post picture

Çocuklar İçin Farklı Bir Aktivite; Çocuklarla Amatör Balık Avı

Türkiye de balıkçılık hem tatlı sularda hem de tuzlu sularda yapılmaktadır. Bu yüzden ülkemiz bulunduğu konum itibarıyla balık açısından zengin bir ülkedir. 

Balıkçılık genellikle ya hobi olarak ya da geçim kaynağı olarak yapılmaktadır. Hobi olarak yapılan amatör balıkçılık genelde boş zamanları değerlendirme, günün stresini atma gibi nedenlerden dolayı yapılmaktadır. Çocuklarla amatör balık avı, çocuk ebeveyn ilişkisini birlikte geçireceğiniz zamanlarda daha da geliştirmektedir. Limandan yapacağınız olta balıkçılığı ya da küçük bir tekne ile denize açılarak yapacağınız balık avı çocuklarınız için unutamayacağı bir günün habercisi olabilir. Onların gözlerindeki mutluluk ışıltısı, sizlerin daha çok mutlu olmanızı sağlayacaktır. Birlikte geçirilen vakit aranızdaki bağın gelişerek güçlendirilmesine de sağlar. Unutulmamalıdır ki eğitim ilk önce aile de başlar. Siz çocuklarınızla ne kadar çok ilgilenirseniz, birlikte vakit geçirirseniz çocuk ileriye dönük emin adımlarla yürüyebilecek cesareti alacaktır. Beraber gerçekleştirebileceğiniz bu aktivite de muhteşem deniz havasıyosun kokusu insanı başka dünyada gibi hissetmesini sağlayacaktır. 

Balık tutmak profesyonellik isteyen bir uğraş değildir. Daha çok boş vakitlerin değerlendirilmesi adına önemlidir. Çocuklarla amatör balık avı küçük yaşlarda daha kolay öğrenilebilir. Oltayı denize atıp çocuğunuza bırakmanız ona ayrı bir heyecan katacaktır. Bir de oltaya yaklaşan balık titreşimlerini hissettiğinde çocuğunuzun sevinç çığlıklarını duymamanız kaçınılmazdır. Belki oltayı çektiğinde balık iğneden kurtulmuş olacak ve iğneler göründüğünde çocuğun yüzündeki sevinç bir anda hayal kırıklığına dönebilir. Ama siz velilerden aldığı enerji ve güven duygusu ile çocuk tekrar denemek isteyecektir. Çünkü ona hissettirilen azim, güven ve kararlılık onun ileriye dönük başarısında en büyük rolü üstlenecektir. Belki ikincisi de olmayabilir hatta üçüncüsü de olmayabilir ama kendisini siz velilere kanıtlama arzusu onu sonunda başarıya götürecektir. Ve sonunda oltaya takılan balık yukarıya doğru çektikçe, suyun içinde görülmeye başlayacak ve siz velilere kendini kanıtlamış olacaktır. 

Tekneden Balık Avı

Balık tutmayan herkes sadece kenardan değil aynı zamandan tekneden balık avı gerçekleştirebilirler. Bu konuda yakınınızda varsa o tekne ile gidebilir, ya da düzenlenen balık avı turuna katılabilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken çocuğunuzla birlikte gelerek tur düzenleyen firma ile çok sayıda katılımcının olacağı ya da sadece aileye özel turlara katılarak gününüzü balık tutarak ve tekne turu da yaparak eğlenceli hale dönüştürebilirsiniz. Çocuklarla amatör balık avı hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı! Çünkü hem gezinti ve Balık avı turu yüzlerdeki gülümsemenin nedenleridir. Unutulmamalıdır ki çocuklar siz velilerle yapacağı aktivitelerden daha çok keyif alırlar. Aile ile geçirilen vakitler evinde oynayacağı zamanlardan, çocuğun gözünde daha değerlidir. Çocuk için aile örnek aldığı, gördüklerini uyguladığı, hayata bakış açısı, ondaki azim ve başarının temel anahtarıdır. 

Çocuk-Ebeveyn İlişkisinin Gelişimi İçin Amatör Balık Avı

Bir hafta sonu ya da bir tatil etkinliği olarak da karşınıza çıkacak olan çocuklarla birlikte kıyıdan veya tekneden balık avı günün harika geçmesini sağlayacaktır. Çocuklarınıza sabrettiklerinde ve azmettiklerinde neler kazanabileceğini öğretebileceğiniz bu çok özel aktivite hiçbir hayati tehlike arz etmeyecektir. Onların hobi edinmesi bu süreç içerisinde sakinleşmeleri ve doğayla iç içe olmaları olanak sunulur. Eğer balık tüketmeyi sevmeyen çocuklarınız var ise balık avı turu sayesinde artık balık yemeyi sever hale geleceklerdir. Kendileri uğraş gösterip azmedip yakaladıkları balıkların mutlaka tadına bakacak ve yemek isteyeceklerinden emin olabilirsiniz. Hatta onlarla birlikte balıkları temizleyerek, pişirmelerinde yardım isteyebilirsiniz. 

Balık avı turu ile sıra dışı maceralar ve unutulmaz bir tecrübe yaşamak istiyorsanız sayfamızı ziyaret ederek seçenekleri inceleyebilir ve rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. 

Son Blog Yazıları
  • Çocuklar İçin Farklı Bir Aktivite; Çocuklarla Amatör Balık Avı
  • Girit’te Balık İsimleri
  • Foça'da Kıyıdan ve Kiralık Teknelerden Balık Avı İçin Öneriler
  • Kılıç Balığı Hakkında İlginç Özellikler ve Gerçekler
  • Karagöz Ne Zaman Avlanır