Neden Datça ?

Popülaritesi artsa da halen Türkiye’nin kara yoluyla ulaşılması en zor koyları ve kayalıklarının pek çoğunu içine alır Datça Yarımadası.

Konum itibariyle Ege ve Akdeniz’in kesişim noktasında yer alması, Ege’deki Yunan Adalarına olan yakınlığı, Antalya ya da Marmaris merkeze yakın gibi dev 5 yıldızlı otellerin bu bölgede bulunmaması, yarımadaya dair denizi ve mavi yolcuğu seven yerlilerin olduğu kadar yabancıların da çok dikkatini çekmektedir.

Güzergahlar Nasıl?

Datça Yarımadası, Osmanlı döneminde “ Reşadiye Yarımadası” olarak da anılıyordu. Coğrafi olarak Gökova Körfezinden , Dalacak burnu - tarihi Knidos yerleşiminin bulunduğu yere kadar uzanır. Mesudiye, Kargı Koyu, Kızlan, Domuzbükü, Akvaryum Koyu, Çiftlik Adası gibi noktalar, Datça’ya gelenlerin ve Datça’da Mavi Tura çıkanların genelde uğradıkları yerlerdir.

Bu bölgede mavi tur rotaları genellikle Datça – Marmaris – Bozburun üçgeninde gerçekleşir. Bununla birlikte   Datça – Bodrum veya Akkaya – Datça – Bodrum üçgenleri de tercih edilebilir. Mavi turlar genellikle haftalık ( cumartesi-cumartesi ) şeklindedir ancak elbette alternatif gün seçenekleri için de bizden teklif alabilirsiniz.

Alternatif Aktiviteler

Ayrıca bu bölgede pek çok tarihi eser de yer alır. Mavi turunuz sırasında, guletinizin güzergahına bu tarihi yerleri görmeniz de mümkün. Genellikle mavi yolculukların hep yat üzerinde seyirde geçtiği düşünülür, oysa tur acenteniz veya kaptanınızla konuşarak eğer güzergahta yoksa bile botla kıyıya çıkıp tarihi yerleri de ziyaret etmeniz veya yürüyüş yapmanız ya da sizin için önceden hazırlanmış diğer aktiviteleri de yapabilmeniz mümkün.

Peki Ya Günübirlik Turlar ?

Yarımada, pek çok koy ve doğal limana sahiptir. Bu açıdan yat turizminin burada gelişmesi de buna bağlıdır. Ayrıca mavi turlar dışında yarımada üzerindeki pek çok küçük köy ve beldelerden veya Datça merkezden yelkenli veya kaptanlı – kaptansız tekne kiralayabilir veya günlük tekne turlarına katılabilirsiniz.  Datça Yarımadasında tekne kiralama veya mavi turlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Karada Konaklama 

Mavi yolculuk süresince, motoryat veya guletinizin konforlu kabinlerinde konaklayacaksınız. Bu kabinlerde genellikle size özel bir duş ve WC olacak. Temizlik ve hizmet bakımından Türkiye'de mavi turların dünyadaki diğer örneklerine bakarak çok daha başarılı olduğu da söylenebilir.

Datça Yarımadası mavi tur güzergahlarına göre dilerseniz Datça veya Bodrum ya da Bozburun'da butik otellerde ya da yıldızlı otellerde karada konaklama yapabilmeniz de mümkün. Özellikle turdan birkaç gün önce ve birkaç gün sonra tekneye bineceğiniz bölgede bir otelde kalma için vaktiniz olursa, tatiilinizin çok daha keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz. 

Kumanya - Yemekler ve İçecekler

Mavi turlarda genellikle yolcuların yeme - içme ihtiyacı ( kumanya ) kendi tercihlerine bırakılır. Eğer isterseniz herşey dahil bir mavi yolculuk da talep edebilir, bu konuyu karşılıklı konuşabilirsiniz. İster siz temin edin ister tekneden isteyin, teknede sizin için bir ekip yemeklerinizi hazırlayacaktır. İhtiyaçlar için acente veya kaptanınızın size vereceği bir liste üzerinden ilerleyebilirsiniz. Alışverişlerinizi bineceğiniz yerlerden yapabilir veya ulaşım yolunuzdan, daha büyük şehirlerdeki marketlerden de alabilirsiniz. Ancak bozulması, soğuk zincirin korunmasına elbette dikkat etmelisiniz.