Cunda Adası Tekne Turu

Cunda Adası Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan, irili ufaklı 22 ada içinde ne büyük olan ve yerleşime açık nitelikte bulunana tek adasıdır. Diğer bir adını ise Ali Bey Adası olarak bilmekteyiz. Adanın yunanca ismi ise kokulu ada anlamına gelen ve beldenin ne kadar güzel olduğunu ifade eden Moshoni’dir. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü burada yer alır. Ada köprü ile küçük adcık Lale’ye ve buradan ilçe merkezine bağlanmaktadır. 1995’te milli park ilan edilip, yerleşime kapatılan Cunda, Arnavut kaldırımları, etnik restoran ve kafeleri, taç evleri ve tarihi mimarisi, muhteşem ‘’ Taş Kahve’’, ‘’Aşıklar Tepesi’’ , ‘’Taksiyarhis Kilisesi’’ ile önemli turistik bir lana olup, keyifli bir tatil geçirmek için bizlere tüm imkanları sunar. Bu turistik alanları gezebileceğimiz ve verdiği mola kapsamında Cunda'yı ziyaret ettiğimiz, Cunda Adası'nda tekne turu aktivitesinin bilgilerine hep beraber bakalım!

Cunda tekne turu sezonu yaz ayların gelişi ile birlikte başlamaktadır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Ayvalığın güzel koylarını ve en büyük ada olan Cunda’yı en muhteşem manzaraları ile deneyimleriz. Cunda çevresi ayni zamanda balık  avcıları icin de çok verimli bir bölgedir. Cunda Balık Avı Turları sonbahar ve kış aylarında oldukça popüler. 

Cunda tekne turu saatleri genel olarak sabah 11:00 civarında başlayıp, akşam 19:00’a kadar sürmektedir. Turumuz kapsamında farklı ada alanlarında mola verme, denize girme, temek yeme gibi aktiviteler yaparken, Cunda’yı ayrıca ve detaylı olarak gezme imkan buluruz.Kalkış saatimiz ile birlikte İncirli adasına doğru yol almaya başlarız. Bu muhteşem manzaralı adada mola verip denize girdikten sonra diğer mola vereceğimiz 2 adayı ziyaret edip, kapsamlı gezimiz için Cundaya rotamızı çeviriyoruz. Cunda Adasına vardığımızda, serbest zaman kapsamında herkes dilediği alanları sevdikleri ile gezebilmektedir. Bu tarihi ve şirin adayı gezip, kendine has yemeklerini tattıktan sonra buluşma alanında bir araya gelerek, tekne turumuzda eğlenceye kaldığımız yerden devam ederiz.

Cunda Adası tekne turu kalkış yerleri, Ayvalık merkez sahilidir. Bu alandan kolaylıkla teknelere ulaşılmaktadır. Merkez sahilden tüm adalara ulaşım rotalarını çevirerek en son Cunda adasını ziyaret ederiz. Çünkü burada geçireceğimiz zamanı geniş tutarak, tarihi ve turistik alanları en iyi şekilde gezip, görebilir, tatilimize unutamayacağımız anlar ekleyebiliriz.

Cunda Adası tekne turu programları kapsamında ilk olarak Ayvalık merkez sahilde tekne kalkışı gerçekleştirilmektedir. Kalkış ardından ilk durağımız olan İncirli adasına ulaşım sağlarız. Burada mola verdiğimizde ise saat ortalama 13:00’dır. Güneş, deniz ve doğanın birleştiği bu muhteşem koyda güneşleneme ve denize girme aktivitelerini gerçekleştiririz. Ardından, tekne bizi lezzetli bir menü bekler. Yörenin ünlü balıklarından oluşan deniz menüsü ile yemeğimiz yedikten sonra, canlı müzik, animasyon ekibi ile eğlence, yarışmalar eşliğinde ikinci ada durağımıza yol alıyoruz. Akvaryum ve Ortunç koylarında denize girme molası verdikten sonra, Cunda’ya doğru mavi bir yolculuğa çıkıyoruz. Cundaya varış ile muhteşem bir manzara, kendine has dokuya sahip olan Arnavut kaldırımlı sokaklar bizleri bekliyor. Cunda’da kullandığımız serbest zaman kapsamında hepimiz sevdiklerimizle dilediğimiz alanları gezebilme imkanı buluruz. Tarihi taş evleri, lezzetli menülere sahip restoranları, lokmacıları, Rahmi Koç Vakfı’nın oyuncak müzesi olan eski Taksiyarhis Kilisesi, neoklasik mimari örnekleri, Taş Kahve ve sakızlı aroma ile yaptıkları özel kahve çeşitleri, gezimiz sırasında karşımıza çıkan en güzel turistik duraklar ve aktivitelerdir. Cunda’dan geri dönerken ise Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünden geçiş yaparız. 

Cunda Adası tekne turu menüleri ağırlıklı olarak deniz ürünlerinden oluşur. Ayvalık'ın ve Cunda’nın taze balıkları ve yöreye ait özel balık çeşitlerinin oluşu, tekne turu menülerinde bu tatlara yer verilmesini sağlamaktadır. İlk ada ziyareti ardından yöresel balık, salata, tercih edilen içecek, dondurma, karpuz çeşitleri, öğlen yemeği menüsü kapsamında sunulmaktadır. Son koy ziyaretimizi ardında ise çeşitli tropikal meyvelere yer verilen menüler, müzik eşliğinde dans aktiviteleri ile keyifli bir dönüş yolculuğu yapıyoruz.

Cunda Adası tekne turu fiyatları yatın büyüklüğüne, kişi kapasitesine, istenen ikrama/menü tercihine ve tur sırasında gidilecek koylara ve adalara bağlı olarak fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Cunda Adası tekne turu fiyatlarını öğrenmek için iletişim formumuzu doldurabilir veya 0531 367 65 76 numaralı telefonumuzdan iletişime geçebilirsiniz.

Tekne Turları
Devamını Gör
Sorunuz mu var?