Assos Tekne Turu

Assos, Çanakkale'de bulunan Ayvacık ilçesinin yaklaşık 17 km güneyindeki Behramkale Köyü'nde bulunan bir antik kenttir. Tarih boyunca Lidya, Pers, Pergamon ve Roma egemenliği altına giren bölge Orta Çağ'da terk edilmiştir. MÖ 900'lü yıllarda kurulan bu kentin en göz alıcı yeri en tepesine yapılmış olan, Dorik yapılı Athena Tapınağı'dır. Bu tapınağın özelliği ene 6, boya 13 olmak üzere Antik Çağ’dan kalma Anadolu’nun ilk ve tek dorik sütunlu tapınağı olmasıdır. Ayrıca kentte büyük bir amfitiyatro da bulunmaktadır. Antik kentin açılış saati 08.00; kapanış saati ise yaz aylarında 20.00; kış aylarında ise 17.00’dir.

Assos’un denizi insanı ferahlatan, müthiş bir denizdir. Antik Liman’da ufak bir plaj bulunmaktadır. Deniz taşlık olduğu için suyu pırıl pırıldır. Assos’a tatil için gelenlerin yüzmek için gittiği başka bir yer de hemen yakınlardaki Kadırga Koyu'dur. Antik Liman’daki iskelelerde özel işletmeler bulunurken; Kadırga Koyu ise halka açık bir yerdir.

Assos'ta tatil yaparken günü birlik tekne turlarına katılarak veya tekne kiralayarak yakınlardaki koy ve sahilleri ziyaret edebilir; Assos tatilinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Tekne kiralayarak veya tekne turlarına katılarak şu eşsiz koyları ziyaret edebilirsiniz;

Assos Yeşil Liman

Koyda hiçbir turistik işletme veya hizmet bulunmuyor. Kara yolu ile gitmek isterseniz eğer koya, Assos merkezden Babakale yönüne doğru ilerlerken 4. kilometrede soldaki sapağa dönerek 2 kilometre içeri girince ulaşabilirsiniz.

Sivrice Koyu

Babakale yolu üzerinde, Assos merkeze 9 kilometre mesafededir. Restoranların ve pansiyonların bulunduğu koya kara yolu ile Bektaş Köyü tabelasından dönerek 3 kilometre sonra ulaşabilirsiniz.

Koruoba Koyu

Assos merkeze 7 kilometre mesafededir. Midilli Adası manzaralı olan bu koyda az da olsa butik otel ve motel tarzı konaklama olanakları bulunmaktadır. Kara yolu ile koya ulaşmak için Yeşil Liman tabelasını geçtikten sonraki 2. yoldan dönerek ulaşabilirsiniz.

Babakale Akliman Koyu

Babakale Akliman Koyu, Assos merkeze yaklaşık 27 kilometre mesafededir. Denizi sığ ve plajı kumludur.

Sokakağzı Koyu

Koyunevi Köyü’ne bağlı Sokakağzı Koyu, Assos merkeze yaklaşık 15 kilometre mesafededir. Koyda çok miktarda otel, pansiyon ve kamping alanları mevcuttur. Koya kara yolu ile ulaşmak için Koyunevi köyünden yaklaşık 3,5 kilometre daha ilerleyerek ulaşabilirsiniz.

Tekne Turları
Devamını Gör
Sorunuz mu var?