post picture

Karagöz Ne Zaman Avlanır

Karagöz özellikle amatör oltacıların karadan veya tekneden yaptıkları avlarda en çok tuttukları balıklardandır. Sargoz ismiyle de bilinen bu dostumuz kıyılarımızın en güzel balıklarındandır. Fakat bütün balıklarda olduğu gibi Karagöz av yasağı dönemleri ve asgari av limitleri mutlaka dikkate alınmalıdır. 

Latince: Diplodus vulgaris

İngilizce: Common two-banded seabream

Almanca: Zweibindenbrasse

Fransizca: Sar  à tête noire

İtalyanca: sarago fasciato

İspanyolca: sargo mojarra

Türleri 

Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz'de bulunan Karagöz’ün denizlerimizde karagöz, baltabaş karagöz, sivri burun karagöz olmak üzere üç türü yaşar. 

Tipi

Vücut rengi, koyu gümüşi gri pembemsi nüanslıdır. Kafa mavimsi alın bandı kahverengidir. Maksimum uzunluk 45 cm; ortalama uzunluk 18-25 cm.dir.

Yaşam 

Kıyısal bölgede 130 m derinliğe kadar olan kumluk ve kayalık alanlarda demersal (deniz tabanında, dip balığı olarak) olarak yaşar. Genç bireyler ise deniz bitkilerinin oldukları zeminleri tercih ederler.

Üreme Dönemi

İlkin dişi olma özelliği taşır. Bununla beraber bazı bireyler ayrı eşeylidir. Eşeysel olgunluğa erkekler ortalama 16.5 cm boy, dişiler ise 17.5 cm boy ve 2. yaşta erişirler. Aralık-Mart ayları arasında ürerler.

Minimum Av Boyu : 18 cm           

Avlamayın-Satın Almayın-Tüketmeyin 

Aralık - Ocak - Şubat - Mart

Balık avı turları hakkında detaylar için sayfamızı inceleyebilir rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Son Blog Yazıları
  • Çocuklar İçin Farklı Bir Aktivite; Çocuklarla Amatör Balık Avı
  • Girit’te Balık İsimleri
  • Foça'da Kıyıdan ve Kiralık Teknelerden Balık Avı İçin Öneriler
  • Kılıç Balığı Hakkında İlginç Özellikler ve Gerçekler
  • Karagöz Ne Zaman Avlanır