Bahar Aylarında Mavi Yolculuk Yapılır Mı?

Kış ayının artık sona yaklaştığı, doğadaki hayvanların ve bitkileri artık yavaş yavaş uyanmaya başladığı bahar ayları, mavi yolculuğa çıkmak için oldukça ideal bir zamandır. Bu mevsimde koyların sakin oluşu, sadece size aitmiş hissi verir.

 

Bahar aylarında yapılan mavi tur tatillerinin keyfi bir başkadır. Çünkü bahar aylarında doğanın uyanışına yakından şahit olursunuz. Teknenizin demir attığı koylarda hem çevredeki ormanlık alanda bahar belirtilerine hem de denizin o eşsiz sakinliğine tanıklık edersiniz. Kalabalığın olmadı ve sanki size aitmiş gibi olan sakin ve sessiz koylarda uzun saatler boyunca yüzebilirsiniz. Daha sonra da karaya çıkarak koyların tarihi dokularını keşfedebilirsiniz. Yaz aylarında olan yoğun kalabalıkta tatil yapmaktansa daha sessiz ve rahat bir tekne tatili geçirebilirsiniz.

 

Mavi tur tatili için fiyatların en uygun olduğu zamanlardan biri de Nisan ayıdır. Sezon açılışı bu döneme denk gelir. Bu dönemde mavi tur gezisine çıkan tatilcilerin büyük bir kısmı yerli ve yabancı turistler veya emekli turistler olmaktadır. Bu sebeple, sezonun en hareketli olduğu zamanlarında tekneleri yüksek fiyatlara kiralayacağınıza sezon başında çok daha uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz. Üstelik, mavi tur tatilinizi sezon içerisindeki aylarda gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, teknenizi en geç mart ayına kadar kiralayarak erken rezervasyon fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

 

Baharın gelişiyle beraber yerleşimin olduğu bazı kıyılardaki halk, baharın gelişini festivallerle kutlar. Gece gündüz çeşitli eğlenceler düzenlenir. Bu dönemde, mavi tur ve diğer tekneler kıyılara yanaşarak yerel halkın düzenlediği etkinliklere katılırlar. Halk bu festivallerde, ürettiği bazı ürünleri de satmaktadır. Siz de bu ürünlerden satın alarak bölgenin ekonomisine katkı sağlayabilir ve bu taze ürünleri deneme fırsatı yakalamış olursunuz.

 

Eğer yelken, sörf ve benzeri rüzgar sporlarını yapmayı seviyorsanız bahar aylarında rüzgarın tadını çıkarabilirsiniz. Mevsimin kıştan yeni yeni yaza dönüyor olması sebebiyle, bahar aylarında rüzgar daha hissedilir bir hal almaktadır. Bu yüzden kiraladığınız teknedeki su sporları ekipmanlarıyla kendinizi rüzgara bırakabilirsiniz.

 

Yaz aylarından yapacağınız tatil sizi sıcaktan bunaltabilir. Eğer denizin üzerinde püfür püfür esen rüzgarla sıcaktan bunalmadan bir tatil yaşamak istiyorsanız, sezon açılış dönemi olan bahar ayları tam size göre! olacaktır.