post picture

Teknede İşinize Yarayacak Mobil Uygulamalar

Günümüz teknolojisinde artık akıllı telefonların vazgeçilmezimiz olmasıyla artık teknolojiden uzak kalmak neredeyse imkansız hale geldi. Bu duruma bağlı olarak teknoloji firmaları yeni uygulamalar geliştirerek hayatımızı daha da kolay hale getirmeye çalışıyorlar. Üstelik bu uygulamalardan bazıları ise gerçekten de hayatımızın vazgeçilmesi olabiliyor. Örneğin rüzgar hızı, yağmur durumu ve fırtına uyarısı gibi mavi tur tatillerini etkileyecek durumları bize önceden bildiren gibi bazı uygulamalar bu noktada mavi yolculuklarda işimize yarayacak ve gerekli uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulamalardan bazılarını incelemek gerekirse;

Windy

Eğer yelken, kiteboarding ve balık tutma gibi su sporlarına meraklıysanız bu uygulama tam size göre. Rüzgar ve yağış durumu gibi hava tahminlerini uydu aracılığıyla size bildiren Windy, rüzgar sörfü tutkunlarının en çok tercih ettiği uygulamalar arasında yer alıyor. Mavi tur rehberlerinin de tercih ettiği bu uygulamayı iPhone, iPad ve Android cihazlarınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

Anchor Watch / Alarm

Tekne seyir halindeyken size anlık ve birkaç günlük hava durumunu bildiren bir uygulamadır. Hatta uygulamada çapayı bıraktıktan sonra ne kadar uzaklaştığınızın bilgisini de veren bir özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra yakınlarınızdaki tehlikeli durumları da size SMS yoluyla alarm olarak bildirebiliyor. Özellikle kaptanların tercih ettiği bu uygulamayı Android (ücretsiz) ve iOS (0,99$) cihazlarınıza çok küçük bir miktar ücret karşılığında indirebilirsiniz. 

Sky Guide / Stellarium Mobile Sky app

Sky Guide uygulaması isminden de anlaşılacağı gibi bir mobil gökyüzü haritasıdır. Sky Guide ile canlı olarak gökyüzündeki helikopter, uçak, jet ve benzeri taşıtların durum bilgisini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu uygulama sayesinde bulut ve rüzgarların yoğunluk durumuna göre rota bilgilerine ulaşarak mavi yolculuğunuza teknik destek de alabilirsiniz. Bu uygulamayı iPhone, iPad cihazlar için $2.99; Android cihazlar için ise $2.69 ücret karşılığında satın alabilirsiniz.

OpenCPN

OpenCPN isimli uygulama karşımıza Chart Plotter ve Navigator uygulaması olarak çıkıyor. Mavi tur tatiline çıkacakların mutlaka bu uygulamayı cihazlarında bulundurmalarını gerekiyor.. Uygulama, seyir halinde giderken dümen tarafından navigasyon sayesinde size rotanızı metre metre takip etme şansı veriyor. Android, Windows, Linux ve MAC OS X cihazlarda ücretiz olarak indirilebilir. 

Marine Traffic

Marine Traffic uygulaması, kayıtlı olan tüm gemi ve yatların canlı olarak konumlarını bildiren bir uygulamadır. Eğer etrafınızdaki diğer teknelere nerede olduğunuzu bildirmek istiyorsanız bu uygulamayı tercih etmelisiniz Uygulamanın önemli bir avantajı ise bir çok rota ve liman bilgisini sizlere sunmasıdır. Bu uygulamayı iPhone, iPad cihazlar için $4.99; Android cihazlar için $3.99; Windows phone cihazlar için ise $3.49 ücret karşılığında satın alabilirsiniz.

Son Blog Yazıları
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Fethiye Tekne Turu
  • Antalya Koyları ve Plajları
  • Karaburun Koyları ve Karaburun Gezi Rehberi
  • Datça Koyları ve Plajları
  • Çeşme Koyları ve Plajları