Balık Avı Turları

Balık turu, önceden belirlenmiş bir rotaya, avlanması hedeflenen türlere ve zaman dilimine bağlı olarak tek bir konumdan hareket eden günlük turlardır. Bu turlar, amatör ve üst seviye balık avı tutkunlarına hem denizde harika bir gün geçirmelerini hem de istedikleri tarzda balık avı yapabilmeleri için bütün olanakları sağlar. Tekne ile balık avı turları kendi arasında iki farklı kategoriye ayrılmaktadır:

Toplu Balık Avı Turları: Belirli bir kapasiteye sahip teknelerle herkese açık olan turlardır. Bu tur balık avı turları düzenli olarak önceden belirlenmiş saatler arasında kaptanın planladığı bölgelerde yapılmaktadır. Toplu balık avı turlarına isteyenler tek bir kişi olarak katılabilecekleri gibi birkaç kişi ile birlikte de teknede yer alabilirler. Tekneler, belirli bir kapasiteyi bulduğunda tur gerçekleşir.

Özel Balık Avı Turları: Küçük gruplar veya tek bir kişi için organize edilen balık avı turlarıdır. Bu turlar genellikle hedefledikleri bir balık turunu yakalamak için tarihini ve saatini kendilerinin belirlediği küçük arkadaş grupları için idealdir. Örneğin Jigging yöntemi ile yakalanabilen derin su balıkları, orkinos, çipura gibi belirli sezonlarda kendine has hava koşulları ve özel av yöntemleri gerektiren avlar için özel balık avı turları tercih edilmektedir.

Günübirlik balık avı turları, genellikle sabah saat 06:00-08:00 ile 16:00-19.00 arasında hizmet vermektedir. Bu saatler hava koşullarına göre +/- 1 saat olacak şekilde değişiklik gösterebilir.

Özel turlarda ise denize açılma ve geri dönüş saatleri turu satın alan kişiler ve kaptanın ortak kararı neticesinde belirlenir. Bazı günübirlik turlar servisli balık avı turu şeklinde şehir merkezlerinden otobüs veya minibüsle servis hizmeti de sunmaktadır. 

Balık avı turlarında kullanılan tüm teknelerde, misafirler için yeterli sayıda sandalye, minderli oturma alanları ve tuvalet/lavabo mevcuttur.

Yiyecek ve içecek servisleri, teknenin şartlarına göre bilet fiyatına dahil olur. Birçok balık avı turunda gün boyu sıcak içecek servisi bulunmaktadır. Özel turlarda yemek servisi imkanı da mevcuttur.

Tekneler için belirlenen güvenlik önlemleri vardır ve tüm misafirler tur boyunca kaptanın ve mürettebatın verdiği bilgileri ve uyarıları dikkate almak zorundadır.

Günübirlik tura katılacaklar yanında ayrıca balık avı turlarında şehir dışından gelecekler için bize ulaşarak konaklama ve transfer gibi paket tur şeklinde bir balık avı turuda özel olarak talep edebilirsiniz. 

Balık avlamayı seven veya bu tür bir aktiviteyi ilk kez denemek isteyenler için Türkiye'nin bütün kıyılarında yılın tamamında balık avı turları düzenlenmektedir. Bazı destinasyonlar hem daha verimli avlaklara sahip olmaları hem de ulaşım açısından elverişli nedeniyle diğerlerine göre daha popülerdir. Bu belgelerden bazıları;

Ege'de Ayvalık, Foça, Çeşme, Ildır, Seferihisar, Kuşadası, Didim, Akbük ve Kazıklı, Bodrum, Güvercinlik, Akdeniz'de Fethiye, Kemer, Antalya, Alanya, Taşucu, Mersin, Adana Karataş ve İskenderun’dur. Marmara'da özellikle İstanbul ve Karadeniz'de Sinop ile Giresun.

Antalya Balık Avı Turları

Antalya merkezde, Alanya, Kemer ve Adrasan'da düzenlenen balık avı turları özellikle jigging ve trolling yöntemleri ile derin sularda ve su üstünde yakalanabilen türler için oldukça rağbet görmektedir. Mercan, kolyoz ve karagöz hemen her mevsim bulunurken, özel oltalarla ve sahte ya da canlı yem düzeneği ile, özellikle yaz sonu ve sonbahar başında akya, orkinos gibi türler yakalanabilmektedir. Ayrıntılı bilgi almak için Antalya Balık Avı Turu sayfamıza göz atabilirsiniz.

Çeşme ve Ildır Balık Avı Turları

Ege'nin en önemli çipura geçit yolları ve avlak bölgelerine sahip Çeşme ve ıldır çevresindeki koylara düzenlenen toplu balık avı turları ve özel balık avı turu organizasyonlarında yerinizi erkenden ayırmanızı öneriyoruz. Çupra yanında, her mevsim mercan, karagöz de yakalamanız mümkün. Ayrıntılı bilgi almak için Çeşme Ildır Balık Avı Turu sayfamıza göz atabilirsiniz.

Mersin Balık Avı Turları

Mersin bölgesinde Anamur, Boğsak, Taşucu, Kızkalesi ve Mersin merkezindeki balık avı turları ile yılın bütün mevsimlerinde Akdeniz'de yaşayan bir çok balık turunu yakalayabilir, dostlarınız veya aileniz ile unutulmaz bir balık avı deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için Taşucu Balık Avı Turu sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bodrum Balık Avı Turları

Eğlence hayatının yanı sıra özellikle derin su avında da son yılların popüler destinasyonlarından biri olan Bodrum özel balık avı turları ile büyük balık yakalayabileceğiniz organizasyonlara sahip sahipliği yapmaktadır. Jigging ve orkinos avlarında tecrübeli kaptanlarla gerçekleşen turlar için erken rezervasyon gerekmektedir. Ayrıca Güvercinlik çıkışlı balık avı turlarında her mevsim çipura, levrek, mercan yakalama şansınız var. Bu bölgede antenli mercan ve kofana da sıklıkla yakalanmaktadır. Ayrıntılı bilgi almak için Bodrum Balık Avı Turu sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Balık avı turlarında yakalanabilecek türler bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Turlarda sıklıkla yakalanan balık çeşitlerinden bazıları şunlardır; Ege balık avı turlarında çipura, karagöz, mercan, levrek. Kuşadası, Bodrum, Fethiye bölgesindeki balık avı turlarında sinarit, fangri, orkinos, orfoz. Antalya bölgesi balık avı turlarında akya, sinarit, torik, orfoz. Mersin bölgesi balık avı turlarında akya, lagos, halili (granyoz), çipura.
Balık avı turları gerçekleştiren tekneler farklı özellikler göstermektedir. Bazılarında balık avında kullanabileceğiniz her turlu olta malzemesi, yem ve takımlar mevcut iken bazılarında ise bütün malzemeleri sadece tura katılanlar getirmektedir. Hava koşullarına göre güneş gözlüğü, güneş kremi, şapka, yağmurluk. Atıştırmalık yiyecekler, su ve tercih ettiğiniz içecekler (yemek servisi tura dahil değilse) Sağlık sorunlarınız nedeniyle kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar var ise mutlaka yanınıza alınız.
Balık avı turu fiyatları için kesin bir rakam vermek mümkün değildir. Tur saatleri, teknelerin özellikleri, sundukları ek hizmetler, kişi sayısı, lokasyon ve ulaşım, sezon tercihi, av tarzı ve hedef balıklar gibi bazı faktörler çerçevesinde turların ücretleri belirlenir.
Balık Avı Turları
Devamını Gör
Sorunuz mu var?
Tekne Sahibi misiniz?

Tekneveyat.com’a ücretsiz üye olun ve rezervasyon almaya başlayın!

Teknelerimi Listele