Dikili Tekne Turu

Dikili, İzmir’in kuzeyinde yer alan bir ilçedir. İl merkezine uzaklığı 120 kilometredir. Kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Bergama, batısında ve güneyinde Ege Denizi ile çevrelenir. İlçenin yüz ölçümü 541 km²’dir.

İlçede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Dikili'nin M.Ö. M.Ö. 5000-M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişi olduğu anlaşılmıştır. Ağıl Kale ve Kale Tepe ilk yerleşim merkezlerindendir. Arkeolojik bulgular sonucunda bu bölgede Akaların yaşadığı ve kente Aternagus denildiği ortaya çıkmıştır.

İlk çağda Lidyalılar, İranlılar, Frikyalılar, Mysialılar ile Romalılar ve Bergamalılar Orta çağda ise Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular ve Osmanlılar Dikili’ye hakim olmuşlardır. Bu kadar çok uygarlığın yaşadığı Dikili; Aristo, Hermos, August, İskender gibi ünlü kişileri tarihi süreçte ağırlamış; Aterneus, Astria, Teutronia gibi kent ve siteleri topraklarında barındırmıştır. Merdivenli ve Denizköy'de bulunan krater gölleri ile mağaraları ve Madra Çayı'na dayanan ormanları ilçenin doğal zenginlikleri arasındadır.

Eğer tatilinizi Çandarlı ve Dikili'de geçiriyorsanız yapacağınız aktivitelerden birisi de günübirlik tekne turlarına katılmak olacaktır. Katılacağınız tekne turuyla incecik beyaz kumu, berraklığı, sakinliği, doğallığı ve de mavinin her tonu ile Ege’nin hayran bırakan koylarında muhteşem suda yüzme molası verebilirsiniz.

Ardından Dikili’nin merkezine 10 kilometre uzaklıktaki eski bir Rum köyü olan Bademli Köyü'nü ziyaret edebilirsiniz. Zeytinliklerle çevrili bölgeye hakim sönmüş bir yanardağ Karadağ, geçmişte yaşanan bir depremin ardından harekete geçince, denizin dibinde sıcak kumullar oluşturur. Bu nedenle Bademli’nin deniz suyunun şifalı olduğuna dair inanış günümüze kadar sürer.

Sıcak suyundan çıkmak istemeyeceğiniz Hanımın Koyu'na size kendisini hayran bırakacak... Kil ile peeling yapabileceğiniz bu koydaki molanın ardından Kalem Adası ve Ege’nin tüm özelliğini taşıyan Garip Adası arasında bulunan Akvaryum Koyuna geçerek doğanın eşsiz manzarası karşısında güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bademli 

Dikili’nin merkezine 10 kilometre uzaklıktaki eski bir Rum köyü olan Bademli Köyü, volkanik bir coğrafyanın parçası… Zeytinliklerle çevrili bölgeye hakim sönmüş bir yanardağ, geçmişte yaşanan bir depremin ardından harekete geçince, denizin dibinde sıcak kumullar oluşturur. Bu nedenle Bademli’nin deniz suyunun şifalı olduğuna dair inanış günümüze kadar sürmektedir.

Ayrıca sevdiklerinizle veya ailenizle bir tekne kiralayarak da eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Kiralayacağınız tekne ile bu koyların dışında Gömeç’te bulunan Atatürk’ün silüetinin bulunduğu Atatürk Kayalıkları'nı ziyaret edebilirsiniz.

Çandarlı ve Dikili amatör balık avı meraklıları için de çok verimlidir. Bölgede çipura, mercan, karagöz balıkları her mevsim bulunur. Saatlik veya günlük tekne kiralayarak balık avına gidebilir veya balık avı turlarına katılabilirsiniz. Dikili kiralık tekneler için elbette sitemize bakabilirsiniz. 

Ilıca Koyu, zeytinlikler arasından geçerek ulaşılabilen bu koy, Bademli Ilıcası ve Kalem Adası'nın bitiminde, deniz kıyısında yer almaktadır. 

Zindancık Koyu, Killik koyunun yanında yer almakta olup antik zamanlardan kayıp bir kent olan Kanai'nin burada olduğu söylenmektedir.

Hanımın Koyu, Kokar Ot bilinen koyda bulunan doğal kili mutlaka denemelisiniz.

Akvaryum Koyu, Kalem Adası ile Garip Adası arasında kalmakta olup berrak suyuyla eşsiz bir yüzme deneyimi yaşatmaktadır.

Hayıtlı Koyu, Bademli ve Denizköy arasında jeotermal kaynağı açısından zengin bir bölgedir. Termal suyundaki mineraller hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Ayrıca sevdiklerinizle veya ailenizle bir tekne kiralayarak da eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Kiralayacağınız tekne ile bu koyların dışında Gömeç’te bulunan Atatürk’ün silüetinin bulunduğu Atatürk Kayalıkları'nı ziyaret edebilirsiniz.

Çandarlı ve Dikili amatör balık avı meraklıları için de çok verimlidir. Bölgede çipura, mercan, karagöz balıkları her mevsim bulunur. Özel tekne turunu saatlik veya günlük tekne kiralayarak balık avına gidebilir veya balık avı turlarına katılabilirsiniz. Dikili kiralık tekneler için elbette sitemize bakabilirsiniz. 

Sorunuz mu var?