Aliağa Tekne Turu

Aliağa, İzmir'de Çandarlı Körfezinin kıyısında bulunmaktadır. Güneyinde Foça ve Menemen, kuzeyinde Bergama, batısında Çandarlı Körfezi, doğusunda ise Manisa vardır. Ege denizi kıyılarında bulunan ve sayıları 30'dan fazla olan Aiol kentleri arasında en büyük ve önemlilerini oluşturan 12 kentten 4'ü Aigai, Kyme, Myrna ve Gryneion Aliağa sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Aliağa’da ılıman Akdeniz iklimi hakimdir. Kışın kuzey rüzgarları, yazın ise batıdan esen İmbat hakimdir. Orman bakımından uygun iklim olmasına rağmen maalesef ormanlar yok denecek kadar azdır. Ormanların yerini ardıç, akça kesme, katırtırnağı, pırnal ve sakız gibi maki türü bitkiler yer almaktadır.

Aliağa, ülkemizin en önemli sanayi merkezlerinin biri olmasının yanı sıra sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikleriyle turizme de hizmet etmektedir.

Aliağa’nın bulunduğu yöre, eski bir yerleşim alanıdır. Antik Çağ’da Eolis denilen bu bölgede; Kyme, Aigai, Gryneion (Gyrna), Myrina (Nemrutkale) ve Pitane (Çandarlı) gibi antik kentler kurulmuştur.

Kyme

Oniki Aiol Kenti arasında en büyüğü olan Kyme Kenti, Aliağa Çakmaklı Köyü yakınlarındadır. Bölgede ilk incelemelere 19.yüzyıl sonlarında Myrina yakınlarında kazılar yapmakta iken Kyme’de de deneme çukurları açan Reinach tarafından başlanmış; yapılan kazılarda bir nekropol ve Arkaik Dönem’e ait birkaç taş heykel bulunmuştur.

Myrina

Aiolis bölgesinin önemli bir kenti olan Myrina, Batı Anadolu’da Çandarlı körfezinin en son koyunda, doğa ile iç içe yaşayan bir antik kenttir.

Aigai

Köseler köyü'ne 13 km uzaklıktadır. M.Ö 1100 yıllarından itibaren Ege’nin kuzeyini kolonize eden Aiollar tarafından kurulmuştur.

Gryneion 

Apollon mabedi ile ünlü kentin kuruluşu kesin olarak bilinmemektedir. Strabon, Batı Anadolu’daki Apollon mabetlerinin en ünlüsünün burada olduğunu söylemektedir.

Bu önemli antik kentlerin dışında gezilebilecek yerlerden biri de Aliağa Kuş Cenneti'dir. Bir çok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Ülkemizde yaşayan 425 kuş türünden 103'ü burada barınır.

Pek çok Ege sahil kentinde olduğu gibi, Aliağa'da tatilinizi geçirirken az önce bahsettiğimiz tarihi yerleri ziyaret edebilir, günü birlik tekne turlarına katılarak veya tekne kiralayarak yakınlardaki koyları keşfeder veya tekne turlarıyla yapılan balık avlarına katılabilirsiniz.

Yeni Foça'ya 15 dakika, Eski Foça'ya 25 dk uzaklıkta olan Aliağa deniz turizmi açısından da ziyaretçilerine seçenekler sunar. Aliağa merkez, Yeni Foça, Şakran ve Çakmaklı barınaklarında bulunan teknelerle balık avı turlarına katılabilir, Çandarlı, Dikil,  Eski Foça bölgelerindeki günlük tur tekneleriyle yemekli ve eğlenceli bir Ege koyları yüzme turu yapabilirsiniz. 

Sorunuz mu var?