post picture

Benzersiz Bir Deneyim, Kumlubük Koyu

Muğla Marmaris'e 24 kilometre olan Kumlubük Koyu, günümüze kadar bakir kalmayı başarmıştır. Aynı zamanda kum plajıyla ve temiz deniziyle birçok aktiviteyi sunmaktadır. Jet-ski, banana, ve ringa yaparak burada değişik ve yeni deneyeceğiniz heyecanlar yaşayabilirsiniz. Marmaris mutfağının hafif ve sağlıklı yemeklerini Kumlubük’te deneyeceğiniz restoranlar bulunuyor. Taze sebzelerle yapılan yemek çeşitleri, zeytinyağlılar ve balığın ön planda olduğu Kumlubük’te alternatif olarak Türk mutfağının en seçkin yemeklerini de yiyebileceğiniz mekanlar bulabilirsiniz.

Kumlubük’e Nasıl Gidilir?

Kumlubük’e kara yolu ile gitmek mümkün. Diğer bir seçenek ise tekne turu. Turunç, İçmeler ve Marmaris'ten hareket eden teknelerle Kumlubük'e ulaşabilirsiniz.

Kumlubük’de Neler Yapılır? 

Kumlubük 'te yapılacak en güzel şey şüphesiz,  tekne veya yat kiralayarak Kumlubük kıyılarında ve arka bölgelerinde gezmek olur. Kabinli gulet kiralama seçeneklerinde, mavi tur rotaları arasında da yer alan bu bölge, Marmaris Turunç bölümünün en kıymetli bölgesidir. 

Kumlubük sahilinden güneydoğu yönüne yürüyüşte karşılaşılan mağara herkesi şaşırtır. Bu mağaranın 5 bin yıl önce ilk yerleşime sahne olmuş olduğu sanılmaktadır. Girişi 4 metre kadardır. Yeni keşfedildiğinden henüz bilimsel bir araştırma yapılmamıştır. Tıpkı Cennet Adası mağarasında olduğu gibi. Kumlubük ya da Turunç’ta bir sabahınızı ya da akşam üzerini de Amos antik kentine yapacağınız yürüyüşe ayırın. Turunç’tan yürüyerek 1 saatte, Kumlubük’ten ise yarım saatte ulaşabileceğiniz Amos, antik çağın önemli kentlerinden biriydi ama günümüze çok fazla şey kalmadı. Hisarburnu diye bilinen ve bir yanında küçük çakıllı bir koy, diğer yanında Kumlubük sahilinin uzandığı tepedeki dar ve uzun düzlükte tiyatro ve kent surlarını görebilirsiniz.

Amos Antik Kenti, Kumlubük ve Turunç’un arasında kalmakta. Antik kentte; anıtlar, heykeller, sarnıç ve tiyatro kalıntıları bulunuyor. Marmaris ilçe merkezine 24 kilometre mesafede bulunmakla birlikte, Turunç ile arasında 2 kilometrelik bir mesafe vardır. Kumlubük gezilecek yerler listenize dahil edip rotanızı Amos’a çevirebilir, kısa bir tarihi yolculuğa çıkabilirsiniz. Antik kentin bulunduğu nokta, aynı zamanda ismini aldığı Amos Koyu’na hakim bir manzaraya sahip.

Kumlubük tatil beldesi, Turunç Koyu’na yakın bir konumda bulunuyor. Aralarında yaklaşık 5 kilometrelik bir mesafe var. Turunç’un uzun sahil şeridinde sıralanmış kafe ve restoranlarda eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Kumlubük güzel kumsalı ve plajı yanında balıkçı lokantaları ile ünlüdür. Bölgenin en iyi deniz mahsullerinin bulunduğu ve kıvamında pişirilip servis yapıldığı Kumlubük Koyu’nda zeytinyağlı bamya, mantar dolması, börülce, kapari filizi, taratorlu börülce salatası, turpotu salatası, hindiba, şevket-i bostan, dülger balığı mantısı ve arapsaçı kavurması gibi eşsiz lezzetleri tadabilirsiniz.

Marmaris hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Marmaris'te tekne kiralama için sayfamızı ziyaret ederek birbirinden güzel gulet, motoryat ve yelkenli seçeneklerini inceleyebilir ve rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. 

Son Blog Yazıları
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Antalya Koyları ve Plajları
  • Karaburun Koyları ve Karaburun Gezi Rehberi
  • Datça Koyları ve Plajları
  • Çeşme Koyları ve Plajları
  • Hisarönü Gezi Rehberi