Mavi Tur

Dört bir tarafı denizlerle çevrili, Akdeniz çanağının en güzel koylarını, körfezlerini bünyesinde barındıran Türkiye, teknede tatil için hiç şüphesiz en ideal ülkelerden biridir. Siz de mavi yolculukta, Türkiye’nin bakir koylarındaki doğal güzelliklere şahit olabilirsiniz. 

Günümüzde mavi turun ünü sadece ülkemizle sınırlı değildir. Hemen hemen dünyanın dört bir yanından on binlerce insan, her yıl Ege ve Akdeniz kıyılarında farklı rotalarda mavi yolculuk deneyimleri yaşamak için Türkiye, Yunanistan ve Hırvatistan'a gitmektedir. 

Mavi Tur, ya da diğer adıyla Mavi Yolculuk, farklı tipteki kabinli teknelerde genellikle 1 hafta süren deniz turizmi deneyimidir. Mavi Turlar, belirli bir rota üzerinde, 3-4 günlük, 4 gece 5 gün veya haftalık, konaklamalı olarak düzenlenmektedir. Katamaran, gulet, yelkenli ve motoryat gibi farklı türden teknelerle gerçekleştirilir. Kavram, ünlü yazar Azra Erhat’ın 1957 yılında yayınlanan ‘Mavi Yolculuk’ isimli kitabından esinlenilerek literatüre girmiştir.

Mavi Turlar, Nisan ayı itibariyle başlar, Haziran-Temmuz-Ağustos ayları sezonun en yoğun olduğu zamanlardır ve turlar Ekim ayının sonuna kadar devam eder. Ancak rezervasyon işlemleri çoğunlukla Aralık ayından itibaren yapılmaya başlanır. Özellikle kurban bayramının yaz aylarına gelmesi ve tatil olmasından dolayı bir çok misafirimiz kurban bayramı mavi yolculuk yapmayı tercih etmektedir. Mavi Yolculuk deneyiminizde, aileniz ya da arkadaşlarınız için en uygun tekneyi, size en uygun haftada bulabilmek için, erken rezervasyonunuzu havalar ısınmadan tamamlamanız oldukça önemlidir.

Mavi Turlarda rota, teknenizin çıkış yapacağı limana bağlıdır. Her limanın kendi çevresinde belirlenmiş alternatif birkaç rota bulunur. Rezervasyon sırasında veya sonrasında bu konuda planı netleştirebilirsiniz. Bazı teknelerin rotaları arasında Yunan Adaları da bulunur. Bunun için vize şartları olduğu da unutulmamalıdır. Yazımızın devamında bazı popüler rotalar, çıkış noktasına göre seyahat severlere önerilmiştir. Unutmayın, hangi rota olursa olsun, Ege mavi tur - Akdeniz mavi tur yaparak doyasıya keşfedebileceğiniz koylar, sizlere, denizin üstünde izole bir yaz tatili vaadediyor!

Mavi tur denilince ilk akla gelen tekne tipi olan guletlerin yapıldığı pek çok tersaneyi, tarihi önemli eserleri de içinde barındıran Bozburun yarımadası, şüphesiz mavi yolculuk sevenler için de ilk akla gelen başlangıç noktalarından biri. Bozburun, konum itibariyle denizciler için bir geçiş noktası, koylarıyla birer sığınak olmuştur. Bozburun, Datça ve Marmaris'e olan yakınlığı ile, Marmaris çıkışlı mavi tur arayanların da imdadına koşar. Nitekim pek çok Bozburun guleti, yolcularını dilerlerse Marmaris'den de alabilmektedir. Bozburun tekneleri mavi yolculuk için farklı rotalar sunar. Bunlardan biri Hisarönü körfezi , biri Gökova Körfezi, biri de genellikle Yunan Adaları rotasıdır. 

Kabul edelim mavi yolculuk denilince akla ilk gelen yerlerin başında Bodrum yer alıyor. Bodrum çıkışlı mavi turlar için en popüler rotalar ise Gökova Körfezi rotası ve Hisarönü Körfezi rotasıdır. Bodrum çıkışlı mavi yolculuklar için Yunan Adaları da popüler rotalar arasında yer alır. Eğer turunuz 1 haftadan daha az, 3 veya 4 günlük mavi tur ise, bu kez Bodrum Yarımadası çevresindeki onlarca koy sizin için en ideal rota olacaktır. Bu arada, Bodrum tatilini, mavi tur ile birleştirmek de son birkaç yıldır oldukça popüler! 

Yeşil ve mavinin birbirine geçtiği yüzlerce nadide koydan oluşan Marmaris için Mavi Tur rotası belirlemek bir hayli heyecanlı! Özellikle 2 veya 3 günlük Marmaris çıkışlı mavi yolculuk için pek çok rota seçeneği vardır. Bir haftalık turlar için ise, Hisarönü Körfezi rotası veya Dalyan ve Göcek'e uzanan diğer rota en sık tercih edilenlerdir.  Rodos rotası da bir alternatif olabilir, ancak her teknenin gitmediğini özellikle bu talebinizi bizlere iletmenizi öneririz. 

Tertemiz cam gibi sularda yüzebileceğiniz, balık tutabileceğiniz, çeşitli su sporları yapabileceğiniz ve Fethiye Antik Kenti’ini keşfetme şansı yakalayabileceğiniz Fethiye çıkışlı mavi yolculuk için en popüler rota Ölüdeniz, Kalkan, Kaş ve Kekova'ya uzanan rota olup, bir diğer popüler rota ise, Göcek ve Marmaris Körfezine uzanan rotadır. 

Mavi turların en çok tercih edilen destinasyonları arasında yer alan Göcek, çam ormanları ile örtülmüş dağların eteklerinde yer alan şirin bir tatil beldesidir. Sahip olduğu nefes kesen koylar ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi konumundadır. Göcek çıkışlı mavi yolculuk rotasını belirlemek için, kısa süreli turlar tam 1 haftalık turlar şeklinde bir ayrım yapılabilir. Haftadan daha az olan 3-4 günlük turlar için en iyi alternatif çevre adalardır. Klasik bir mavi tur için ise Fethiye Ölüdeniz Kaş rotası ya da Marmaris ve Bozburun bölümüne uzanan rotalar en popüler olanlardır. Bu destinasyon üzerinden Mavi tura çıkarken Tarzan Koyu, Tersane Adası, Kleopatra Koyu, Sarsala Koyu, Bedri Rahmi Koyu, Yassıcalar Adası, Göcek Adası ve Kızıl Ada gibi ünlü noktaları mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Kaş ve Kekova denilince akla gelen ilk iki şey uçsuz bir mavilik ve heyecanlandıran bir tarih. Yunanistan'ın en yakın adası olan Meis'i karşısına almış olan Kaş, su altı arkeolojisi, yöresel tatları ve masmavi deniziyle Türkiye turizminin parlayan yıldızıdır. Kaş ve Kekova çıkışlı mavi turlar, yıllarca yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Son dönemde popülerliği artan Kaş ilçe merkezinin yazlık yerli turist nüfus yoğunluğu, artık yerli turistin de Kaş ve Kekova bölgesine olan ilgisini göstermektedir. Mavi yolculuk adayları için Kaş tekneleri kısa, 3-4 günlük veya klasik haftalık klasik rotalar çıkartmışlardır. Kaş, Kekova ve Kalkan koylarını esas alan turlar kısa yani 3-4 günlük mavi turlardır. Dilerseniz de, Kaş ile Antalya arasındaki güzergahı esas, Adrasan ve Olimpos gibi koyları da görebileceğiniz haftalık bir mavi yolculuk seçebilirsiniz. 

Mavi tur fiyatları için spesifik bir rakam vermek mümkün değildir. Turunuz için seçeceğiniz tekne tipi, segmenti, özellikleri, sundukları ek hizmetler, kişi sayısı, lokasyon bilgisi, sezon tercihi gibi bazı faktörler çerçevesinde turların ücretleri belirlenmektedir. Bunun yanında sizlere fikir oluşturması için günlük konaklama ücreti minimum 10.000TL'den başlamaktadır. 

Mavi yolculuğa çıkmak isteyen misafirlerimize mavi yolculuk rehberi olacak bazı yazılarımız 🔗

Türkiye'deki En İyi Mavi Tur Rotaları

Mavi Turlardaki Kumanyalar

Mavi Turda Acil Durumlarda Neler Yapılır?

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Yakıt giderleri

Yurtiçi giriş/çıkış işlemleri 

Yurtiçi liman vergileri ve ücretleri

Acentelik işlemleri

Yat sigortası

Personel hizmetleri

Yatta bulunan motorsuz su sporları

Kullanma suyu

Nevresim takımları ve banyo havluları

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Kumanya (Yiyecek, İçecek, Temizlik Malzemeleri vb.)

Yurtdışı giriş/çıkış, gümrük ve liman masrafları 

K.D.V.

Yatta bulunan motorlu su sporları

Personel Bahşiş 

Ulaşım transferleri

Sıkça Sorulan Sorular

Mavi yolculuk rotaları, misafirlerimizin talepleri doğrultusunda tekne çıkış noktasına göre belirlenir. Kiralayacağınız tekne ile birlikte seyir halinde olacağınız rotaların konumuna siz karar verirsiniz. Bununla birlikte incelediğiniz teknelerin ilanlarında istediğiniz rotaların olmaması durumunda güverte ekibi ya da kaptan ile görüşerek güzergahlarda minik değişiklikler yapmak da mümkündür.
Bu soruya standart bir cevap vermek mümkün değil. Çünkü, mavi tur gezisinde ödeyeceğiniz ücreti belirleyen birden fazla faktör bulunuyor. Örneğin; teknenizin türü (gulet, motoryat, katamaran ya da yelkenli olabilir.), kişi sayısı (buna bağlı olarak kamara sayısı), talep edeceğiniz ek hizmetler (temizlik, alkol, ve gıda), rota, sezon ve gün sayısı…Bir aralık vermek gerekirse, Türkiye’de, ortalama bir mavi yolculuk fiyatı, günlük 300 Euro ile 3000 Euro arasında değişmektedir.
Mavi tur kapsamında bulunan destinasyonlarda bazı Yunan Adaları da bulunuyor. Samos, Patmos, Kalymnos, Kos, Rodos ve Symi bunlara örnek olabilir. Ancak bu adalar ve çevresinde bir tura çıkmak için istenilen vize şartına uygunluk ve teknenizin rotası önemli.
Genellikle 1 hafta olarak planlansa da kaç gün mavi tur yapabileceğiniz tamamen size ve teknenin uygunluğuna bağlıdır. Dilerseniz 1-2 günlük veya 3 gece 4 günlük gibi mavi tur da yapabilirsiniz. Tüm turlar, genelde Cumartesi günü olacak başlar ve bir sonraki cumartesi biter. Bununla birlikte uzun süreli kiralamalar için rezervasyon işlemlerinizi erken tarihlerde tamamlamalısınız.
Mavi tur için tekneye bineceğiniz ve dönüşte ineceğiniz limanlar önceden belirlenmektedir. Rota planınıza dahil olmayan limanlar için kaptanınız ile görüşmeniz gerekiyor.
Yolculuk esnasında keyif alarak yapabileceğiniz sayısız aktivite bulunuyor. Şnorkelle dalmak, parasailing, rüzgar sörfü, jetski, balık tutmak, harika manzaralarda fotoğraflar çekmek ve çevredeki antik kalıntıları keşfetmek… Tercih sizin!
Teknelere evcil hayvan getirme imkanı, temizlik ve hijyenik kurallara bağlı kalındıkça çoğunlukla mümkündür. Mavi turda evcil hayvanlarınız için Pet Friendly tekneler bulunmaktadır. Ancak bu konuda emin olmak için rezervasyon esnasında, kaptanınız ile iletişime geçmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.
Mavi yolculuk tekneleri Yelkenli ve Gulet, Katamaran ile Motoryat, türlerini kapsar. Her tekne türünün kendine has bazı özellikleri bulunur. Tura çıkarken tercih edebileceğiniz tekneler, kişi sayısına, hobilerinize, rota planlarınıza ve bütçe durumuna bağlı olarak şekillenebilir. Açıklayıcı bir örnek verecek olursak; yelken sporu ile ilgilenen kişiler, çoğunlukla yelkenli tekneleri kiralamayı tercih ederler. Ya da konforuna düşkün kalabalık bir aile için en uygun tekne çeşidi gulet veya katamaran olacaktır.
Turlarda kullanılan tüm teknelerimizin sigortası vardır. Ancak bizler, misafirlerimizin beklenmedik aksi durumlara karşılık özel seyahat sigortası yaptırmalarını öneriyoruz.
Mavi turlarda genel kural, yemek-içecekler (hatta temizlik maddeleri tuvalet kağıdı, peçete gibi) Kumanya diye tabir edilen alışverişi müşteri yapar; kumanya, tekne kiralama ücretine dahil değildir. Ancak her şey dahil mavi yolculuk isteyen misafirler, gün bazında ekstra ücret ödeyerek, seçecekleri menülerle kumanya konusunu çözebilirler ancak bu hizmetin tekneye göre değişebileceğini unutmayın.
Böyle bir zorunluluğunuz elbette bulunmuyor. Kiraladığınız tekneyi, güzergah boyunca bulunan koy ve plajlara demirlemeniz ve karaya çıkarak bölgeyi keşfetmeniz mümkün. Ancak tabi ki tekneler her yere yanaşamaz, bu konuda uygun bulunan koylar kaptanla belirlenmektedir.
Mavi Yolculuk
Devamını Gör
Sorunuz mu var?
Tekne Sahibi misiniz?

Tekneveyat.com’a ücretsiz üye olun ve rezervasyon almaya başlayın!

Teknelerimi Listele