ÇEŞMEALTI TEKNEYLE BALIK AVI, YÜZME VE GEZİ TURLARI

İzmirlilerin çok eskiden bu yana gözünden düşürmediği, İzmir merkeze yakınlığıyla gözde olan Çeşmealtı, gerek yazlık evler, gerek yazın tekneyle yüzme ve gezi turları, gerekse yaz kış tekneyle balık avı turları için gözde yerlerden biridir.

Çeşmealtı, İzmir’in Urla ilçesine bağlıdır. İzmir merkeze yaklaşık 35 km mesafede olup, Narlıdere, Güzelbahçe ( Mithatpaşa Caddesi) sahil yolundan veya, İzmir-Çeşme Otoyolu, Urla çıkışından çıkarak ulaşılabilir. Urla ilçe merkezine arabayla 10 dk mesafededir.

Ana yoldan ayrıldıktan sonra ilk karşılaşılan merkez, İskele bölgesi denilen, Urla ilçe merkezi dahilinde sayılan yerdir. Burada da küçük bir barınak, balık lokantaları vardır ve hemen arkasında yerel pazar kurulur.  

Çeşmealtı merkeze ulaşmak için buradan denize paralel yolu takip etmeniz gerekir. Yaklaşık 2 km sonra Menteş-Çeşmealtı yol ayrımı gelecektir. Bu yoldan Çeşmealtı balıkçı barınağına ulaşabilirsiniz. Burada da tıpkı Urla İskele bölümündeki gibi, tur teknelerini ve restoranları göreceksiniz. Bir de yaz aylarında açılan meşhur gece pazarı da buradadır.

Çeşmealtı tekne ve balık avı turları, hemen limanın karşısında bulunan adalar bölgesinde tur programlarını tamamlarlar. Bu bölgedeki en büyük ada, üzerinde askeri tesisler bulunan Uzunada olup, sivil halka kapalıdır. Ada çevresinde adaya yakın tur tekneleri ve balık avı yapan tekneler uyarılmakta hatta ceza yazılmaktadır.

Uzunada’dan sonraki en büyük ada ise Hekimadası olup, üzerinde herhangi bir yerleşim bulunmamaktadır. Rivayete göre eskilerde maharetli bir hekimin bu adada yaşadığı söylenir.

Bu bölgedeki popüler bir ada da Yassıcada olup, üzerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir halkı için yazlık sayfiye ve denize girme için yaptırdığı tesisler vardır. Belediye tarafından yaz aylarında feribot seferleri düzenlenmektedir. Güzel bir sahili bulunmaktadır.

Bunlar dışında irili ufaklı Alman Adası, Eşek Adası gibi başka küçük adalar da bu bölgededir.

Çeşmealtı, İzmir körfezinin giriş çıkış noktalarından biri olmakla, balık popülasyonu ve çeşitliliği bakımından da çok önemli bir yerdir. Bu açıdan her mevsimde çipura, mercan, karagöz, kupes gibi Ege denizinin bilindik türleri bolca bulunur. Mevsimine göre çipuranın sayısının arttığı, kış boyunca palamut, kolyoz avlarının bolca yapıldığı bir bölgedir.

Çeşmealtı balık avı turu yapan tekneler ve amatör tekneyle balık avı meraklıları genelde adalar çevresinde bulunan kerterizlerde avlarını yapmaktadır.

Çeşmealtı, kalamar avcıları için de çok verimlidir. Özellikle kışın bolca kalamar avlanır.

Çeşmealtı’nda avlanan amatör balıkçılar genellikle sülünez mamun ve sardalye ile avlanırken, oltalarında klasik üçlü iskandil kurşunlu takım kullanırlar. Tekneyle balık avlarında genelde 75-100 gr kurşun kullanılır.

Çeşmealtı’nda bulunan kiralık tekneler ve balık avı turu yapan kaptanlara ulaşmak için www.tekneveyat.com adresinden yardım alabilirsiniz.

Bol denizli günler…