Kaş ve Kekova Tekne Turu

Kaş Hakkında 

Kaş, Antalya ilinin batısında kalan bir ilçe. Antalya şehrinin merkezinden neredeyse 200 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kentin yüzölçümü bakımından 4. büyük ilçesi. Kaş ilçesinin turizmiyle ön planda çıksa da, tarih ile de kendinden söz ettiriyor. İlçe milattan önce 2000 yıllara kadar dayanan bir tarihe sahip. Kaş ilçesi UNESCO tardından da unutulmamış. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer buluyor. Aperlei, Xanthos ve Antiphellos Antik Kentleri bu listede yer alan tarihi mekanlar.

Kaş Teke Yarımadası içinde yer alıyor. Akdeniz bölgesinde bulunması sebebiyle ilçede Akdeniz iklimi hakim. Kaş ilçesine ulaşım havayoluyla uzak kalıyor. Muğla’da bulunan Dalaman Havalimanına 148 kilometre, Antalya Havalimanına ise 201 kilometre mesafede. Hava yolundan sonra kara yoluyla ulaşım uzun olması gözünüzü korkutmasın. Buradan Kaş ilçesine otobüsler var yada havalimanı merkezlerinden araç kiralayarak kendinizde gelebilirsiniz. Ayrıca kimi oteller havalimanından alarak otelinize kadar getiriyor.

Kaş ilçesine geldiğinizde tarihe, kanyon, temiz plajlara, farklı sporlara ve elbette denize doyacaksınız. Kaş’ta iklim ise yaz aylarında 30 derecenin üstüne çıkıyor. Yüzde 60’ın üzerinde nem oranıyla hissedilen sıcaklık daha da artıyor. Bu kadar sıcak olan bir turizm ilçesi için size uyarımız öğle vakitlerinde çok dışarı çıkmamız gerekir. Sabah vakitlerinde ve öğleden sonra 14’ten sonra denize girmek sağlık açısından daha iyi olacaktır. 2018 yılının verilerine göre Kaş ilçesinde yaşayanların sayısı 58 bin civarında. Bu rakam turistlerin Kaş ilçesine akın etmesiyle oldukça fazla bir şekilde artıyor.

Kaş tekne turları ile gezinti yapmak için güzel bir yer. Günübirlik tekne turlarına katılarak çevredeki ada ve koyları ziyaret edebilirsiniz. Kaş ilçesinde en bilindik günlük tekne turu gezintisi de Kaş ile Kekova arasında oluyor.

Kekova, Demre ilçesine yakın bir konumda olsa da Kaş üzerinden de gitme imkanınız var. Bir ada parçası olan Kekova’ya ulaşım botlar veya teknelerle sağlanıyor. Kayalıklardan oluşan Kekova adası üzerinde herhangi bir yaşam alanı bulunmuyor. Ada da sadece pansiyon, apart tarzında konaklama yapılıyor. Bunların yanı sıra kafeler de bulanan adaya genellikle günübirlik ziyaretçiler geliyor. Kaleköy ve Üçağız açıklarında bulanan adanın önceki ismi ‘’Kakava’’. Ada birçok tarihi güzellikleri de bünyesinde barındırıyor.

Kaş günübirlik tekne turlarında gezilen yerler arasında Simena Köyü, Yağlıca Koyu, Çamlık Koyu, Batık Şehir, Tersane Koyu, Akvaryum Koyu, İnönü Koyu bulunuyor. Günübirlik tekne turları ortalama 8 saat sürüyor. Ücretlerinde makul seviyede olması tura katılmak isteyen insanlar tarafından olumlu karşılanıyor. Kaş ilçesinden başlayan günübirlik turlar da öğle yemeği de fiyatlara dahil oluyor. Tekne turlarında gittiğiniz koy ve adada yüzme imkanınız da bulunuyor. Tekne turunda Kekova dalına gittiğiniz zaman yanında fotoğraf makinası veya su altı kamerası almanız gerekebilir. Burada bulunan Batık Şehir sizlere eşsiz bir deneyim sünüyor. Kekova adasında bulunan Batık Şehir geçmiş tarihe ışık tutuyor. Kekova'da yüzme imkanı bularak tarihi yapıyı suyun altında inceleyebilirsiniz.

Kaş ve Kekova için sadece günübirlik tekne turları değil, gulet veya yelkenli kiralayarak haftalık veya birkaç günlük yatılı tatil de düşünebilirsiniz. Kaş merkez veya marinada bulunan motoryat, gulet veya yelkenli (sailing) tipi tekneler bu anlamda size keyifli günler yaşatabilir. Elbette rezervasyon ve bu tür haftalık yat kiralama seçenekleri için sitemizi ziyaret etmenizde fayda görüyoruz. 

Tatil için plan yaparken bütçenizde tekne turlarına da yer ayırın. Nereye gitmiş olursanız olun kıyı şeridin de bir tatil yapmayı düşünüyorsanız tekne turu fırsatını kaçırmayın. İster günübirlik, ister özel yada uzun süreli turlar olsun tatile farklılık katabilirsiniz. Kara yoluyla gitme imkanı olmayan birçok güzelliği tekne turlarıyla görmüş oluyorsunuz. Gördükten sonra ise daha önce niye tekne turlarına katılmadık diye hayıflanıyor insan. El değmemiş koylar, birbirinden farklı adalar, doğal güzellikleri tekne turlarıyla gezme imkanı siler için doğuyor. Ayrıca tekne turlarına katıldığınızda deniz keyfinden de mahrum kalınmıyor. Gidilen yerlerde mola verilerek sizlerin denize girme, yüzme imkanı da sunuluyor. Farklı güzergah ve rota için TekneveYat sitesi üzerinden bakabilir tatil planınıza uygun bir tekne turu belirleyebilirsiniz. Tatilin tadını ve keyfini tekne turu ile doya doya çıkarın. Kekova'da tura çıkmak için dilerseniz Kekova'da Günlük Tekne Turu sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Sorunuz mu var?