Datça Tekne Turu

Datça, Muğla iline bağlı turistik bir ilçedir. İsmini aldığı Datça yarım adası üzerinde yer almaktadır. Yunanista’na bağlı olan Simi Adası, Datça’ya en yakın alanlardan biridir. 253 km’lik muhteşem sahil şeridine ve 52 farklı koya sahiptir. Gebekum Kumulu ise en önemli sahil şerirlerinden biridir. Bu alanda 88 ayrı bitki çeşidi ve 19 ayrı kuş türü yaşamaktadır. Datça’nın 52 farklı koy alanına sahip olması etkisiyle, bu alanda yapabileceğiniz en güzel aktiviteler koy ve adaları gezmektir. Doğal manzaraya ve tertemiz bir denize ev sahipliği yapan ada ve koyları kolaylıkla gezebileceğiniz Datça’da tekne turu etkinliği hakkında bilgilere gelin birlikte bakalım!

Datça teken turu sezonu Haziran ayının girişi ile birlikte açılmaktadır. Bu ayda havaların denize girmeye müsait şekilde ısınması ve koy, adaların en güzel hallerini alması, sezonun açılmasına olanak sağlamaktadır.

 

Datça tekne turu saatleri, kalkış için 10:30, Datça’ya geri dönüş için ise 18:00’dır. Kalkış için 10:30 civarının tercihi, koy ve adalarda denize girerken ideal güneşten yararlanmanızı sağlamaktadır. Gezi süremiz boyunca Simi Adası, Ada boğazı koyu gibi yeşil ile mavinin birleştiği biden fazla doğal alanı ziyaret ediyoruz. Ziyaret edeceğiniz her koyda ise süre bakımında en az 40 dakikalık molalar kapsamında denize girebilir, dalış yapabilir ve çevreyi gezebilirsiniz.  Datça'da günlük tekne turları dışında ayrıca Datça Mavi Tur seçeneklerini de tavsiye ederiz. Tekneveyat sitesinden bu bölgedeki Mavi turlara göz atabilirsiniz.

Datça tekne turu kalkış yerleri, tur başlangıcı için Datça Limanı, tur dönüşü için ise Apostol Burnu Koyu’dur. Saat 10:30 civarında Datça Limanından kalkış yapan tur tekneniz ile birden fazla koy ve adayı gezme işleminiz ardından, tekrar Datça Limanı’na geri dönüş yapabilirsiniz. Kalkış için Datça Liman’ın tercih edilmesi tüm ilçe alanlarından ve otel lokasyonlarından en kolay ulaşım sağlanan yerin bu alan oluşudur. Limandan kolaylıkla tur teknesine binerek, tarihi ve mitolojik özelliklere sahip, tertemiz plajlarda denize gireceğiniz, çevre adalara yolculuğa çıkabilirsiniz.

Datça tekne turu programları kapsamında sabah Datça Limanından kalkış, ilk durak olan Simi Adası, ardından Adaboğazı Koyu'na gidiş, bu alanda denize girmek için mola verme, Tavşan Adası, Bozburun ve Apostol’u ziyaret, bu aşamalar ardından Datça’ya geri dönüş aşamalarını izleriz.

İlk durağınız olan Simi Adasında, 20 dakikalık görsel bir seyir gezisi yapma imkanı bulursunuz. Görsel gezi ardından Adaboğazı Koyuna geçtiğinizde, 45 dakikalık bir süre kapsamında bu koyu dilediğiniz gibi gezebilir, denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz. Koydan geri dönüş sırasında ise geniş menü seçeneği sunulan öğle yemeğini, teknede ve mavi enginliğin ortasında yiyebilirsiniz. Öğlem yemeği ardından Tavşan ve Bozburun Adalarına rota çevirilerek, bu bölgelerde denize girme, rehber eşliğinde çevreyi gezme aktivitelerinden yararlanırsınız. Son durağımız ise Apostrol’dur. Bu alanda da yarım saatlik bir mola ile dinlenip, etrafı gezme ardından müzik, animatör eğlenceleri, dans, yarışma etkinlikleri eşliğinde Datça Limana saat 18:00 gibi dönüş gerçekleştiriyoruz.

 

Tüm bu gezi sırasından hem gidiş hem de dönüş kapsamında tur rehberleri koyların ve adaların tarihini, burada yaşayan medeniyetleri, çevrenin önemli alanlarını bizlere aktarırken, hem eğlendiğimiz hem de değerli bilgiler edindiğimiz bir turdan yararlanıyoruz.

Datça tekne turu menüleri, ızgara et, balık çeşitleri, meyve seçenekleri, salata, soğuk içecek gibi lezzetli ve yaz ayalarına uygun yemekleri içerirler. Öğlen yemeğinde dilediğiniz et veya balık ızgara çeşitlerinden tercihiniz yapabilirken, tur süreci boyunca sıcak, soğuk içecekleri tüketebilirsiniz. Dönüş yolculuğunda ise dondurma ve meyve çeşitleri ile ara öğününüzü tamamlayabilirsiniz.

Datça tekne turu, ekonomik seçenekler kapsamında birden fazla koy ve adayı gezdiğiniz, bu alanlar denize girme, dalış, yemek yeme aktivitelerini ücretsiz olarak yaptığınız turlara rahatlıkla çıkabilirsiniz.

Datça tekne turu rezervasyon işlemlerinizi ise internette www.tekneveyat.com üzerinden online yapabilirsiniz veya 0 531 367 65 76 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz veya Datça Limanına giderek, doğrudan rezervasyon yaptırabilirsiniz. Aynı gün tura dahil olmak için sabah saat 10:30’dan önce Limana ulaşım sağlamanızda fayda varken, ileri bir tarihe rezervasyonu online olarak yatırıp, tam saatinde mavi rotanıza çıkabilirsiniz.

Sorunuz mu var?