MERSİN ÇEVRESİNDE TEKNE TURLARI VE TEKNEYLE BALIK AVI

Doğu akdeniz ile orta akdeniz arasında kalan ve uzun bir deniz kıyı şeridine sahip Mersin için, kıyıdan verimli balık avı meraları olduğu kadar tekneyle balık avı için de uygun meralar bulunmaktadır. Mersin bölgesinde tekne turu ve tekneyle balık avı turlarının denize kıyısı olan Antalya ve Muğla gibi diğer Akdeniz şehirlerine sayıca daha az olması, verimsizlikten ziyade, bu sektörün bu bölge için daha yeni gelişmesinden kaynaklanmaktadır.

Mersin'in tatil ya da deniz kenarı sayfiye yerleri de diyebileceğimiz Kızkalesi, Susanoğlu, Taşucu, Boğsak ve buradan Anamur ilçesine kadar uzanan sahil şeridinde irili ufaklı pek çok balıkçı barınağı, liman veya ( yeni yeni) marinalar bulunmaktadır.

Ülkemizin deniz kıyısındaki nice şehirleri gibi, bu bölgede de yetersiz liman ve barınak sorunu ne yazık ki yatçılığın ve tekne organizasyonlarının gelişmesinde etkili olmuştur. Diğer bir etken de bölge yerel halkının bu döneme kadar turizm yoğunluklu değil, tarım yoğunluklu çalışmasındandır.

Bu noktada Mersin'lilerin bilinçsiz avlanmadan dert yandıklarını elbette göz ardı edemeyiz. Bu zaten ortak sorunumuz.

Bölgede, amatör balık avcılığı için bazı yasaklı alanlar bulunmaktadır. Bu bölgeler amatör avcılığı düzenleyen tebliğde detaylı olarak aktarılmıştır. *Erdemli ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Alanı **Anamur Arapburnu

Mersin ve bağlı ilçelerde, özellikle Kızkalesi, Silifke 'nin sahil şeridi ve Anamur İskele bölgesinde son dönemde hızla artan yatçılık, yat turu turizmi , yerli turistleri de denize çekmektedir. Taşucu limanından kalkan turlar, Dana Adası ve Tisan civarlarına kadar giderek gün içinde Boğsak, İncekum gibi koylarda denizseverler için keyifli bir ortam yaratmaktadır.

Benzer şekilde Kızkalesi'nden kalkan Turlar, kale çevresinde, Akyar ve Susanoğlu civarlarına kadar günübirlik yemekli hizmet vermektedir.

Anamur iskele bölgesinden kalkan tekne turları ise, gün içinde Mamure Kalesi, tarihi Anamurium kenti koyu, Mağaralar bölgesini dolaşarak müşterilerini ağırlamaktadır.

Bunlarla birlikte, bu ana noktalar dışında, Silifke'ye bağlı Boğsak konumlu tekneler, Yeşilovacık, Aydıncık ve Bozyazı limandan kalkan teknelerle de turlara katılabilirsiniz.

Mersin çevresinde tekne turu için www.tekneveyat.com 'daki Mersin ilanlarına bakabilirsiniz.

Yazın yoğun olarak yüzme – gezi eğlence turu yapan bu tekne ve yatların bir kısmı, kış sezonunda da amatör balık avı meraklıları için hizmet vermektedir.

Genel olarak barbun, mercan, karagöz gibi klasik akdeniz balıkları avlanmaktadır. Bunun dışında ise, özel olarak Akya ( yöresel adıyla Avcı veya türleri olan çıplak, çatalkuyruk v.b.) gibi büyük ve özellikli avlar yapan kaptanlar da bulunmakatdır. Bölgede barakuda, ceylan , turna, lüfer gibi sırtı avına uygun avcı balıklar da bol bulunmaktadır.

Bölgede klasik dip oltasıyla balık avında genelde karides, sübye gibi yemler kullanılırken son dönemde balık yemi çeşitliğilinde de ilgili girişimciler sayesinde çeşitlilik olmuş ve boru kurdu sülünez gibi yemler de amatör avcılara sunulmaktadır.