post picture

Türkiye Göllerinde Tekne Turları

Ülkemizde, daha çok Ayvalık, Fethiye, Çeşme, Bodrum, Alanya, Kemer gibi deniz kıyılarında karşılaştığımız tekne ve yat turları, iç sularda da oldukça gelişmiştir. Özellikle bir çok baraj, göl ve nehirlerimizde tekne turları düzenlenmekte; yerli ve yabancı turistlere tarihi miraslarımız görsel bir şenlikle anlatılırken, ufak molalarda seçkin mutfağımızın eşsiz yemeklerinde de tatma imkanı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Batık Şehir Halfeti

Şanlıurfa’da Fırat Nehri’nin dinginliğinde huzur bulmak istiyorsanız, Halfeti tekne turu tam size göre! İlkbahar veya Sonbahar aylarında gidilmesi tavsiye edilen Halfeti’ye, Gaziantep’ten otobana çıktıktan sonra, Urfa istikametinde yaklaşık 70 km sonra, Birecik sapağından çıkıp, 35 – 40 km kadar gittikten sonra ulaşılabilirsiniz. Halfeti’ye geldiğinizde, baraj gölü boyunca yaklaşık 300 metrelik bir sahil yolu var. Sahile iner inmez tekne turu yapan görevliler sizlere gezinti yapmak isteyip istemediğinizi soracaklardır. Gezinti yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu esnada sular altında kalmış şehrin kalıntılarını, Halfeti Ulu Camii’ni, Rumkale’yi gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz. Halfeti’ye gittiğinizde ise, sahil kenarındaki gözlemecilerden gözleme yiyebilirsiniz. Ayrıca şehir merkezine girdikten sonra 200 mt. ileride sadece  Fırat Nehri’nden çıkan Şabut balığının yapıldığı Başkan’ın Yeri’ne gidebilirsiniz.

Atatürk Barajı

2011 yılında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Adıyaman’a gönderilen yolcu teknesi ile birlikte baraj üzerinde düzenlenen tekne turları sayesinde turistler ülkemizin doğal güzelliklerini yakından tanıma fırsatı bulmuştur.  www.tekneveyat.com aracılığıyla da ulaşabileceğiniz tekneler, Adıyaman Merkez Kızılcapınar Limanı’ndan hareket etmekte ve Samsat Saklı Bahçe’ye tur düzenlemektedir. Yaz aylarında gitmeyi tercih ederseniz, barajın serin sularında rahatlama imkanı da bulabilirsiniz. Ayrıca Adıyaman’a gitmişken, Adıyaman Barajı Kahta Sahili’ndenki lokantalarda balık yemeden, Adıyaman Hıtabını,  Şilki (Şıllık) Tatlısını tatmadan, Adıyaman Müzesi’ni gezmeden ve Nemrut Dağı’na verilmiş olan “Altın Elma” ödülünü görmeden, Besni Üzümü’nü almadan dönülmemesi tavsiye edilir.

Van Gölü

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan, endemik balık türü inci kefali ile ünlü ve güzel ülkemizin de en büyük gölü ünvanını adında barındıran Van Gölü’nde de tekne ve yat turları düzenlenmektedir. Görmek için en çok tercih edilen yer “Akdamar Adası”dır. Akdamar Adası dışında, Van’da irili ufaklı 3 ada daha vardır. Bunlar; Çarpanak, Adır ve Kuş Adaları’dır. Akdamar Adası’nın tercih edilme nedeni, içinde barındırdığı efsanesiyle adından söz ettirmesidir. Akdamar Adası'na gitmek için tekneler Gevaş İskelesinden kalkar. Gevaş ise Van Merkez'e 45-50 dk uzaklıktadır.  Van Merkez’e geldiğinizde merkezdeki meşhur kahvaltı salonlarında Van kahvaltısı yapıp, Gevaş’a geçmeniz önerilir. Gevaş'a giderken yol üstünde Edremit ilçesi vardır. Edremit, salaş restoranların yan yana olduğu güzel bir ilçedir. Göl kenarındaki Tadım Restoran’da Tekne turuna başlamadan önce meşhur köftelerinden yiyebilirsiniz. Ayrıca Van Gölü’nde tutulan İnci Kefali’nin tadına da mutlaka bakmalısınız. Akdamar’a gidildiğinde ise Akdamar Kilisesi görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Van Gölü’de tıpkı Halfeti gibi İlkbahar ve Sonbahar aylarında görülmesi gereken yerler arasındadır.  

Ermenek Gezende Baraj Gölü

Ülkemizin en yüksek baraj göllerinden biri haline gelen Ermenek/ Karaman sınırlarında bulunan gölde, tekneler de yerlerini almaya başladı. Gezende diye adlandırılan bu baraj göllerinden en büyüğü ve en yenisi üzerinde yer alan tekneler sizi turkuaz mavi bir su üzerine müthiş doğada gezintiye çıkartıyor. 

Türkiye'deki göller hakkında bilgi vermeye çalıştık. Tekne turları için TekneveYat'ı ziyaret ederek birbirinden güzel gulet, katamaran, motoryat ve yelkenli seçeneklerini inceleyebilir ve rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. 

Son Blog Yazıları
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Antalya Koyları ve Plajları
  • Karaburun Koyları ve Karaburun Gezi Rehberi
  • Datça Koyları ve Plajları
  • Çeşme Koyları ve Plajları
  • Hisarönü Gezi Rehberi