post picture

Foça'da Kıyıdan ve Kiralık Teknelerden Balık Avı İçin Öneriler

Foça’nın, doğası ve insanı kadar, bir başka önemi de bereketli koylara ve balık çeşitlerine ev sahipliği yapmasıdır. Bu yüzden kıyı veya tekne kiralama ile tekneden balık avı yapan amatör balıkçıların da en çok ilgilendiği bölgelerdendir.

Eski Foça (Foça İlçe İdari Merkezi)  ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılan bu güzide kıyıların adlarıyla müsemma özellikleri herkesçe bilinir. Eski Foça geçmiş tarihten günümüze taşınmış eşsiz özellikleri sakinlerine sunarken, Bereketli meraları ile de amatör balıkçıları cezbeder. Amatör balıkçılar isterlerse kıyıdan olta ile balık avlayabilecekleri gibi isterlerse de kiralık tekne ile kaptan rehberliğinde avlanabilirler.

Yeni Foça, tarihi bir yerleşim olan Eski Foça’ya göre daha sonraki dönemde kurulmuş olmasından ismi yenidir ve burada modern yeni yapılar daha fazladır.  Bu bölgede de bereketli avlak yerleri vardır. Liman bölgesi Özellikle olta balıkçılığı için tercih edilir. Kayalık koy ve kıyılar, çok takılma endişesiyle kıyıdan olta ile balık avlamak isteyenlerin gözünü korkutsa da, kayalıklarda meydana gelen yosunlanma bazı balıklar için lezzetli yemlerin barınma noktasını oluşturur.  Mevsiminde Çipura, Karagöz ve Sargoz Avı nın bu bölgelerde daha bereketli olmasının nedeni de budur aslında.

Yıllarını Eski Foça ile Yeni Foça arasında kıyı ve olta balıkçılığı yaparak geçiren usta balıkçılar yanlış avlanma ya da patlatılan dinamitler sonucunda zaman zaman balık avlarında azalma gözlemleseler de yine de belli bir süre sonra aynı bereketle avlanmalar devam edebiliyorlar bu bölgelerde. Levrek yakalamak için Eski Foça’da 5 Kapılar bölgesini tavsiye ederken 1. Merisaki ve 2. Merisaki koyları, Köy hizmetleri sahili de tavsiyelerin başında. Sargoz yakalamak isteyenlere ise tavsiyeler Deveboynu Limanı, 5 Kapılar, Diba koyu, Yelken Kayalar, Karaçukur  ve İlk Koyun Burnu tavsiye listesinde bulunan bereketli meralardır.

Foça da her sezon balık avcılığı yapmak için meralar mevcut. Tekne veya bot kiralayarak biraz olsun açılmanız sonucu olumlu etkileyeceği ise ortak kanaat. Derseniz ki kıyıdan kendi oltamla balık avlamak istiyorum. O zaman daha çok liman bölgelerini ya da iskelesi olan yerleri tercih etmelisiniz. Zira kayalıklar profesyonel bir mücadele gerektiriyor.

Eski Foça merkezde 2 adet liman göreceksiniz. Bunlardan biri eski liman diğeri de yeni liman. Eski liman içinde küçük balıkçı kayıklarını ve çevresinde lokantalar ve cafeleri göreceksiniz. Yeni limanda ise gezi turu yat turu yapan kiralık günübirlik tekne ve yatları göreceksiniz.

Eski limandan Yeni Foça yönüne doğru kıyıdan devam ederseniz, yarımadanın ucuna doğru da balık avlayanları görebilirsiniz.

Tekneyle balık avı, Yeni Foça ve Eski Foça için de mümkün. Kiralık tekneler daha çok adalar bölgesinde avlanıyorlar. Tekneden çupra, mercan, karagöz avları bolca yapılıyor. Geçit zamanı denilen ekim-ocak ayları arasında çupra avı çok verimlidir. 

Balık avı turlarıyla ilgili daha fazla bilgiyi Balık avı turu sayfamızı ziyaret ederek ulaşabilir, hem balık avlayalım hem de tekne turu yapalım derseniz de Foça Tekne Turu sayfamızı ziyaret ederek seçenekleri inceleyebilir ve rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. 

Son Blog Yazıları
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Antalya Koyları ve Plajları
  • Karaburun Koyları ve Karaburun Gezi Rehberi
  • Datça Koyları ve Plajları
  • Çeşme Koyları ve Plajları
  • Hisarönü Gezi Rehberi
İlginizi Çekebilir