post picture

Mavi Yolculuk için En Uygun Zaman Nedir?

Mavi yolculuk deniz turizminin en önemli türlerinden biridir ve literatürümüze Azra Erhat, Halikarnas Balıkçısı ve Selahattin Eyüboğlu gibi isimler sayesinde girmiştir. 1950’li yıllarda, ülkemizin tanınmış hümanist aydınları, huzur ve keşif için bu tip tekne gezilerini ortaya atmış ve sonrasında bu tekne gezileri mavi yolculuk olarak turizmde yeni bir konsept yaratmıştır. O dönemlerde tekne turları, yalnızca teknesi olan azınlık kesimin gerçekleştirdiği bir aktivite iken günümüzde tekne turları ile herkese hitap edebilir hale gelmiştir. 

Mavi Tur Nedir? 

Mavi tur ülkemizde Bodrum ve Antalya arasında kalan farklı rotalar üzerinden çıkılan ve tatil amaçlı gerçekleştirilen yolculuğa verilen isimdir. Turizm alanında daha çok mavi yolculuk olarak geçen bu tatil biçimi, yaz aylarında çok fazla rağbet görmektedir. Çıkılan mavi yolculuk sayesinde Ege Denizi ve Akdeniz’in en güzel koyları ve ayrıca birbirinden güzel ve ihtişamlı Yunan Adaları da görülebilmektedir. 

Neden Mavi Yolculuğa Çıkılmalı? 

Mavi tur tatili her şeyden önce sizlere farklı bir deneyim sunar. Otellere tıkılıp, geçirdiğiniz sıkıcı zamanların aksine mavi tur sayesinde Akdeniz’in ve Ege’nin henüz el değmemiz doğal güzelliklerini görebilirsiniz. Antalya, Kekova, Marmaris, Kalkan, Kaş, Bodrum, Göcek ve Fethiye gibi muhteşem sahil rotalarının yer aldığı mavi tur ile hem tatil yapabilir hem de muhteşem doğal güzellikleri görebilirsiniz. 

Mavi tura katıldığınızda; masmavi sularda yüzebilir, su sporlarını deneyebilir, doğa ile baş başa kalabilirsiniz. Ayrıca kısa sürede çok fazla rotayı gezebilme fırsatınız da olur. Üstelik günümüzde düzenlenen mavi turlarda, farklı bütçelere uygun olarak sizleri pek çok seçenek bekliyor. Bu yüzden mavi yolculuk turu en güzel ve etkileyici tatil seçeneklerinden biri olarak sizlere sunuluyor. 

Ne Zaman Mavi Yolculuğa Çıkılır? 

Türkiye’de mavi yolculuk için sezon Nisan ve Kasım aylarını kapsar. En ideal dönem olarak ise Temmuz ve Ağustos ayları gösterilir. Mavi yolculuk turları kısacası ülkemizde daha çok bahar ve yaz sezonlarında tercih edilir. Kış ayları, denizlerin ve hava durumunun zorlu olduğu dönemlerdir ve bu yüzden de mavi tur için uygun değildir. Mavi tur satın almak istediğinizde zaten uygun mevsimler için seçenekler sunulur. Tekne kiralayarak, mavi tur planlayanların da bu tarih aralığına dikkat etmesinde fayda vardır. 

Türkiye’de Mavi Tur Rotaları 

Yaz tatili sezonunda Akdeniz, Güney Ege ve Kuzey Ege mavi yolculuğa çıkmak için en önemli destinasyonlar arasındadır. Bu bölgelerde özellikle coğrafi konularından dolayı, yaz sezonunu daha fazla yaşanır. Türkiye’de tercih edebileceğiniz en güzel mavi tur rotasyonları şöyledir: 

Akdeniz Mavi Turu

Akdeniz mavi tur için en çok tercih edilen ve ziyaretçilerini muhteşem manzaralarla karşılayan bir bölgedir. Maviliklerin prensi olan Akdeniz’de; Kaş, Kemer, Antalya ve Mersin için sezon Nisan ortalarından başlayıp Kasım ortalarına kadar devam etmektedir. 

Ege Mavi Turu 

Ege mavi turu ise genelde Güney ve Kuzey olarak farklı lokasyonlarda sunulur. Güney Ege’de mayıs ayından başlayan yaz tatili sezonu, Ekim ayının sonlarına kadar sürmektedir. Kuzey Ege’de ise haziran ayında başlayan sezon, Eylül ayında kadar devam edebilmektedir. Bölgelerde uzun süren tatil sezonu sayesinde çok farklı seçeneklerle mavi yolculuğa adım atmanız mümkün olabilmektedir. 

Mavi Tur Fiyatları 

Mavi yolculuğun keyfini çıkarmak için her bütçeye uygun seçenekler bulunur. Mavi tur yolculuklarınızı daha uygun hale getirmek için en iyi seçenek ise erken rezervasyon seçeneklerinden yararlanmak olacaktır. Erken rezervasyon seçeneklerini takip ederek, büyük indirimler yakalamanız mümkündür. Ocak-Şubat-Mart aylarında sunulan, erken rezervasyon seçeneklerini kullanıp daha uygun tatil imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bir başka seçenek ise rezervasyonlarınızı Haziran-Eylül- Ekim aylarından biri için seçerseniz daha uygun fiyatlara mavi yolculuğa çıkabilirsiniz. 

Akdeniz, Kuzey Ege ve Güney Ege’nin birbirinden farklı, benzersiz ve doğal koylarını daha ucuzu keşfetmek için siz ön rezervasyon şansını kaçırmayın. Güne her gün farklı bir koyda uyanmak, denizin eşsiz güzellikler ve eğlenceli anların keyfini çıkartın. Yıldızların altına, dalgaların çıkardığı sesle uyumanın zevkini doyasıya yaşayacaksınız. Deniz ve doğanın sunduğu güzelliklerin, ruhunuzu nasıl dinlendirdiğine şahit olacaksınız. Mavi tur fiyatları seçilen lokasyona ve tur programına göre değişiklik gösterdiği için net fiyat bilgisi almak için tur programlarını incelemeniz daha iyi olacaktır. 

Mavi yolculuk için tercih edebileceğiniz birbirinden güzel gulet, katamaran, motoryat ve yelkenli için sayfamızı ziyaret edebilir ve bilgi/rezervasyon için bizimle iletişime 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Son Blog Yazıları
  • Tekne Tatili Sırasında Yapılacak Aktiviteler
  • Mavi Turda Acil Durumlarda Neler Yapılır?
  • Mavi Turlardaki Kumanyalar
  • Türkiye'deki En İyi Mavi Tur Rotaları
  • Kabin Kiralama
  • Mavi Yolculuk için En Uygun Zaman Nedir?