Gulet Kiralama

Bu yaz tatilinizde sıradanlıktan kaçmak istiyor ancak konforunuzdan da ödün vermek istemiyorsanız kendinize uygun bir guleti kiralayabilir ve büyüleyici bir deniz seyri imkanı ile Türkiye'nin en güzel koylarına tanıklık edebilirsiniz. Gulet kiralama, pitoresk köyleri, eşsiz koyları, altın renkli plajları, turkuaz rengi denizleri ve çarpıcı güzellikteki tabiatı keşfetmek için yapılan bol görsel şölenli bir tatil seçeneğidir.

Gulet, Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarına özgü bir tekne çeşididir. Ekonomik, Klimalı Lüks, Delüks ve Exclusive Gulet Yatlar olacak şekilde 4 farklı kategoride sınıflandırılmaktadır. Türkiye’de Bodrum, Fethiye ve Marmaris bölgelerindeki tersanelerde usta eller tarafından tasarlanarak üretilmektedir. Guletler, özellikle mavi turda en çok kullanılan tekne türüdür. 

Hem kıyılarda hem de açık denizde kullanıma uygun olan guletler, geleneksel Türk denizcilik izlerini taşıyan, yelkenli, ahşap klasik görünümlü ve konforlu bir tekne türüdür.  Kamara sayısı minimum 2’den başlar; 10-12 kamaraya kadar çıkabilir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi üzerine son dönemlerde, her bir kamarada; klima, WC ve özel duşu olan guletlerin sayısı artmıştır. Bununla birlikte hem yakıt hem ses bakımından sorun yaşanmaması için klimalar, genel olarak günde 4 saate kadar çalıştırılır.

Guletlerin diğer teknelerden bir farkı da mürettebatlı olarak kiralanmasıdır. Anlayacağınız, tüm servis ve hizmetler, mürettebatın sorumluluğu altındadır. Bu da, sizin çok daha fazla konforlu ve verimli vakitler geçirmeniz için olumlu bir özelliktir. Mürettebatta 1 kaptan, 1 gemici, 1 de aşçı olur ancak daha küçük guletlerde sadece 1 kaptan ve 1 gemici görev alır. ( Aşçılığı da kaptan veya gemici yapar.) Ayrıca yemek yapmak için gereken ocak, fırın, buzdolabı, dondurucu gibi teçhizatların bulunduğu bir de mutfak vardır. Kamaralar; master, double, triple, tween, single gibi kategorilendirilir. Her kabinde ya çift kişilik yatak ya da çiftli - tekli ranza bulunmaktadır. Guletlerin ortalama boyları 15 metre ile 40 metre arasındadır.

Sizler de ultra geniş kabinli, güvenlikli, radar sistemli ve her bakımdan konforlu olan bu tekneleri, gulet kiralama yöntemi ile deneyimleyebilirsiniz!

Modern ekipmanları ve dizel motorları ile mavi tur için en çok tercih edilen tekne türü olan guletlerin arka kısımlarında büyük bir oturma alanı ve yemek masası bulunur. Teknenin ön kısmı ise güneşlenmek için dizayn edilmiştir ve çok sayıda konforlu güneşlenme minderlerinden oluşur. Bununla birlikte gulet tipleri 3 farklı seçenekte incelenebilir.

Tirhandil

Bilinen en eski gulet tipi olup, yelkenli ile seyir yapmak için en iyi seçenektir. Sivri kıçlı ve üç köşe yelkenlidir. Denizci tekneleri olarak bilinse de mavi yolculuk için de gayet konforludur. Ortalama boyu, 15 – 25 metre civarındadır. Yapıları ve tasarımları gereği küçük limanlara kolaylıkla yanaşabilir. Üretim boyutlarına göre 10 kişiye kadar kullanıma uygundur.

Karpuzkıç

Karpuzkıç guletler, misafirlerine geniş ve güvenli bir güneşlenme alanı sunar. Özellikle deniz tutması yaşayan kişiler için son derece ideal olup, sarsıntıyı minimize eden bir tasarıma sahiptir.  Boyları 15 metreden 40 metreye kadar olabilir. Kabin alanları diğer tiplere göre biraz daha dardır ancak tüm kabinlerde duş, WC ve klimalar bulunur. 

Ketch

Diğerlerine göre daha modern bir tasarım ile üretilir. Bir varsayıma göre, dünya üzerinde en geniş kabin alanına sahip tekne ketch tipi guletlerdir. Dolayısıyla master kabin olarak nitelendirebileceğimiz kabinlere sahip bir tekne tipidir. Minimum 20 metre uzunluğunda olup 40 metreye kadar uzayan boyutlara sahiptir. Uygun fiyatlı olması ile mavi yolculuk için en çok tercih edilen tekneler arasında yer almaktadır.

El yapımı özel ahşap tekneler olan guletler, motorlu yelkenliler olarak da bilinmektedir. Sunduğu konfor ve teçhizatlar sayesinde de özellikle mavi yolculuk gezilerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Gulet kiralama hizmeti alarak unutulmaz bir tatil deneyimi gerçekleştirmeniz mümkün. Bununla birlikte bir guleti kiralarken karar vermenizi etkileyecek bazı noktalar var. Bu noktaları, rezervasyon işlemlerinizden önce kapsamlı bir şekilde araştırarak ve belirleyerek olağanüstü bir geziye yelken açabilirsiniz.

  • Guleti niçin kiralıyorsunuz, tatil için mi yoksa kurumsal bir etkinlik mi planlıyorsunuz?
  • Eğer tatilse spor aktivitelerinin yoğun olmasını mı istiyorsunuz yoksa amacınız keşif yaparak dinlenebileceğiniz bir gezi mi?
  • Kurumsal bir etkinlik için gulet kiralama hizmeti alacaksanız grubunuz kalabalık mı olacak? Bununla birlikte lüks ve büyük bir gulet mi istiyorsunuz yoksa hızlı olması mı önemli?
  • Hangi limanların güzergahınızda olmasını istersiniz?
  • İlave talepleriniz var mı?
  • Özel bir beslenme alışkanlığına sahip misiniz?
  • Su sporları ile ilgili seçenekler sunulmasını ister misiniz?

Kısacası, yukarıdaki soruların cevaplarını hazırladıysanız gulet kiralama için de hazırsınız demektir. Rezervasyon işlemlerine geçebilirsiniz. Ancak belirtmekte fayda var ki ne kadar erken rezervasyon yaparsanız, ödeyeceğiniz ücret de bir o kadar uygun fiyatlı olacaktır.

Tüm dünyanın hayran olduğu Ege ve Akdeniz kıyıları, özellikle yaz aylarında gulet kiralayarak gezen yerli ve yabancı turistler ile doludur. En popüler bölgeler arasında Kaş, Fethiye, Göcek, Marmaris, Bozburun, Datça ve Bodrum gibi destinasyonlar bulunurken Çeşme, Ayvalık, Antalya ve Mersin gibi bölgeler de gulet kiralama hizmetinde yeni yeni ivme kazanan noktalar arasında gösterilebilir.

Kaş Gulet Kiralama

Kaş, çiçek kokan daracık sokakları ve her daim canlı yaz turizmi ile güneyin şirin bir sahil beldesidir. Ünlü Likya bölgesinde yer almaktadır ve sahip olduğu çeşitli doğal güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Türkiye’de gulet kiralama merkezleri arasında yer alan Kaş, Hidayet Koyu’nda yer alan sualtı arkeoloji parkı Kaş Arkeopark ile turistlerin dikkatini çekmektedir. Ayrıca dalış tutkunları için de çeşitli imkanlara sahiptir.

Fethiye Gulet Kiralama

Mavi ve yeşilin en güzel tonlarına şahitlik etmek için Fethiye gulet kiralama hizmetini değerlendirmenizi öneriyoruz. Dağların denize paralel olmasından kaynaklanan engebeli sahil şeridi aynı zamanda masalsı koyların da ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. İşte bu koylar, Fethiye yat turizminin gelişmesinde en büyük paydaya sahiptir. Kızılada, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Bozyiğit Burnu, Soğuk Su Koyu ve daha birçok ünlü koyları ve plajları kiraladığınız gulet ile konforlu bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Göcek Gulet Kiralama

Akdeniz’in batı kıyısında bulunan Göcek, sahip olduğu koylar ile ününü ülke sınırlarının dışına çıkarmıştır. Fethiye ile Dalyan arasında Kalimche köyünde kurulmuş bir sahil kasabasıdır. Eşsiz güzellikteki çeşitli koyları ve 12 Ada ile cezbedici bir tatil bölgesidir. Göcek gulet kiralama seçeneği ile bulunan tüm koyları, plajları keşfederken; Fethiye Müzesi, Tlos Letoon, Telmessos ve Patara gibi tarihi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Marmaris Gulet Kiralama

Popüler bir liman kenti olan Marmaris, aynı zamanda yaz turizmi için Türkiye’nin önemli destinasyonları arasında yer almaktadır. Uzun sahil şeridinde bulunan ıssız koyları, masalsı plajları ve tarihi çok uzun dönemlere uzanan antik şehirleri ile yaz aylarında yüzbinlerce turisti ağrılamaktadır. Dolayısıyla gulet kiralama hizmetlerinde Türkiye’nin en işlek yat kiralama merkezlerinden biridir. 

Bozburun Gulet Kiralama

Mavi yolculuk sevenlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri olan Bozburun gulet kiralamada da top listenin içerisinde yer almaktadır. Burada da gulet turizmi popüler bir seçenektir. Kristal gibi parlayan denize nazır, Bozburun gulet geziniz esnasında; Adaboğazı, Aktur, Bencik, Selimiye çevresi, Ginit bükü, Kızıl Ada, Koca Ada, Çomçalık gibi muazzam koyları güzergahınıza ekleyebilirsiniz.

Datça Gulet Kiralama

Biberiye ve adaçayı kokulu sokakları ile Datça; kilise kalıntıları, kayalık yüzeyleri, antik sarnıçlar, mezar taşları ve yıkık zeytinyağı tesisleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Sayısız mavi bayraklı plajlara sahiptir ve 52 koyu ile yaz turizminde rekor bir destinasyondur. Bu masalsı özelliklere sahip yarımada, gulet kiralayarak deniz yolculuğu yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlere; İnbükü Koyu (Emel Sayın Koyu), Bencik Koyu, Aktur Koyu ve Plajı, Karaincir Koyu Perili Köşk Koyu, Kargı Koyu ve Gabaklar Plajı gibi hem keşfedilecek hem de dinlenilecek harika koylar sunmaktadır.

Bodrum Gulet Kiralama

Eski ismi Halikarnas olan Bodrum, Türkiye’nin güneybatısında yer alan Muğla şehrinin en popüler ilçesidir. Sahip olduğu uçsuz bucaksız, alabildiğince berrak mavi denizleri ile ‘’Ebedi mavilikler ülkesi” olarak tanımlanmaktadır. Bembeyaz evleri, Bodrum Kalesi, plajları ve koyları ile ünlüdür. Ayrıca Bodrum'dan Kos Adası’na ulaşmak feribot ile 1 saatten daha kısa sürmektedir. Kisebükü, Mazı, İngiliz Limanı, Orak Adası, Çökertme, Türkbükü, Gümüşlük, Yalıkavak, Bitez, Gökova, Hisarönü Körfezi’ni ve Yunan adalarından Kos, Symi, Rhodes, Leros, Kalymnos gibi adaları ziyaret edebilirsiniz.

Guletler, her ne kadar geleneksel ahşap tekneler olsa da iç ve dış tasarımı, konforu, kapsamlı teçhizatları, güvenliğini sağlamak adına sahip olduğu radar sistemleri, ais cihazı, can yeleği ve can salı ile donatılmıştır. Ancak bu, guletlerin çok yüksek rakamlara kiralandığı anlamına gelmez. Gulet kiralama fiyatları, bilinenin aksine uçuk fiyatlarda değildir.

Bununla birlikte şahane bir yaz tatili için kiralanan guletlerin fiyat skalası hakkında spesifik bir bilgi vermek doğru değildir. Kiralama ücretleri; teknenin yapım yılına, boyuna, kabin sayısına, sahip olduğu donanıma, güzergaha, sezona ve istediğiniz ilave hizmetlere göre değişiklik gösterir. 

Sorunuz mu var?