post picture

Ayvalık ve Tekne Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ayvalık tekne turları ile ilgili bilinmesi gerekenlere geçmeden önce, Ayvalık ilçesini tanıtalım. Ayvalık, Türkiye’nin Balıkesir ilinde bulunan bir ilçesi. Ülkenin orta kısmında ve batı kıyısında yer alıyor. Ayvalık ilçesi denize paralel şekilde uzanan bir yapıya sahip. Marmara bölgesinde yer alan Ayvalık ilçesi, Balıkesir şehrinin Ege denizine açılan kapılarından biri. Bulunduğu konum itibariyle daha çok yerli turistlerin uğrak noktası. Yaz mevsiminde çalışan ve hafta sonu dinlenme ihtiyacı duyanlar için iyi bir kaçamak olan Ayvalık ilçesi, İzmir, Bursa ve Manisa gibi çevre illere de yakın. Ayrıca Ayvalık ilçesinin çevresinde irili ufaklı adalar da bulunuyor. Yunanistan ülkesine ait Midilli Adası da bu ilçeye yakın sayılır ve buradan seferler yapılıyor. Ayvalık ilçesine, Balıkesir’in yanı sıra İstanbul, Bursa, Çanakkale, Edirne, Manisa, Bilecik illeri başta olmak üzere diğer illerden de gelenler oluyor.

İlçe yaz sıcaklığını uzun süre yaşamasa da Mayıs aylarından sonra denize girilecek yerlerden biri. Ağustos ayının bitmesiyle sezonunu neredeyse kapatan Ayvalık ilçesi, kışın döneminde de 2 - 3 gün tatil yapmak isteyenler tercih ediyor.

Ayvalık ilçesi Balıkesir ilinin aynı zamanda en uç noktasında diyebiliriz. İlçe nüfusu 70 binin üzerinde. Az sayıda gözükse de yaz aylarında bu nüfus 3 - 4 katına hatta daha fazlasına da çıktığı oluyor. İlçe aynı zamanda meşhur Ayvalık tostuyla da ünlü. Kendine özgü bir yapılış tarzıyla insanların damağında hoş bir tat bırakıyor. Her ne kadar birçok ilde Ayvalık tostu yapılmış olsa da Ayvalık’ta yapılan tostun yerini tutmaz.

Tekne Turları 

Ayvalık tekne turları ülkemizde yaz sezonun başlamasıyla en çok aranan tatil ifadelerin başında geliyor. Peki Ayvalık ilçesinde tekne turları nasıl oluyor? Ayvalık tekne turları hakkında neler bilinmesi gerekiyor? Günün her saatinde tekne turları bulunuyor mu? Gibi sorulara cevap vermiş olacağız.

Ayvalık ilçesinde her gün teknelerle düzenli turlar düzenleniyor. Günübirlik tekne turları Ayvalık merkezinden veya Cunda Adasından kalkıyor. Her şey dahil olan turların olduğu gibi opsiyonel seçimde sunulmaktadır.

Ayvalık ilçesinde en fazla Cunda adası tercih ediliyor. İlçeye bağlı tam tamına 22 ada bulunuyor. Fakat sadece bunların bir tanesinde yerleşim ve yaşam bulunuyor, o da Cunda adası. Diğer adalara da tekne turlarında ziyaret imkanı bulunsa da en dikkat çekenleri Cunda adası oluyor. Aynı zamanda özel tekne ve yat kiralama da yapılabiliyor. Ailenizle birlikte veya kutlamalar gibi birçok etkinlikleri yemekli, yemeksiz hangi şekilde isterseniz yapabiliyorsunuz.

Tekne turları sabah erken saatte (genelde 10:30 hareket)  başlıyor. Gün boyu birçok yer gezilirken hem eğleniyor hem de yeni yerler görmüş oluyorsunuz. Ayvalık tekne turları fiyatları da oldukça uygun. Her kesimin katılabileceği turlar size eşsiz bir anı yaşatacaktır. Turlarda öğlen açık büfe yemek ve içecek sunuluyor. Öte yandan tekne içinde ekstra içecek, alkol gibi ihtiyaçlarınızı tekne büfesinden gün boyu giderebilirsiniz. Turlar genellikle 17:00’de sona eriyor.

Turlarda ayrıca gittiğiniz yerler de denize girme imkanında bulabilirsiniz. Bunu bilerek hazırlıklı gitmek gerekir. İlçeye giden birçok insanın yaptığı yorumlarda tekne turu deneyimi yaşanması gerektiğini belirtiyor. İnsanların da Ayvalık ilçesinde yapılan tekne turlarından oldukça memnun kaldığı biliniyor. Sizinde yolunuz Ayvalık ilçesine düşerse tekne turu veya yat kiralamayı ve bir de ayvalık tostu yemeyi es geçmeyin deriz.

Ayvalık'ta tekne turları için sayfamızı ziyaret ederek birbirinden güzel gulet, katamaran, motoryat ve yelkenli seçeneklerini inceleyebilir ve rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. 

Son Blog Yazıları
  • Fethiye Tekne Turu
  • Antalya Koyları ve Plajları
  • Karaburun Koyları ve Karaburun Gezi Rehberi
  • Datça Koyları ve Plajları
  • Çeşme Koyları ve Plajları
  • Hisarönü Gezi Rehberi