post picture

Sedir Adasını Keşfedin

Sedir Adasını Keşfedin

Muğla’nın Ula ilçesi sınırlarında yer alan Sedir Adası, yaz sezonu boyunca yaklaşık 250 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Sedir Adası, mavi tur severlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biri olan Gökova Körfezi’nde bulunmaktadır. Antik çağda ismi Kedrae olan bu adada, döneme ait bolca tarihi kalıntı bulabilmek mümkündür. Kedrai sedirler anlamına gelir. Özellikle gemi omurgası yatırmada kullanılan dayanıklı ağaç sedirin adada varlığı bilinmemesine karşın, eski Yunanca’daki anlamı budur.

Efsaneye göre, Kleopatra ve Antonius burada yüzmüşler ve plajın altın kumları özel olarak Kuzey Afrika'dan buraya gemilerle getirtilmiş. Bu çeşit altın sarısı kum sadece Mısır'da bulunmakta. Adanın batı ucunda yer alan kalıntılar Roma dönemine ait. Antik tiyatro alanı gayet korunmuş durumda. Ayrıca bir de Agora var. Bölgedeki epigraflardan burada Apollon onuruna atletizm festivallerinin düzenlendiği anlaşılmakta. Adanın orta bölümünde Apollon tapınağı bulunur. Tapınaktan bugüne ancak temelleri ulaşabilmiştir.

Adanın kuzey kıyısındaki kumlar, özel biçimde oluşan kalker damlacıklarıdır ve Ege ve Akdeniz’de Sedir dışında sadece Girit Adası’nda görülür. Ada ve çok özel jeolojik oluşumlar sonucu ortaya çıkan ve giderek azalan kumlar  2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları koruma Kanunu gereği koruma altına alınmıştır.                                                                                                                         

Kleopatra Plajı’nın altın sarısı kumu ve mavinin farklı tonlarını bir arada yansıtan denizi ile Sedir Adası ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi sürdürüyor. Tekneler Çamlı iskelesine öğleden sonra saat 16.00 – 17.00 arası dönüyorlar.

 

Sedir Adası'na Nasıl Gidilir?

Sedir Adası, Kleopatra Plajı bölgesine Marmaris'ten ulaşım mevcut. Çamlık İskelesi'nden de düzenli olarak Sedir Adası'na tekne seferleri yapılmakta. Çamlık iskelesine ulaşım için öncelikle Çamlı Köyü'ne varmak gerekli. Çamlı Köyü'ne ulaşım için Marmaris-Muğla yolunun 12 nci kilometresinde Çamlı tabelasını görüp saptıktan sonra 6 km. kadar daha yol alarak Çamlık İskelesine ulaşıyorsunuz.

Sedir Adası aynı zamanda Kleopatra Adası olarak da bilinmektedir. Pırıl pırıl bir denize ve altın sarısı kumlara sahip olan Sedir Ada’sında aynı zamanda zeytin, çam ve adından anlaşılacağı gibi sedir ağaçlarından oluşan muhteşem bir orman bulabilirsiniz.

Mitolojik olayların bir arada olduğu ve ek olarak kendine hayran bırakan denizi ve plajıyla Sedir Adası, her dönem mavi tur tatilcilerinin akın ettiği bölgelerden biri olmuştur.

Son Blog Yazıları
  • Fethiye Tekne Turu
  • Antalya Koyları ve Plajları
  • Karaburun Koyları ve Karaburun Gezi Rehberi
  • Datça Koyları ve Plajları
  • Çeşme Koyları ve Plajları
  • Hisarönü Gezi Rehberi