post picture

Yatçılara, Ege ve Akdeniz Kıyıları İçin Rehber Kitaplar

Denizde seyir yapmaya yönelik pek çok teknik veri barındıran denizcilere özel kitaplar yanında, bu yazımızda, daha çok Türkiye ve yakın karşı kıyımız Yunanistan kıyıları hakkında özellikle bu bölgeye özel notlar arayan denizciler, yatçılar için burada anılan kitapların faydası olabileceğini düşünüyoruz. Eğer sizlerin de bunlar arasında olmasını tavsiye ettiği kitaplar varsa lütfen sitemizin iletişim bölümünden bize bunları iletebilirsiniz. 

Sadun Boro

Türk Denizciliğinin gelişimindeki önemli kişilerdendir.

“Vira Demir” kitabı, Türkiye kıyıları için yazılmış nadide eserlerden biridir.  Kitapta, İstanbul ve İskenderun arasında kalan kıyıda, tüm koylar, körfezleri adalar ve hatta karadaki doğa güzelleri ve tarihi yerler dahi ayrıntılarıyla anlatılmıştır. 

Rod Heikell

Dünyanın önde gelen amatör yatçılarından olan Rod Heikell, özellikle Yunan ve Türk Kıyıları hakkında önemli iki eser vermiştir.

Bunlardan biri Türkiye ve Kıbrıs kıyıları için yazılan “ Turkish Waters & Cyprus Pilot”  Türkçeye “Türkiye ve Kıbrıs Deniz Klavuzu “ olarak çevrilen, sadece Akdeniz ve Ege kıyılarını değil, Türkiye’nin Karadeniz kıyılarını da anlatan kitaptır.

Heikell’in bir diğer eseri de “Yunanistan Kıyıları Seyir Klavuzu “ dur. Detaylı bir Yunan adaları ve kıyıları anlatımı olan eser, yatçıların gerçek klavuz kitaplarından biridir.

Son Blog Yazıları
  • Çeşme'den Sakız'a Nasıl Gidilir?
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Yunan Adalarını Keşfe Çıkın
  • Yaz Aylarını Renklendir: Tekne Tatili
  • Tekne Tatili Sırasında Yapılacak Aktiviteler
  • Tekne Transferi