post picture

Marmaris Sedir Adası

Sedir adası Marmaris’e bağlı ve 16 km kuzeyinde yer alan, Marmaris’te mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Daha çok Kleopatra Adası olarak bilinen bu cennet, altın rengi kumları ve berrak denizi ile ünlüdür. Plaja Kleopatra isminin verilmesinin nedeni ise tarihte Kleopatra’nın burada yüzdüğüne inanılmasıdır. Marmaris’te oldukça ünlü bir plaj olduğundan, her yıl binlerce hem yerli hem de yabancı turistin akın ettiği bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Kleopatra plajı nerede ve neden bu kadar çok seviliyor birlikte inceleyelim. 

Sedir (Kleopatra) Adası Nerede? 

Öncelikle sedir adası nerede ve ziyaret etmek isteyenler nasıl ulaşım sağlayabilir bundan bahsetmek istiyoruz. Sedir adası ulaşım için iki seçeneğiniz vardır. Bunlarda birisi araçla önce Çamlık İskelesi’ne ulaşmaktır. İskeleye ulaşabilmek için önce Çamlı Köyü’ne gitmeniz ve buradan iskeleden kalkan tekne seferlerine binmeniz gerekir. 

Sedir adası yol tarifi isteyenler için bir diğer önemli pratik seçenek ise tekne turlarına katılmaktır. Kleopatra adasına gitmek isteyen ziyaretçilerin en fazla tercih ettiği seçenek tekne turudur. Sedir adasını dolu dolu gezmek ve güzel bir gün geçirmek için Marmaris çıkışlı Sedir (Kleopatra) Adası turlarına katılabilirsiniz. 

Kleopatra Adası Nasıl Bir Yer? 

Kleopatra adası hem denizi hem altın sarısı kumları hem de doğası ile ünlü bir plaj olma özelliği taşıyor. Ayrıca içerisinde yer alan antik kent kalıntıları ile birçok plajdan da ayrılıyor. Hem tatil yapabileceğiniz hem de kültürel etkinlikler gerçekleştirebileceğiniz bir plaj olma özelliği taşıyor. Sedir adası kumu özellikle son derece temiz ve muhteşem bir tona sahip olduğu için, turistleri kendine hayran bırakıyor. Ada hem gezi hem de piknik alanı olarak biliniyor ve muhteşem kumsalın denizin tadını çıkarmak isteyen kişilerin tercih oluyor. Ayrıca sedir adası tekne turu gibi aktiviteler sayesinde adada dolu dolu bir gün geçirmek mümkün diyebiliriz.

Sedir Adasında Mutlaka Yapılması Gerekenler 

Kleopatra plajı sedir adası kendi içinde barındırdığı aktiviteler ve gezilecek yerleri ile diğer plajlardan ayrılıyor. Sedir Adasına gittiğinizde sizleri hem muhteşem bir doğa hem de güzel kültürel aktiviteler bekliyor. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler şöyledir:

Kleopatra Adası ve Plajı

Sedir adası direkt plaj gibi düşünülse de aslında adanın içinde yer alan plaja Kleopatra plajı ismi verilir. Sedir adası kleopatra plajı eşsiz yerleri bünyesinde barındıran bir bölgedir. Bu plaj, adanın kuzey batısında yer alır. Altın sarısı kumları ile çok ünlüdür çünkü bu renk kumların yalnızca Mısır’da bulunduğu bilinir. Bu kumların, plaja Kleopatra için Kuzey Afrika’dan getirildiğine inanılır. 

Cedrae Antik Kenti

Cedrae Antik kenti, adada yer alan önemli bir tarihi kalıntı olma özelliğini taşıyor. Roma dönemine ait olan bu kalıntılar arasında antik tiyatronun oldukça iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz. Antik kent içinde ayrıca bir Agora yer alıyor. Yapılan kazı çalışmalarında bulunan epigraflar, bölgenin Apollon için düzenlenen atletizm festivallerin yapıldığı yer olduğunu gösteriyor. 

Çamlı Köyü

Bölgeye ulaşım için kullanılan Çamlık İskelesi’nin 3 km kadar içerisinde bulunan Çamlı Köyü, Karia bölgesinin ilk yerleşim yeri olarak bilinir. Muhteşem manzarası, tertemiz havası ve suyu ile ünlü güzel bir dinlenme alanıdır. 

Boncuk Koyu

Çamlı Köyü’nden ortalama 9 km daha gittiğinizde ulaşabileceğiniz Boncuk Koyu, temiz ve berrak denizi ile ünlü bir yerdir. Mayıs ile Haziran arasındaki dönemde gittiğinizde bölgede düzenlenen dalış turlarına katılabilirsiniz. 

Sedir adası turu ile yukarıda bahsettiğimiz tüm bu eşsiz yerlere gidebilir ve buralarda güzel vakit geçirebilirsiniz.

Kleopatra Plajı Tekne Turları 

Kleopatra plajı tekne turu Marmaris çıkışlı olarak düzenlenen, günübirlik turlardır. Her ne kadar günübirlik olsa da dolu dolu bir tur programına sahiptir. Birçok koy ve turistik alan ziyaret edilir. Bununla beraber ayrıca eşsiz bölgelerde yüzme molaları verilir. Sedir adası tekne ücreti vesaire genel olarak bu tura dahildir. Sedir adası kleopatra plajını doya doya gezmek ve güzel bir gün geçirmek için sizler de düzenlenen bu turları tercih edebilirsiniz. 

Sedir Adası Giriş Ücreti 2022

Sedir adası giriş ücreti 2021 yılı için 75 TL olarak hesaplanmıştır. 2022 yılında ise rakamın güncellendiğini ancak aşağı yukarı aynı değerlerde olacağını söyleyebiliriz. Adaya girişte 65 yaş ve üzeri kişilerden, 18 yaş altı kişilerden ve engelli bireylerden ücret alınmamaktadır. Sedir adası giriş ücreti turla ziyaret edenler için çok daha uygundur. Ayrıca müze kartı olanlar da adaya ücretsiz giriş yapabilmektedir. 

Sedir adası Kleopatra plajı nerede ve nasıl gidilir gibi merak edenler için detaylı bir içerik oluşturmaya çalıştık. Bölgeyi ziyaret etmeden önce inceleyerek, daha rahat bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. 

Marmaris'te mavi yolculuk ve tekne turları için sayfalarımızı ziyaret ederek birbirinden güzel gulet, katamaran, motoryat ve yelkenli seçeneklerini inceleyebilir ve rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. 

Son Blog Yazıları
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Antalya Koyları ve Plajları
  • Karaburun Koyları ve Karaburun Gezi Rehberi
  • Datça Koyları ve Plajları
  • Çeşme Koyları ve Plajları
  • Hisarönü Gezi Rehberi
İlginizi Çekebilir