? YAZILARININ DEVAMI İÇİN BAKINIZ : https://tekneveyat.com/blogdetay/gelin-baligi-akdeniz-gokkusagi-wrasse