post picture

Balıkesir'de Tarih, Turizm ve Tekne Turları

Balıkesir ve Tekne Turları 

Türkiye’nin en kalabalık illeri arasında 17. sıraya yerleşen Balıkesir, yaz aylarında oldukça yoğun ziyaretçi taleplerini karşılar. Bir kısmı güney Marmara’nın coğrafi etkisi altında olan ama daha büyük etkiyi kaz dağlarından alan Balıkesir’in en önemli özelliği, tabi ki öncelikle oksijen deposu olmasıdır. Her iki yakasınında farklı deniz kıyıları olan sayılı illerdendir Balıkesir bu özelliği ile hem Marmara hem Ege sevdalılarının kendinden bir parça bulabileceği bir yerdir. Her özelliği ayrı bir gezi turu oluşturabilecek şehirlere olan yakınlığı da, ziyaretçi popülaritesini arttırır. Hem İzmir’e hem Kütahya’ya hem Ayvalık’taki limandan kalkan feribotlarla Yunanistan’ın Midilli adasına komşu olması, Çanakkale ve Manisa’ya da komşu olmasından kaynaklı hem ziyaretçileri hem yaşayanları için her istendiğinde farklı bir atmosfere bürünme özelliğini de ön plana çıkarır. 

Çevresinde bulunan yazlık mekanların da artık yaş kış yaşamayı tercih eden kişilerin hem kent hareketliliğinden koparmadan ve hem de sakin kasaba havasına özlem duymadan yaşamasına da olanak sağlar. 

Tarihinde, Roma -Bizans , Anadolu Selçuklu Devleti ve sonrasında Osmanlı’nın izlerini taşıyan ilimiz, tarihi dokusunu da kaybetmeden günümüze kadar taşıyan yapılarla çevrilmiştir. İsminin son halini Misya ve Karesi adlarından sonra alan Balıkesir geçimini de tarım ve hayvancılıktan karşılamaktadır. Son zamanların turizm alanında değeri artan illerden olması özellikle kaz dağlarının önemiyle doğa turizmi de bölgede etkin olmaya başlamıştır.

İki ayrı denize kıyısı olan  Balıkesir’de, deniz  ve yat turizminin önemli gelir kaynaklar arasında girmiştir. Hem Ege denizine hem Marmara denizine kıyısı olan şehirleri, tekne ve yat turları ile adaları ve koyları ve eşsiz sahilleri ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatır.  Bu açıdan başta Ayvalık, Edremit ve Assos - Bahramkale olmak üzere 1970 yıllardan bu yana ülkenin yaz turiziminin  gelişmesine önemli katkıları olan Balıkesir, coğrafi konumu nedeniyle kış turizm  adına çok rastlanmasa da termal turizimde tercih edilen bölgelerden biri olmaya aday. 

Tatilini Balıkesir ve bölgesinde geçirmeyi planlayan ziyaretçilerin doğa turizm mi ve kaz dağları etkinlikleri dışında tekne turları olmazsa olmazlarındandır. Kıyı şeridinden eşsiz sahillerini izleyeceğiniz bölgelerin koylarında yüzme molaları yada yakın adalara yapılan turlar unutulmaz tatil anıları oluşturuyor. 

Teknelerde yemekli yemeksiz tercih edeceğiniz turlarla ister tam gününüzü kaptanların alternatifli programlarıyla geçirebilir yada mehtap turlarıyla günün geceye dönüşünü eşsiz manzarayla izleyebilirsiniz. Mesala Ayvalık’ta şeytan sofrasını ve Cunda Adasını görmeden dönerseniz çok pişman olabilirsiniz.

Tekne turlarına ayvalık bölgesindeki Setur marinadan veya şehir merkezindeki küçük limandan ya da hemen yakındaki Cunda Adasından hareket eden kaptanlardan - yat işleten firmalardan biriyle görüşerek planlarınızı yapabilirsiniz. Yat turizmi denince Çeşme ve  İstanbul arasındaki tek marina olma özelliğine sahip Setur Marina, bölgede kıs süreli tekne turları organize eden bir çok firmayı bir arada bulabileceğiniz bir yer. Temizliği ve kullanılabilirliği konusunda mavi bayrak ödülüle ziyaretçilerine hizmet vermeye devam eden Setur Marina, bölgesinde ister kısa süreli isterseniz misafirlerinizin tercihleriyle de özel tur rotası oluşturarak harika bir tatil deneyimi yaşayabilirisiniz. 

Ayvalık'tan çıkışlı tekne turları için sayfamızı ziyaret ederek birbirinden güzel gulet, katamaran, motoryat ve yelkenli seçeneklerini inceleyebilir ve rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Son Blog Yazıları
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Antalya Koyları ve Plajları
  • Karaburun Koyları ve Karaburun Gezi Rehberi
  • Datça Koyları ve Plajları
  • Çeşme Koyları ve Plajları
  • Hisarönü Gezi Rehberi