post picture

Datça'da Tekne Turu ve Yat Kiralama

Datça, konum itibariyle bir yarımadanın en uç noktasında yer alır. 1970'lere dek bölgeye ulaşım yalnızca deniz yoluyla mümkündü. Datça Yarımadası, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiş olması dolayısıyla bozulmamış doğası, 235 kilometrelik sahil şeridi ve 52 koyu, zengin flora ve faunası, Knidos antik kenti ile gelecekte bölgenin en önemli turizm merkezlerinden birisi olmaya adaydır. Datça’nın birçok mavi bayraklı plajı bulunmaktadır, bunlar Aktur Tatil Sitesi Plajı, Aktur Kamping Plajı, Karaincir Plajı, Hastanealtı Plajı, Periliköşk Plajı, Billurkent Plajı olarak sıralanabilir. Çevre turizmi açısından olanaklar mevcut olup, Bodrum ve Fethiye arasında yoğunlaşan Türkiye yat turizminin odaklandığı bir yer olarak önem taşır. Turistler için trekking, sörf, yelken gibi doğa ve su sporlarının yapılabileceği ortamlara sahiptir.

Datça tekne kiralama seçeneği ile rotanıza dahil edebileceğiniz bazı koylar şunlardır:

Lindos Koyu

Marmaris ilçe sınırında yer alan Lindos Koyu, Hisarönü Körfezi tarafında Datça’nın en doğusunda kalır. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi açıdan oldukça zengindir. Koyda antik döneme kadar uzanan çeşitli dönemlere ait tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Lindos Koyu yakınlarında sadece denizden ulaşılabilen irili ufaklı koylar vardır. Datça mavi tur rotanıza bu koyları da dahil mutlaka dahil etmelisiniz.

Kargı Koyu

Datça’ya 3 kilometre uzaklıktadır. Kuzey rüzgarlarına kapalı olması sayesinde berrak bir denize sahiptir. Datça rotasında mavi tur tatili yaparken Kargı Koyu'nu mutlaka rotanıza eklemelisiniz.

Armutlu Su Koyu

Armutlu Su koyu, Kargı koyundan İnceburun’a doğru giderken ilk koydur. Pırıl pırıl sularından dolayı tekneciler burayı Akvaryum Koyu olarak da adlandırıyor. Hem karadan hem de denizden ulaşılabilen bu muhteşem koya, Kargı Koyu’ndan patika yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Armutlu Su koyuna kadar gitmişken, bu koyun hemen arkasında bulunan ve dar bir kara parçası ile ayrılan Gökliman koyunu da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Aktur Koyları

Datça’ya 30 km mesafede yer alan Aktur, arka arkaya sıralanan üç koya sahip. Bu koylar; Çiftlik, Kovanlık ve Kurucabük koylarıdır. Datça’dan tekne kiralayarak bu muhteşem koyları keşfedebilirsiniz. Ayrıca bu üç koy da kötü hava şartlarında teknelerin sığınabileceği oldukça korunaklı koylardır. 

Son dönemde, pek çok sanatçının da tercihi olunca yıldızı daha da parlayan Datça, yaz aylarında tatilcilerin de akınına uğramaya başladı. Tatile gelenler günübirlik tekne turlarına katılabileceği gibi, Datça, kabin kiralama veya gulet, motoryat veya katamaran kiralama seçenekleriyle ziyaretçilerine çeşitli seçenekler sunuyor. Sizlerde Datça'da tekne veya yat kiralayarak bu koyları keşfetmek isterseniz rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. 

Son Blog Yazıları
  • Fethiye Tekne Turu
  • Antalya Koyları ve Plajları
  • Karaburun Koyları ve Karaburun Gezi Rehberi
  • Datça Koyları ve Plajları
  • Çeşme Koyları ve Plajları
  • Hisarönü Gezi Rehberi