Mavi Tur

Tekneveyat.com
Nasıl Çalışır?
Arama Yapın

Tekne kiralama amacınıza en uygun kategori veya tekne aradığınız konumu seçin.

İlanları İnceleyin

Seçiminize uygun sonuçları inceleyin veya aramanızı biraz daha özelleştirip size en uygun sonuçları getirin.

İletişime Geçin

Size uygun ilan için online teklif alın ya da doğrudan arayarak iletişime geçin.

Mavi tur, yaz turizminde yoğun bir şekilde kullanılan popüler bir terimdir. Peki, bu geziyi deneyimleyen kişilerin ‘’En kısa sürede bunu tekrar etmeliyim.’’ demelerinin sebebi nedir? Bu geziyi bu kadar büyüleyici kılan unsurlar neler, anlatıyoruz. 

Öncelikle bu kavram, ünlü yazar Azra Erhat’ın 1957 yılında yayınlanan ‘Mavi Yolculuk’ isimli kitabından esinlenilerek literatüre girmiştir. Yazarın Ege kıyılarında tekne ile yaptığı muhteşem yolculukları anlattığı bu eser, hem mavi tur kavramının ortaya çıkmasına hem de insanların bu gezilere karşı ilgi duymasına ön ayak olmuştur.

Günümüzde mavi yolculuğun ünü sadece ülkemizle sınırlı değildir. Hemen hemen dünyanın dört bir yanından on binlerce insan, her yıl Ege ve Akdeniz kıyılarında farklı rotalarda mavi yolculuk deneyimleri yaşamak için Türkiye’ye ziyarete gelmektedir.

Farklı rotaları ve zaman dilimlerini kapsayan, farklı türden teknelerle (isteğe ve ihtiyacı bağlı) düzenlenen tatillere mavi tur denir. Bu tatiller, birçok farklı konsept ile karşımıza çıkabilir. Mavi tur, Ege ve Akdeniz kıyı şeridi boyunca belirli bir rota izlenerek tekneyle yapılan gezilerdir. Bu geziler ile denizlerin saklı ihtişamıyla tanışabilir, Türkiye’nin bakir koylarındaki doğal güzelliklere şahit olabilirsiniz.

Geziler, Nisan ayı itibariyle başlar, Haziran-Temmuz-Ağustos ayları sezonun en yoğun olduğu zamanlardır ve Ekim ayının sonuna kadar devam eder. Ancak rezervasyon işlemleri çoğunlukla Aralık ayından itibaren yapılmaya başlanır. Özellikle daha ekonomik bir tatil için mavi yolculuk yapmak için rezervasyonunuzu sezon başlamadan tamamlamanız oldukça önemlidir.

Klasiklerin dışına çıkarak bilinenlerin ötesinde bir tatil deneyimi yaşamak ister misiniz? Ege ve Akdeniz’i doyasıya keşfedebileceğiniz mavi tur sizlere, denizin üstünde izole bir yaz tatili vaadediyor. Bu gezinin çıkış yeri Ayvalık, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kaş ve Kemer gibi yerler olabilir. Dilerseniz, sadece Göcek veya Bodrum çevresindeki koylar için dilerseniz de Fethiye ve Marmaris arasında gezi için harika bir rota planı belirleyebilirsiniz. Kısacası bu gezide, demir atacağınız yerler size ve kaptanınıza bağlı!

Yukarıda bahsettiğimiz tüm destinasyonlar mavi tur gezisinde deneyimleyebileceğiniz, kendine has çeşitli özelliklere sahiptir. Ancak kabul edelim, bazıları (turistlerin tercihleri incelendiğinde) gerçekten biraz daha popüler… Bunlar ise: Bodrum, Göcek, Bozburun, Marmaris ve Fethiye olarak biliniyor.

Hayatınızın en keyifli tatilini cam gibi berrak denizlerin üzerinde, Türkiye’nin muazzam tabiatını keşfederek geçirmeyi planlıyorsanız, mavi yolculuk için size en uygun rota ve tekne alternatiflerini mutlaka gözden geçirmelisiniz!

Kabul edelim mavi yolculuk denilince akla ilk gelen rotaların başında Bodrum yer alıyor.  Türkiye’nin turizm cenneti olan bu ilçe ve çevresinde demir atabileceğiniz 10’dan fazla koy bulunuyor. Özellikle Bodrum tatilini, mavi tur ile birleştirmek son birkaç yıldır oldukça popüler.  

Sedir Adası, Kleopatra Plajı, İncekum Plajı, Turunç Koyu, Çiftlik Koyu ve daha fazlası… Bilhassa yabancı turistlerin popüler mavi tur rotasında bulunan Marmaris kıyıları, eşsiz koyları ve plajları ile eğlenceli ve dingin bir destinasyondur. Marmaris Mavi Yolculuk esnasında yeşilin mavi ile büyüleyici uyumuna kapılmanız muhtemel. 

Tertemiz cam gibi sularda yüzebileceğiniz, balık tutabileceğiniz, çeşitli su sporları yapabileceğiniz ve Fethiye Antik Kenti’ini keşfetme şansı yakalayabileceğiniz mavi tur Fethiye gezisinde demir atabileceğiniz sayısız güzel nokta bulunuyor. Dilerseniz, Fethiye - Ölüdeniz - Kemer arasında muhteşem bir rota haritası oluşturabilirsiniz. 

Mavi turların en çok tercih edilen destinasyonları arasında yer alan Göcek, çam ormanları ile örtülmüş dağların eteklerinde yer alan şirin bir tatil beldesidir. Sahip olduğu nefes kesen koylar ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi konumundadır. Bu destinasyon üzerinden Mavi tura çıkarken Tarzan Koyu, Tersane Adası, Kleopatra Koyu, Sarsala Koyu, Bedri Rahmi Koyu, Yassıcalar Adası, Göcek Adası ve Kızıl Ada gibi ünlü noktaları mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mavi yolculuk tekne gezileri rotaları, misafirlerimizin talepleri doğrultusunda belirlenir. Kiralayacağınız tekne ile birlikte seyir halinde olacağınız rotaların konumuna siz karar verirsiniz. Bununla birlikte incelediğiniz teknelerin ilanlarında istediğiniz rotaların olmaması durumunda güverte ekibi ya da kaptan ile görüşerek güzergahlarda minik değişiklikler yapmak da mümkündür.
Böyle bir zorunluluğunuz elbette bulunmuyor. Kiraladığınız tekneyi, güzergah boyunca bulunan koy ve plajlara demirlemeniz ve karaya çıkarak bölgeyi keşfetmeniz mümkün.
Bu soruya spesifik bir cevap vermek mümkün değil. Çünkü, mavi tur gezisinde ödeyeceğiniz ücreti belirleyen birden fazla faktör bulunuyor. Örneğin; teknenizin türü (gulet, motoryat, katamaran ya da yelkenli olabilir.), kişi sayısı (buna bağlı olarak kamara sayısı), talep edeceğiniz ek hizmetler (temizlik, alkol, ve gıda), rota, sezon ve gün sayısı…Türkiye’de çıkabileceğiniz uygun fiyatlı mavi tur gezileri bulabilirsiniz.
Mavi tur kapsamında bulunan destinasyonlarda bazı Yunan Adaları da bulunuyor. Samos, Patmos, Kalymnos, Kos, Rodos ve Symi bunlara örnek olabilir. Ancak bu adalar ve çevresinde bir tura çıkmak için istenilen vize şartına uygunluk ve teknenizin rotası önemli.
Genellikle 1 hafta olarak planlansa da kaç gün mavi tur yapabileceğiniz tamamen size ve teknenin uygunluğuna bağlıdır. Dilerseniz 1-2 günlük veya 3 gece 4 günlük gibi mavi tur da yapabilirsiniz. Tüm turlar, genelde Cumartesi günü olacak başlar ve bir sonraki cumartesi biter. Bununla birlikte uzun süreli kiralamalar için rezervasyon işlemlerinizi erken tarihlerde tamamlamalısınız.
Mavi tur için tekneye bineceğiniz ve dönüşte ineceğiniz limanlar önceden belirlenmektedir. Rota planınıza dahil olmayan limanlar için kaptanınız ile görüşmeniz gerekiyor.
Yolculuk esnasında keyif alarak yapabileceğiniz sayısız aktivite bulunuyor. Şnorkelle dalmak, parasailing, rüzgar sörfü, jetski, balık tutmak, harika manzaralarda fotoğraflar çekmek ve çevredeki antik kalıntıları keşfetmek… Tercih sizin!
Teknelere evcil hayvan getirme imkanı, temizlik ve hijyenik kurallara bağlı kalındıkça çoğunlukla mümkündür. Mavi turda evcil hayvanlarınız için Pet Friendly tekneler bulunmaktadır. Ancak bu konuda emin olmak için rezervasyon esnasında, kaptanınız ile iletişime geçmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.
Mavi yolculuk tekneleri Yelkenli ve Gulet, Katamaran ile Motoryat, türlerini kapsar. Her tekne türünün kendine has bazı özellikleri bulunur. Tura çıkarken tercih edebileceğiniz tekneler, kişi sayısına, hobilerinize, rota planlarınıza ve bütçe durumuna bağlı olarak şekillenebilir. Açıklayıcı bir örnek verecek olursak; yelken sporu ile ilgilenen kişiler, çoğunlukla yelkenli tekneleri kiralamayı tercih ederler. Ya da konforuna düşkün kalabalık bir aile için en uygun tekne çeşidi gulet veya katamaran olacaktır.
Turlarda kullanılan tüm teknelerimizin sigortası vardır. Ancak bizler, misafirlerimizin beklenmedik aksi durumlara karşılık özel seyahat sigortası yaptırmalarını öneriyoruz.
Mavi turlarda genel kural, yemek-içecekler (hatta temizlik maddeleri tuv. kağıdı-peçete gibi) "kumanya" diye tabir edilen alışverişi müşteri yapar; kumanya tekne kiralama ücretine dahil değildir. Ancak her şey dahil Mavi yolculuk gezisi isteyen konuklar, gün bazında ekstra ücret ödeyebilirler.
Sorunuz mu var?
Tekne Sahibi misiniz?

Tekneveyat.com’a ücretsiz üye olun ve rezervasyon almaya başlayın!

Teknelerimi Listele