Mordoğan Tekne Turu

Mordoğan, İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı hem turistik hem de şirin bir balıkçı kasabasıdır. Homeros destanlarında Mimas adıyla anılan bölgenin tarihi geçmişi MÖ’ye kadar dayanmaktadır. İzmir’in henüz yeterince isim yapmamış sayılı noktalarından olan Mordoğan’da yaz turizmi için çok çeşitli imkanlar bulunur. Bu sevimli kasabada yürüyüşe çıkarsanız, sahil boyunca değirmen, taş köprü, iskele, yat limanı, Kocakum Plajı ve Balıkçı Heykeli ve eğlenceli kafeler ile karşılaşabilirsiniz. Bölgenin turistik noktaları sadece bunlardan ibaret değil; özellikle Mordoğan tekne turu gezisi başlığı altında da değerlendirebileceğiniz birden fazla hizmet bulunuyor. Öyleki yerli ve yabancı turistlerin Mordoğan’ı tekne turizminde de değerlendirdiğini biliyor muydunuz?

İzmir, Karaburun Mordoğan’da günlük tekne kiralama hizmeti alarak sevdiklerinizle keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Ortalama 12 - 35 kişi kapasiteli konforlu teknelerde günlük yüzme turlarına katılarak bakir koyların tadını çıkarabilirsiniz. Günlük turlarda tekneler, genellikle sabah saatlerinde limandan hareket eder ve akşamüstü limana dönüş yapar. Güzergah önceden belirlidir ve hava şartlarında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece ortalama 4-5 koyda demir atılarak dinlenme ve yüzme molası verilir. Turlar yemekli (balık/köfte, makarna, salata ve mevsim meyvesi ile alkolsüz içecek) veya yemeksiz olacak şekilde hizmetinize sunulur. Teknelerde alkollü ve alkolsüz içecek satışı yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra kalabalıktan uzak, konforlu ve daha özgür bir tekne gezisi için, bireysel olarak da kiralama hizmeti verilmektedir. Hatta şirket etkinlikleri, mehtap turları, evlilik teklifi veya arkadaş grupları ile kutlama organizasyonları için özel turlar ile de denize açılabilirsiniz.

Türkiye’de balık avı turuna çıkabileceğiniz en popüler yerlerden biri de Mordoğan’dır. Burada, yaklaşık 70 metre derinlikte özel balıkçı teknelerinde balık avlayabilirsiniz. Tekneler, ortalama 8 ile 15 kişi arasında kapasiteye sahiptir. Balık avı turları genel olarak 15 Eylül itibariyle başlayıp 1 Haziran tarihine kadar sürmektedir. Mevsimsel hava şartlarına karşı korunaklı (üstü kapalı) teknelerde rahatça balık tutabileceğiniz oturma yerleri mevcuttur. Mordoğan’da balık avı turları için hareket vakti çoğunlukla sabahın erken saatlerinde başlar ve limana dönüş, akşamüstü saatlerde gerçekleşir.  

Mordoğan bölgesinde denizde ava çıkan kişilerin en çok yakaladığı deniz mahsulleri arasında genellikle Ahtapot, Kalamar, Çipura, Mercan, Karagöz, İzmarit ve Gopez bulunmaktadır.

Bu sahil beldesinde tekne ile gezerken ziyaret edebileceğiniz çok sayıda plaj ve koy bulunuyor. Burada çeşitli tekne turlarına katılarak, birbirinden güzel altın rengi kumlara sahip geniş plajlarda güneşlenebilir; berrak mavi sulara sahip sığ koylarda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Yazımızda bulunan ayrıntılı gezi rehberi ve koylar için; Karaburun Koyları ve Karaburun Gezi Rehberi 

  • Manal Plajı ve Koyu
  • Kocakum Plajı
  • Ardıç Plajı
  • Ayıbalığı Koyu
  • Boyabağı Koyu
  • Sulucadere Plajı
Sıkça Sorulan Sorular

Turların ve kiralama hizmeti almanın fiyatları bazı faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ücret skalası hesaplanırken; istenilen hizmetler, kiralanan teknenin türü, kiralanma süresi, güzergah bilgisi gibi özellikler şeffaf fiyat politikası gözetilerek belirlenmektedir.
Teknelerin hijyenik olması tüm misafirlerimiz için önceliğimizdir. Bununla birlikte kiralanan yatlara ve tekne turlarına evcil hayvanların kabul edilmesi, genel olarak kaptanın onayına bağlıdır. Ancak genellikle -temizlik kurallarına bağlı olmak şartıyla- izin verilmektedir.
Evet, tüm tekne turları ve kiralanan tekneler için size eşlik edecek profesyonel kaptanlar ve mürettebat bulunmaktadır.
Sorunuz mu var?