ILDIR VE ILDIR’DA TEKNEYLE BALIK AVI TURLARI

 

İzmir ve Manisa gibi iki büyük şehirden, gerek yakınlığı gerekse farklı türlerden bol av veren bir bölge olması sebebiyle Ildır ( ya da Ildırı), her geçen gün amatör balık avcıları için daha çok cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

Bu bölgede yer alan balık çiftliklerinin de etkisiyle, çipura ve levrek popülasyonun bir hayli yüksek olduğu Ildır, mercan, karagöz ve mandagöz mercan gibi türlerinin de her mevsim bolca avlandığı yerdir.

Ildır’da, canlı yem veya son dönemde popülerliği artan jigging yöntemiyle, trança ve sinağrit avı da yaygın olarak icra edilmektedir.

Bölgede kalamar ve ahtapot da sıklıkla amatörlerin oltalarına takılmaktadır.

Ildır, idari olarak Çeşme İlçesine bağlı bir mahalledir. Antik çağlara dayanan arkeolojik bir geçmişi vardır. Genel toprak yapısı nedeniyle antik çağda kızıl şehir adıyla anılmıştır.

Ildır, Çeşme’ye 20 km ve İzmir’e (konak) yaklaşık 70 km uzaklıktadır. İzmir’den otoban yolu ile yaklaşık 45 dk’da ulaşılabilir.  İzmir’den otobandan Zeytinler veya Karaburun çıkışından çıkıp ulaşabilirken, Alaçatı çıkışından da çıkılırsa yine Ildır’a ulaşmak mümkün. Genelde kullanılan 2 yol ise öncelikle Zeytinler çıkışından , sonrasında ise ikinci alternatif Karaburun çıkışından çıkıp Barbaros Köyünden geçerek Ildır’a ulaşmaktadır.

Ildır ulaşımKonum-harita için bu linke tıklayabilirsiniz : https://goo.gl/X1bKWH

Ildır’a vardığınızda bir çay ağzı bir de Jandarma Karakolu önünde olmak üzere iki ayrı bölümde sıralanmış tekneleri görebilirsiniz. Bölge halkının uzun zamandır sıkıntılarından biri zaten bu barınak konusudur. Özellikle çay ağzında teknelere ulaşmak hayli zordur. Karakol önünde ise artık artan tekne sayısı ve amatör balıkçıların talepleri işleriz zorlaştırmıştır.

Bölgedeki balık çiftliklerinin pek çoğu önceleri kıyıya yakınken, yasal düzenlemeler ve işletmelerin ekonomik nedenleriyle hem kıyıdan uzaklaşmış hem de sayıca azalmıştır. Çiftliklerde genel olarak çipura ve levrek bulunmaktadır. Ancak burada orkinos ve deneme amaçlı diğer bazı türlerin de üretimi yapılmaktadır.

Tekneyle balık avı yapan tur tekneleri için 3 ana bölge vardır, bunlardan biri Çeşme-Eşek Adası yönüne olan batı yönündeki avlak bölgesi, diğeri Köyün tam karşısında bulunan adalar bölgesi, ve son olarak doğu yönündeki Gerence Körfezi’dir. Daha çok Gerence’ye giden tekneler, akşama doğru limana yakın köyün karşısındaki alana ulaşıp akşam suyu avını tamamlarlar.

Ildır’da amatör balık avı turları için son derece profesyonel kaptan ve tur tekneleri bulunmaktadır. Önceden rezervasyon yapmanız çok önemli. Kaptanlar ve teknelerin iletişim bilgilerine, teknelerin özellikleri ve görüntülerine ise www.tekneveyat.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu bölgede genelde klasik 75-100 gr kurşunlu 3 iğneli dip oltası kullanılır. Çipura avcılığı için son dönemde yaygınlaşan yılan dili ( gezer kurşunlu 2 iğneli ) takım da kullanılmaktadır.

Yem olarak Ege bölgesinin hemen her yerinde olduğu gibi, mamun ve sülünez başı çekmekteyken, çimçim, çipura için yengeç ve sardalye de sıklıkla kullanılmaktadır. Yanınızda kalamar zokası bulunmanızda da mutlaka fayda var.

Ildır bu güzellikleriyle sizleri bekliyor…