post picture

Türkiye'de Günübirlik Tekne Turizmi

Üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada ülkesi olan Türkiye, deniz turizmi ile öne çıkmaktadır. Denize kıyısı olan 28 il ile zenginleşen bu sektör; ilgili bölgelerin doğal yapısını koruyarak hareketlendirmeyi amaçlamaktadır. Mavinin birçok tonunu barındırarak kartpostallık bir görüntü vadeden denizi ve tertemiz kıyıları, Türkiye’de günübirlik tekne turizmi sektörünü de talep edilir bir hale getirmiştir. Bu aşamada yine gezi amaçlı günübirlik turlar önem kazanmaktadır.

Türkiye’de Günübirlik Tekne Turizmi Nasıl Yapılır?

Denize kıyısı olan birçok yerde tekne turu yapılarak bölgeye turistik canlılık kazandırılmaktadır. Özellikle turistik özellik taşıyan kıyılarda yüzlerce tekneye rastlamak olasıdır. Bu sektörde yer alan işletmeler ise deniz turizmi yönetmeliğince denetlenmekte ve belli kurallara tabi tutulmaktadır. Bu kurallar, Gezi Tekneleri Yönetmeliği tarafından da koruma altına alınmıştır. Kısaca şöyle özet geçilebilir:

  • Gezi, taşıma ve rehberlik hizmetinin birlikte verildiği günübirlik turlar sadece seyahat acenteleri tarafından düzenlenebilir. Bunun dışında herhangi bir kişi ya da kuruluş, bu yetkiye sahip değildir.
  • Balıkçı barınakları, gezi teknelerinin limanı olarak kullanılamaz.
  • Tekne kiralama ve gezi faaliyetleri için teknenin yeterlilik kriterlerine uygun olması gerekir.
  • Mevcut gerekliliklere uymayan kişilerin faaliyetlerine son verilecek ve hukuki işlem başlatılacaktır.

Türkiye’de Günübirlik Tekne Turizmi Yapılma Amacı ve Katkıları

Turizm sektöründe aktif bir şekilde gerçekleştirilen tekne gezileri, birçok amaca göre sınıflandırılabilir. Bu amaç, bölgesel ve kişisel ihtiyaçlara göre şekillenecektir. Tarihi dokusu yüksek kentlerde daha çok kültür turları yoğunluk kazanmaktadır. Bunun dışında balıkçılık, yüzme gibi deniz sporlarına yönelik turlar da yapılmaktadır. Talep edilirlik ve ilgi çekme oranının yüksek olmasından dolayı turizm sektörünü doğrudan etkilemektedir. Bu sayede Türkiye’de günübirlik tekne turizmi bölge ekonomisini güçlendirir, yerli ve yabancı turistleri çekici bir etki oluşturur.

Tekne kiralama işlemi, iki şekilde uygulanmaktadır. Nişan, düğün, parti gibi herhangi bir organizasyondan dolayı bir araya gelen kişilere ‘’özel tekne kiralama’’,  belli bir ücret karşılığında herkese açık olan tekne turları ise ‘’standart kiralama’’ şeklinde yapılmaktadır. Bu aşamada hem tekne sahibi, hem de tekneyi kiralayan kişi yasal yönetmeliklere uygun bir şekilde hareket etmelidir.

Tekne turizmi ile yaz turizmi birbirini tamamlar niteliktedir. Denizin önem kazandığı bölgelerde özellikle bahar ve yaz aylarında tekne gezileri de önem kazanmaktadır. Bölgenin tarihi, kültürel ve doğal atmosferini hissetmek için ideal bir aktivitedir. Günübirlik olarak gerçekleştirilmesi, zaman açısından tasarruf sağlamaktadır. Bunun dışında maddi açıdan da ekonomik bir seçenek olduğunu söylenebilir. Bu faaliyetin en çok yapıldığı bölgeler: Adalar, Antalya, Kuşadası, Bodrum, İzmir, Marmaris olarak sıralanabilir. Bölge, yolculuk süresi ve gezi içeriğine göre fiyat da farklılık göstermektedir. Yaz sezonunda önem kazanan tekne sektörü, günümüzde yasalar ile kontrol altına alınmış, hizmet kalitesi arttırılmıştır.

Turlar için tekne turları sayfamızı ziyaret ederek birbirinden güzel gulet, katamaran, motoryat ve yelkenli seçeneklerini inceleyebilir ve rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. 

Son Blog Yazıları
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Antalya Koyları ve Plajları
  • Karaburun Koyları ve Karaburun Gezi Rehberi
  • Datça Koyları ve Plajları
  • Çeşme Koyları ve Plajları
  • Hisarönü Gezi Rehberi