Karagöz özellikle amatör oltacıların karadan veya tekneden yaptıkları avlarda en cok tuttukları balıklardandır. Sargoz ismiyle de bilinen bu dostumuz kıyılarımızın en güzel balıklarındandır. Fakat bütün balıklarda olduğu gibi Karagöz av yasağı dönemleri ve asgari av limitleri mutlaka dikkate alınmalıdır. 
 
Latince: Diplodus vulgaris
İngilizce: Common two-banded seabream
Almanca: Zweibindenbrasse
Fransizca: Sar  à tête noire
İtalyanca: sarago fasciato
İspanyolca: sargo mojarra
 
TÜRLERİ
Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz'de bulunan Karagöz’ün denizlerimizde karagöz, baltabaş karagöz, sivri burun karagöz olmak üzere üç türü yaşar. 
 
TİPİ
Vücut rengi, koyu gümüşi gri pembemsi nüanslıdır. Kafa mavimsi alın bandı kahverengidir. Maksimum uzunluk 45 cm; ortalama uzunluk 18-25 cm.dir.
 
Karagöz Sargoz Ne Zaman Avlanır
 
YAŞAM
Kıyısal bölgede 130 m derinliğe kadar olan kumluk ve kayalık alanlarda demersal (deniz tabanında, dip balığı olarak) olarak yaşar. Genç bireyler ise deniz bitkilerinin oldukları zeminleri tercih ederler.
 
ÜREME DÖNEMİ
İlkin dişi olma özelliği taşır. Bununla beraber bazı bireyler ayrı eşeylidir. Eşeysel olgunluğa erkekler ortalama 16.5 cm boy, dişiler ise 17.5 cm boy ve 2. yaşta erişirler. Aralık-Mart ayları arasında ürerler.
 
MİNİMUM AV BOYU : 18 cm           
 
AVLAMAYIN-SATIN ALMAYIN-TÜKETMEYİN
Aralık - Ocak - Şubat - Mart
 
 
Tekneveyat.com