Levrek ve Çipura Balıklarını Pişirme Tavsiyeleri 

Levrek ve çipura balıkları genellikle her ay bulunabilmektedir. Genellikle soğuk denizlerde bulunmaktadır. Vitamin, fosfor ve kalsiyum açısından zengin balık türleridir.

Dört mevsim bulunan balıklar deniz ve çiftlik olmak üzere ayrılmaktadır. Çiftlik olarak yetiştirilen balıklara göre denizden doğal olarak yetişen balık lezzet olarak daha farklıdır. Yanlış avlanma sebebiyle azalan balıklar için yetiştirilen çiftlik balıklarının sofralarımızda olması sağlanmaktadır. Tabi ki bu balıkların sofralara verdiği lezzet de bambaşkadır. Levrek ve Çipura için çiftliklerde hasat ortalama 400 gram 'a ulaştığında yapılmaktadır. Bu boyutta bir tanesi bir yetişkini yeterince doyurabilmektedir. Levrek ve çipura balıkları tavada, fırında, ızgara da pişirilebilmektedir.

Tezgâhtan güzel balıkları seçmek yetmez bunlar için doğru pişirilme yönteminin de uygulanması gerekir. Ancak pişirme yöntemleri iki balık için de aynı olsa da pişirme vakitleri birbirinden farklıdır. Doğru pişirilme yöntemi uygulandığında lezzetli bir balık yemek kaçınılmaz olmaktadır. Lezzetli bir balık nasıl yapılır, levrek ve çipura balıklarını pişirme tavsiyeleri nelerdir gibi soruların cevaplarını şu şekilde açıklayabiliriz.

Tavada Pişirme

Levrek balığı kendi de yağlı bir balık olduğu için tava da pişirirken yağ dengesi nedeni ile az yağda pişirilmelidir. Pişirmeden önce levrekler fileto şeklinde yapılmalıdır. Aksi takdirde iri bir balık olduğu için tüm konulan balık pişme süresi uzayacak ve yağda kızarma yaptığımız için bütün vitaminler yok olacak ve balıktan hiçbir vitamini almamıza neden olacaktır. Fileto olarak yapılan balıklar kızgın ya da 4 ile 5 dakika da kızartılması ile balığın pişmesi sağlanabilir. Kızartılan balığın yanına limon dilimi, roka, soğan ve maydanoz ile servis yapılabilir.

Levrek ve çipura balıklarını pişirme tavsiyeleriincelendiğinde çipura balığı, tavada yapılmak isteniyorsa balıkçıda iyice temizlenmesi gerekir. Temizlen balık üzerlerine bıçakla kesikler atılması gerekir. Temizlenmezse iri bir balık olduğu için içi zor pişecektir. Balığı pişirmeden önce tuz ve unu karıştırarak balığın her tarafının bulunması sağlanmalıdır. Bir tavada da balık için hazırlanan yağın iyice kızması beklenmelidir. Kızgınlaşan yağa çipura balığı atılarak ağır ateş de iki tarafının pişmesi sağlanmalıdır. Levrek balığına göre daha uzun pişen balık yeşillik ile servis edilerek tüketilebilir.

Fırında Pişirme

Levrek balığını fırında yapmak istiyorsanız öncelikle balık iyice temizlenmeli ve bir bütün olarak korunmalıdır. Bütün olarak hazırlanan balık sırt kısımlarına bıçakla çizikler atılmalıdır. Bir taraf da limon suyu, zeytinyağı, karabiber ve tuz ile hazırlayacağınız sosu balığın her tarafına yedirmelisiniz. Levrek ve çipura balıklarını pişirme tavsiyeleri için defneyaprağının önemi büyüktür. Bir adet defne yaprağının açılan karın kısmına yerleştirerek, defne yaprağının verdiği aroma ile taçlandırabilirsiniz. Bir saat bekleterek balığın sosu iyice çekmesini sağlamalısınız. Fırın tepsisinin üzerine koyduğunuz yağlı kâğıda levrekleri ve yanına koyacağınız soğan, biber, patates gibi garnitürleri isteğe bağlı olarak koyabilirsiniz. Eğer fırın ızgarasında yapacaksanız direk telin üzerine koyabilirsiniz. Önceden 200 dereceısıtacağınız fırına tepsinizi yerleştiriniz. Levrekler iyice kızardıktan sonra servis yapabilirsiniz.

Çipura balığı ise iyice temizlenen balık sırt kısımlarına bıçak yardımı ile iki tarafına da çizikler atılmalıdır. Bu balığın sunum sırasında güzel görünmesini ve iyi pişmesini sağlamaktadır. Önceden fırınınızı 190 derece de ısıtmalısınız. Bir tepsiye halka halka doğradığınız soğanları, onun üzerine koyacağınız ince ince doğranmış sarımsakları yerleştirin. Bu malzemelerin üzerine çipura balığını yerleştirin. Yerleştirilen balığın üzerini zeytinyağı, tuz ve kekik ekleyerek daha lezzetli hala gelmesini sağlayın. Tepsiyi fırına yerleştirerek 15-20 dakika pişmesini sağlayın. Levrek ve çipura balıklarını pişirme tavsiyeleri arasında sunum şekli de önem arz eder.

Izgarada Pişirme

Levrek balığı güzelce temizleyip karın bölgesinden yatay olacak şekilde bıçakla bölün. Kağıt havlu ile güzelce kurulayın ki balık da su kalmasın. Bir kapa koyup içine zeytinyağı, sarımsak ve defneyaprağını koyup, güzelce balığın her yerine sürün. Bu şekilde 15-20 dakika balığı dinlendirerek aromaları çekmesini sağlayın. Bu esnada mangal da kömürün ilk ısısının geçmesini bekleyerek o esnada ızgaranın ısınması gerekir. Isınan ızgaranın üzerine deri kısmı ilk pişecek şekilde yerleştirin. Izgara izi çıkana kadar pişirin. Eğer balık ızgaradan ayrılmıyorsa daha pişmemiş demektir. Diğer yüzeyini de aynı şekilde pişirdikten sonra servis yapabilirsiniz.

Levrek ve çipura balıklarını pişirme tavsiyeleriarasında en çok merak edilen konu balık temizliğidir. Çipura balığını iyice temizledikten sonra iyi pişmesi için iki tarafına da çizikler atın. Bir kasede zeytinyağı, sarımsak, tuz, karabiber ve maydanoz malzemelerini karıştırın. Daha sonra balığın her tarafına gelecek şekilde sürün ve iki saat dinlendirin. İyi köz olmuş mangalda balıkları ızgaraya yerleştirerek 10 dakika pişirin ve afiyetle yiyebilirsiniz.

Buğlama

Eğer balık buğulama yapmak ve iyi bir lezzet elde etmek istiyorsanız levrek tercihi daha uygun olacaktır. Levrek balığı çipuraya göre daha yağlı balık olduğu için buğulaması lezzetli olmaktadır. Levrek buğulama için öncelikle balığı iyi temizlenmesi gerekir. Temizlenme sırasında fileto yapılmalı, derisi ve kılçıkları da alınmalıdır. Daha sonra karabiber ve tuz ile aroma yakalanması sağlanmalıdır. Bir tavada balıkları yerleştirip üzerine zeytinyağı dökülmelidir. Boş kalan yerlere ise sarımsak, biber, limon, yuvarlak soğan, havuç, defneyaprağı, maydanoz, nane ve rendelenmiş domatesi ekleyerek kızgın ateşe koyun. Daha sonra sıcak bir bardak suyu tavaya dökerek kapağını kapatın. Kısık ateş de bir saat pişirin. Ve bütün lezzetlerin tadını alarak afiyetle yiyebilirsiniz.

Levrek ve çipura balıklarını pişirme tavsiyelerine dikkat ederek pişirirseniz lezzetli bir balık yemeniz kaçınılmazdır. Şimdiden afiyet olsun!