Taşucu Balık Avı Turu

Akdeniz'de en farklı balık türlerinin bir arada yaşadığı zengin meralara sahip olan Taşucu balık avı bölgesi beldenin 7 km doğusundaki Göksu ırmağının denize döküldüğü deltadan başlayarak batıda Boğsak, Dana Adası, Tisan, Yeşilovacık gibi meşhur av alanlarının da dahil olduğu Aydıncık'a kadar uzanan kıyı şeridini ve açık denizde neredeyse Kıbrıs kıyılarına erişebilen geniş bir alanı kapsamaktadır. Bu nedenle Taşucu hem amatör hem de profesyonel balık avı tutkunları tarafından olta balıkçılığı için Türkiye'deki ideal yerlerden birisi olarak bilinir. 

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı bir mahalle olan Taşucu 10 bin kişinin yaşadığı tipik bir Akdeniz sahil beldesidir. Taşucu'na ulaşım eskiye nazaran artık Türkiye'nin her yerinden çok daha kolay gerçekleşmektedir. Mersin merkeze 1 buçuk saat uzaklıkta bulunan Taşucu, Mersin-Antalya karayolu üzerindedir.
İstanbul, İzmir, Trabzon, Van gibi şehirlerden gelmek isteyenler için en rahat ve kısa yol şüphesiz uçak ile seyahat etmektir. Taşucu'na en yakın havaalanı Adana Şakirpaşa Havalimanı. Buradan balık avı turlarının düzenlediği belde merkezine karayolu ile yolculuk  2 buçuk saat sürüyor (170 km). Taşucu balık turu için bir uçakla Adana'ya geldiğinizde araç kiralamak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Taşucu'na İç Anadolu'dan gelenler ise genellikle karayolunu tercih etmektedir. Ankara-Taşucu 5,5 saat (553 km), Eskişehir-Taşucu 8 saat (600 km), Konya-Taşucu 3,5 saat (261 km) mesafededir.

Taşucu'na Antalya'dan gelmek isterseniz muhteşem manzaralı sahil yolundan yapacağınız yolculuk yaklaşık 6 saat sürecektir.

Taşucu'nu çok özel kılan noktalardan birisi de Türkiye'nin Kıbrıs'a ve Lübnan'a açılan en önemli kapısı olmasıdır. Taşucu-Girne feribot seferleri günlük karsılıklı olarak yapılmaktadır. Taşucu-Lübnan gemi seferleri ise haftanın belirli günlerinde gerçekleşmektedir.

Denizin hayat verdiği, eğlenceli ve bol heyecanlı unutulmaz balık avı maceralarının yaşandığı Taşucu'nda tekne kiralayarak grubunuza özel tura çıkabilirsiniz. Ya da dilerseniz bireysel olarak da düzenli olarak gerçekleştirilen turlara dahil olabilirsiniz. Taşucu tekne kiralama hizmetimiz ile farklı boyutlarda, tercih ettiğiniz av tarzına ve servis imkanlarına göre gayet modern ve konforlu tekneleri yıl boyunca istediğiniz tarihte kiralayarak ister kıyı şeridinde isterseniz derin sularda balık avı keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Taşucu bulunduğu coğrafi konum nedeniyle kendine özgü mikroklima şartlarına sahiptir. Karada oluşan bu özel durum deniz için de geçerlidir. Taşucu balık avı için her mevsim uygun bir yer. Her türlü hava şartına göre bol balık yapabilen farklı avlaklara sahip bir bölgedir.

Taşucu balık turu ile çıkacağınız avlarda her mevsim başka balık yakalama şansınız çok yüksek.

Havaların iyice ısındığı yaz aylarında Mercan, Sinarit, Çipura, Karagöz, Lambuka gibi balıklar bol bol yakalanabilir iken, deniz suyunun oldukça ılık kaldığı fakat havaların serinlediği sonbaharda Akya, Çupra, Kaya Levreği (Granyoz), Çıplak ve Lagos gibi turler oltalara en çok takılan balıklardır. 

Hem suyun hem de karanın soğuduğu Kış aylarında ise bol miktarda Palamut, Barakuda, Yazılı Orkinos, Mercan, Çipura, Kofana ve  değişik dip ve kaya balıkları tutabilirsiniz. 

Bahar ayları ise Taşucu balık avı deneyimini çok farklı yaşayabileceğiniz bir dönemdir. Yukarıda saydığımız bütün balık çeşitlerinin yanısıra Mırmır, Levrek ve Barbun en fazla bu mevsimde yakalanır.  

Ayrıca  özellikle sonbahar ve kis sezonunda derin sularda Fangri, Kum Lagosu, Büyük Akya gibi oldukça iri boyutlardaki balıkları da açık ve derin sularda yapılan Taşucu Jigging Turları ile çıkacağınız avlarda yakalamanız mümkün.

Kum Burnu açıkları ile Dana Adası ve Tisan bölgesi koruma altındaki Orfoz balığının (Kaya Lagosu) ender de olsa göründüğü alanlardır. Nesli tükenmek üzere olan orfoz gibi balıkları yakalarsanız mutlaka geri denize bırakın. Gerçek bir oltacı aynı zamanda gerçek bir deniz ve doğa dostudur. 

Taşucu balık turları misafirlerini genellikle doğu veya güney istikametinde açıkta, Boğsak ve Mavi Kent gibi kayalık alanlarda ise kıyıya yakın derin sularda avlatırlar. Bu nedenle, barbun, tekir, karagöz, mercan, mırmır, çipura ve çeşitli kaya balıkları gibi turleri yakalamak için genellikle kurşunlu ve iki veya uç iğneli dip oltası takımları kullanılır. Kurşun ağırlıklıkları akıntı ve derinliğe göre 60 gr - 150 gr arasında değişmektedir. Tekneden yapılan avlarda 120-160 cm arası klasik bot kamışları ve orta boy genel kullanım amaçlı olta makinesi yeterli olacaktır. Taşucu'nda balık malzemeleri satan dükkanlardan ihtiyacınız olan bütün olta takımlarını, misina markalarını bulabileceğiniz gibi Silifke'de de olta malzemeleri, zokalı iğne, mırmır iğnesi, çipura iğnesi ve diğer her türlü av takımlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Barakuda, palamut, torik, zargana, sinarit, levrek gibi yırtıcı balıkların avlarında ise genellikle sahte balıklar ve tüy tercih edilmektedir. Bu olta takımları da yine buradaki balık malzemesi satan yerlerden temin edilebilir.

Taşucu ayrıca spin, at-çek, çapari ve shore jigging için de oldukça uygun noktalara sahip. Taşucu levrek avı, kefal avı, kofana avı, kalamar avı ve hatta orkinos avi son yıllarda oldukça verimli geçmektedir. 

Yem olarak bu bölgede daha çok karides ve sardalya tercih edilmektedir. Tura çıkmadan önce Taşucu merkezindeki yemcilerden veya Silifke'deki balık pazarından taze veya dondurulmuş yem bulabilirsiniz.

Taşucu'nun içinde oldukça konforlu bir çok butik otel ve pansiyon bulunuyor. Ayrıca Kızkalesi, Atakent, Boğsak Koyu gibi beldeye yakın yerlerde de pek çok konaklama tesisi mevcut. Dilerseniz Mersin merkezde bulunan zincir otelleri de tercih edebilirsiniz. 

Mersin’e bağlı Taşucu’na gelmişken tavsiye edebileceğimiz buraya has özel tadların başında tantuni geliyor. Diğer bir muhteşem lezzet ise Türkiye'de sadece bir kaç yerde bulabileceğiniz Mavi Yengeç. Daha önce hiç denemediyseniz Silifke balık restaurantları ve barlarda yengeç yemeden Taşucu'ndan ayrılmayın.

Akdeniz'in en güzel yerlerinden birine gelmişken vaktiniz varsa maviliklerin altındaki muhteşem güzellikleri keşfetmek istemez misiniz? Taşucu Dalış Turları ile su altında harika bir gün geçirebilirsiniz. 

Tarihe meraklı iseniz Tokmar Kalesi, Tisan'daki Afrodisias Mozaikleri, Taşucu Aslan Eyce Amfora Müzesi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Taşucu balık avı turu fiyatları arzu edilen teknenin özelliklerine, tur boyunca verilen servisin içeriğine, turun süresine ve kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Mersin Taşucu ve çevresindeki diğer noktalarda organize edilen balık turları için Tekneveyat'ı ziyaret ederek daha fazla bilgi ve rezervasyon için bizimle 0850 771 02 71 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Balık Avı Turları
Devamını Gör
Sorunuz mu var?