post picture

Dünyanın En Büyük Katamaranı

Bugüne kadar hiç katamarana bindiniz mi? Lüks bir katamatanla denizlerde yelken açtınız mi?

Hayatım boyunca o kadar çok çeşitli yat, tekne, yelkenli, gemi ve sandala bindim ki, karada bu kadar çok farklı arabaya binmemişimdir.. Birbirinden farklı çok deniz aracının icinde konfor ve güvenli hız konusunda katamaranın yerini hiç bir şey tutamaz diyebilirim. Sürat, macera, rahatlık.. Çok pahalı olmayan bir katamaran size bunların hepsini, hayalinizden falasını yaşatabilir.

Türkiye'de henüz beklenen seviyede bir popülerliğe ulaşamayan yelkenli katamaranlara dünyanın önde gelen yat turizmi bölgelerinde oldukça büyük ilgi gösteriliyor. Özellikle Karayipler ve Pasifik Okyanusundaki adalarda lüks katamaranlara olan talep her geçen yıl artıyor. Bu da bu tür tekneleri üretme konusunda ün yapmış bir çok mühendis ve firmanın katamaran yapımında oldukça iyi yerlere gelmelerini sağladı.

Peki bugün denizlerdeki en büyük yelkenli katamaranın özellikleri nelerdir?

Dev yarış yelkenlileri tasarımı konusunda en başarılı isimlerden biri olan Fransız VPLP (Peteghem Lauriot-Prévost ) firması 2011 yılında müthiş bir iş ortaya çıkardı; Hemisphere

Özellikleri

Uzunluğu: 44.2m (145ft)

Genişliği: 16.6m (54ft)

Draft (Sudaki bölümü) 3.2m 

Yapım Yeri: Pendennis Tersanesi, Ingiltere

Motorlar: 2 x 490hp Caterpillar

30 metrekarelik bir oturuma sahip teknenin iç tasarımı bir çok yarışmada en iyi ödülleri aldı. Kabinlerinden güverte oturma guruplarına kadar lüks bir görüntüye sahip Hemisphere'in yolcu kapasitesi 12 (tayfalar ve kaptan hariç). 

Dev katamaran Hemisphere şu anda Tahiti'de. Haftalık veya aylık kiralanabiliyor.

Son Blog Yazıları
  • Çeşme'den Sakız'a Nasıl Gidilir?
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Yunan Adalarını Keşfe Çıkın
  • Yaz Aylarını Renklendir: Tekne Tatili
  • Tekne Tatili Sırasında Yapılacak Aktiviteler
  • Tekne Transferi
İlginizi Çekebilir