Kaptansız Tekne - Yat Kiralama

Denizin üzerinde çok özel bir alanınız olduğunu düşünün… Kaptansız tekne kiralama ile anlık rota değişiklikleri yaparak özgürlüğün tadını çıkarabilirsiniz. Bareboat olarak da bilinen kaptansız tekne kiralama hizmeti, belirli tarih aralıklarında tekneyi mürettebatsız olarak kiralamak anlamına gelir. 

Bu sistemin en iyi yanı, denizin üstünde dilediğiniz şekilde ve dilediğiniz yerde seyir etme imkanını sizlere sunarken; dinleyeceğiniz müziklere, tüketeceğiniz yiyecek ve içeceklere, demir atacağınız koylara kadar her şeye sizin karar verecek olmanızdır. Kısacası, bağımsızlık tutkunuz varsa bu yolculuğunuz en keyifli tatiliniz anılarınız arasında yer bulabilir! 

Peki, kaptansız tekne kiralama işlemi için neler gerekiyor? Aşağıda sıraladık…

Herkes kaptansız tekne kiralama hizmetinden yararlanamaz. Yanınızda bir kaptan olmadan denizde açılabilmeniz için bazı koşulları taşıyor olmalısınız. Hatta yat kiralama işleminden önce firmalar veya kaptanlar, deneyiminizi öğrenmek adına ilgili sertifikayı görmek isteyeceklerdir. 

Bununla birlikte kiralayacağınız teknenin boyutları ve bazı özelliklerinin, daha önceden kullandığınız tekneler ile benzer/eşdeğer olması da önemli bir husustur. Amatör Denizcilik Lisansı (ADB), RYA Day ya da Coastal Skipper Lisansı veya uluslararası muadili olan ICC gibi ilgili lisanslardan birine sahip olmanız gerekmektedir.

Lütfen unutmayın, bu şartlar sizin güvenliğinizi sağlamak amacı ile belirlenmiştir.

Kaptansız tekne kiralama hizmeti alırken genelde yakıt, kumanya, marina veya iskele ücretleri size ait olacaktır. Tüm tekneler, firma veya sahipleri tarafından sigorta ettirilmiş olmalıdır. Muhtemel kaza ve hasarlara karşı kiralama + depozito ücreti ödemeniz gerekir. Ancak, tekneyi sorunsuz bir şekilde teslim etmeniz durumunda verdiğiniz kapora bedelini geri alma hakkına sahipsiniz.

Kaptansız yelkenli kiralama kapsamında yerli ve yabancı turistlerin popüler olarak tercih ettiği yerler arasında Göcek, Bodrum, İstanbul, Marmaris ve Fethiye gibi yat turizmi destinasyonları bulunmaktadır.

  • Kaptansız tekne kiralama hizmeti alarak en özel anlarınızı eğlenceli bir organizasyona dönüştürebilir ve denizin üzerinde özgürce kutlayabilirsiniz.
  • Bareboat kiralarsanız en sığ koylara bile rahatlıkla girebilir istediğiniz yerde demir atabilirsiniz.
  • Dümen tamamen sizde olacağı için güzergah da size bağlı olacak berlirlenir. Dinleneceğiniz her bölgenin kültürel özelliklerini öğrenebilir ve heyecanlı bir keşfe çıkabilirsiniz.
  • İletişim araçları, güvenlik önlemleri ve navigasyon cihazları gibi ihtiyacınız olan her ekipman tarafınıza sağlanır.

Tahmin edebileceğiniz gibi her tekne kaptansız bir şekilde kiralanamaz. Örnek vermek gerekirse sayıca yüksek kapasiteli misafirler için uygunluk taşıyan gulet gibi tur tekneleri kaptansız ve mürettebatsız kiraya verilemez. Ancak kişisel kullanıma uygun olarak tasarlanan yelkenli ve yelkenli katamaran tipi tekneleri kaptansız bir şekilde kiralayabilirsiniz. Maksimum 10 kişiyi ağırlayacak kapasitede olan bu tekneler, genellikle çekirdek aile ve küçük arkadaş grupları tarafından kaptansız bir şekilde kiralanmaktadır. ( kaptanlık belgesi olması şartıyla)

Bu iki tekne türü işlev olarak birbirine benzer ancak yapısal ve tasarım olarak bazı farklılıklara sahiptir. Mesela, temel detaylar; şezlong, salon alanı, koltuk, genişlik, yelken ve merdiven bulunması gibi farklılıklar olabilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Bir tekneyi kaptanı ve mürettebatı olmadan kiralamanın spesifik bir ücreti yoktur. Ancak diğer seçeneklere göre daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Kaptansız yelkenli kiralamanın fiyatları hesaplanırken genelde marka, kiralanacak gün sayısı ve hangi sezonda kiralanacağı baz alınmaktadır.
Teknelerin hijyenik olması tüm misafirlerimiz için önceliğimizdir. Bununla birlikte kiralanan teknelere evcil hayvanların da getirilmesi, genel olarak kaptanın onayına bağlıdır. Ancak genellikle -temizlik kurallarına bağlı olmak şartıyla- izin verilmektedir.
Minimum 24 saat için kaptansız ve mürettebatsız tekne kiralayabilirsiniz.
Sorunuz mu var?