Dalış Turları ve Eğitimi

Tekneveyat’ta dalış turu yapmak, tüplü dalış eğitimi almak ve diğer sualtı sporu aktiviteleri için tekne rezervasyonları yapmak çok kolay. Türkiye’nin en popüler dalış noktalarında hizmet veren onlarca tekne sahiplerine ve profesyonel dalış hocalarına anında ulaşabilir, teklif alarak sadece birkaç dakika içerisinde rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Deniz yaşamının en renkli manzaralarına, egzotik balıklara, batıklara ve büyüleyici bir maceraya hazır olun!

Türkiye’de serbest veya tüplü, aletli dalış turu ve dalış eğitimi için dünyaca popüler lokasyonlar vardır. Birinci Dünya Savaşı’na tanık olan Gelibolu, gemi kalıntılarıyla; muhteşem bir doğaya sahip olan Bodrum mağaraları ve sakin koylarıyla ve ilginç kaya oluşumları, resifleri ve plajlarıyla Kaş en çok tercih edilen dalış noktalarıdır. 

Dalış turu fiyatları sezon yoğunluğuna, tekne özelliklerine ve tur kapsamında gerçekleştirilecek aktivitelere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ayrıca, lokasyon bazlı fiyat değişiklikleri de olabilmektedir. Popüler bir dalış noktasında talep yüksek olacağı için uygun fiyata dalış turu bulabilmek için erkenden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. 

Bazı tüplü dalış turları, dalış eğitimi ile birlikte yapılmaktadır. Daha önce hiç dalış deneyimi olmayanlar için karada ve denizde eğitimler verilmekte, sonrasında seviyelerine uygun noktalarda ilk amatör dalışlar gerçekleştirilmektedir. Bu konseptin de fiyatı, alınacak dalış sertifikasına ve sualtında geçirilen süreye bağlı olarak değişir. 

Türkiye’nin en güzel dalış noktalarında dalış turuna katılmak istiyorsanız ve henüz bu konuda eğitim almadıysanız, sertifikalı tur programlarına yönelmenizi tavsiye ederiz.

Sualtı evrenini keşfetmek ve derinliklerde gizli harikaları keşfetmek için dalış yapmak mı istiyorsunuz? O halde ilk adımınız PADI Açık Deniz dalış eğitimini almak olmalı. Dünyanın en çok bilinen sertifikası olan bu kurs, dalışa yeni başlayanlar için idealdir. Eğitime katılmak için daha önce dalış deneyiminizin olması gerekmez. 10 yaşın üstünde olan, iyi yüzme becerilerine sahip ve fiziksel açıdan sağlığı yerinde olan herkes bu eğitime katılabilir. Dünyanın her yerinde geçerli olan bu sertifikayla 18 metre derinliğe kadar dalışlar yapılabilir.

PADI tarafından verilen diğer sertifikalar ise PADI İleri Seviye Açık Deniz Dalgıç lisansı ve Usta Dalgıç lisansıdır. Bunlar, başlangıç sertifikasını aldıktan sonra sualtı dünyasına aşık olan ve seviyesini ilerletmek ya da profesyonel dalışlar yapmak isteyenlere önerilmektedir. Bu sertifikaları alan dalışçılar 30 metre ve daha fazlasına dalışlar gerçekleştirebilirler.

Türkiye, 8 bin kilometrelik sahil şeridi, ılık Akdeniz iklimi, sualtı zenginlikleri ve tarihi batıklarıyla dünyanın en çok tercih edilen dalış rotalarına sahip. Yaz tatili için gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği sualtı sporlarından biri de dalış. Tatil beldelerindeki dalış merkezleri ve yerel tekne işletmecilerinin düzenlediği dalış turları sayesinde ilgi giderek artıyor. Türkiye’de yılın 7 ayı boyunca dalış yapılabilen güzel noktaları var. Özellikle Muğla ve Antalya’da bulunan dalış noktaları, Mayıs – Kasım ayları arasında 18ºC – 26ºC arasında değişen deniz sıcaklıklarına sahip. Türkiye'de, Artvin Hopa ilçesinden başlayıp, Hatay Samandağ ilçesine kadar her noktada dalış mümkün olmakla birlikte, popüler dalış rotalarına birlikte göz atalım;

Gelibolu

Gelibolu yarımadasının tarihi Antik Yunan ve Roma dönemlerine kadar uzanır. Fakat bölgeyi dalış turları için cazip kılan şey Birinci Dünya Savaşı sırasında batan gemi enkazlarıdır. Şimdiye kadar 200’ün üstünde gemi enkazının keşfedildiği biliniyor. Bazı enkazlar dalış için uygun olmayan mesafelerde, bazıları ise dalış turlarıyla ziyarete edilebiliyor. Bölgede batık İngiliz zırhlıları, çıkarma gemileri, trol gemileri ve birçok farklı türde donanma aracına dalışlar yapılabiliyor.

Bodrum

Bodrum’un bir turizm merkezi olarak ünü tartışılmaz. Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan bölgenin bu üne kavuşmasına yardımcı olan şeyler doğası, tarihi, kültürü ve elbette muhteşem sualtı zenginlikleri. Bodrum’un topografyası, diğer dalış noktalarından farklı olarak mağaralara ve resiflere dalışlar yapabilmeyi olanaklı kılar. Antik amforalar, baraküda ve orfoz türleri gibi farklılıklar da burayı dalış için ideal bir nokta haline getiriyor. Deniz altındaki tünellerden ve geçitlerden her geçişinizde sualtı yaşamının yeni bir güzelliğiyle karşılaşmanız olası.

Marmaris

Akdeniz kıyı şeridinin tüm özelliklerini sergileyen muhteşem bir liman kenti Marmaris. Meşhur yat limanı her yıl yüz binlerce yabancı turist için bir uğrak noktasıdır. Tarihi kent merkezi, hareketli gece hayatı ve doğasıyla Türkiye’nin incilerinden biridir. Turkuaz rengi denizi, burayı dalış turları için de önemli bir merkez haline getirmiştir. Marmaris’te, sualtında görüş mesafesi oldukça fazladır. El değmemiş koylarda ve sakin sularda dalış yapmanın keyfi bambaşkadır. İster kıyıdan ister tekneden dalış yapan sualtı meraklıları, antik amforalardan yılan balıklarına, renkli süngerlerden mürenlere kadar çeşitli sürprizlerle karşılaşabilirler.

Fethiye

Fethiye’nin çam ağaçlarıyla kaplı ormanları, sakin ve el değmemiş koyları, zamanın donduğu kasabaları ve antik kalıntıları kesinlikle görmeye değer. Ölüdeniz, Hisarönü, Ovacık gibi mutlaka gezilmesi gereken yerlere ek olarak, amatör dalgıçların maceraya atılabilecekleri dalış noktalarına da sahiptir.

Türkiye’nin tartışmasız en iyi sualtı maceralarına Fethiye’de atılabilirsiniz. Sığ ve sakin resiflerden mağaralara, tünellere, geçitlere ve mercanlara kadar birbirinden etkileyici, saklı hazineleri keşfedin. Bölge aynı zamanda deniz kaplumbağalarının üreme alanı olduğu için bu eşsiz yaratıklarla karşılaşma ihtimaliniz de var. 

Kaş

Türkiye’nin en iyi dalış noktası olarak gösterilen Kaş, yabancı turistler tarafından da giderek artan bir ilgiye mazhar oluyor. Kaş ve Kekova çevresinde bulunan takımadalara yapılan dalış turlarında resifler, batıklar ve canlı bir sualtı yaşamına tanık olabilirsiniz. Kaş limanına çok yakın en az 30 dalış noktasıyla gerçekten bir cennet. Kaş’ta bulunan volkanik kaya oluşumları, denizin altında da nefes kesen manzaralara yol açıyor. Hem amatör hem de profesyonel dalışlar için seçenekler sunan Kaş’ta bir dalış turu yapmanızı kesinlikle öneririz. Ayrıca bu bölgede orfoz koruma alanı da bulunmaktadır. 

Antalya

Antalya’da özellikle Side ve Kemer’de popüler dalış noktaları bulunuyor. İleri seviye dalışçılar, 20 ila 30 metre arası derinliklerde bulunan batık gemileri keşfetmek için her yıl buraya akın ediyor. Sualtı zenginlikleri arasında sadece batıklar yok elbette, resifler, antik kalıntılar, mağaralar ve doğal kaya oluşumları da görmeye değer şeyler arasında.

Tekneveyat, Türkiye’nin önde gelen dalış teknelerini ve dalış eğitmenlerini tek bir platformda toplayarak sualtını merak eden amatör dalışçılardan profesyonel dalgıçlara kadar her seviyeye hitap eden teklifler sunar. Fethiye, Marmaris, Kaş, Bodrum gibi popüler dalış rotalarında lüks teknelerle ve yüksek kalite standartlarında unutulmaz bir maceraya atılmanızı kolaylaştırır. 7/24 erişilebilir müşteri hizmetleri hattı sayesinde sorunsuz bir deneyim yaşamanızı garanti eder.

Tekneveyat, TÜRSAB A Grubu Seyahat Acentesidir ve Gemi Acentesi Belgesine sahiptir. 256 Bit SSL güvenlik sertifikası sayesinde tüm bankalarla güvenilir online ödeme imkanı sunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’nin özellikle Turkuaz Sahil olarak adlandırılan Ege – Akdeniz kesişimindeki bölgesinde mağaralar, resifler ve batıklarla birlikte vatoz, yılan balığı ve kaplumbağa gibi renkli bir sualtı yaşamı da mevcuttur. Dünyanın her yerinden dalış turizmi için bu bölge tercih edilmektedir.
Tüplü dalış sertifikası almak için belirli eğitimlerden başarıyla geçmeniz gerekir. Bu eğitimlerin fiyatları bölgeye göre değişebilmektedir. Başlangıç seviye dalış eğitimleri kurs materyalleri dahil ya da hariç olmak üzere fiyatlandırılabilmektedir.
PADI Açık Deniz Dalıcı sertifikası için kurslar 3 gün sürmektedir. Kurs boyunca teorik dersler, dalış antrenmanları ve deniz dalışları yapılmaktadır.
Tüplü dalış eğitimleri kolay olduğu gibi eğlencelidir de. Eşsiz sualtı manzaralarının vereceği keyfin yanında eğitimlerin hiç de önemli olmadığını göreceksiniz.
Bodrum, Ayvalık, Kaş ve Marmaris Türkiye’nin en meşhur dalış noktalarıdır. Fakat Çanakkale ve çevresinde de batık gemilerin yoğunluğu sebebiyle dalış turizmi gelişmektedir.
Dalış Turları ve Eğitimi
Devamını Gör
Sorunuz mu var?
Tekne Sahibi misiniz?

Tekneveyat.com’a ücretsiz üye olun ve rezervasyon almaya başlayın!

Teknelerimi Listele