post picture

Midilli Adası Feribot ve Turlar

Midilli Adası, Girit ve Eğriboz Adası’ndan sonra Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası olarak bilinen bir adadır. Dağlık bir alan içerisinde yer alan Midilli Adası, Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Yunanistan’dan çok Burhaniye ve Ayvalık’a daha yakın olan ada, yeşilin pek çok tonunu bünyesinde barındırarak ziyaret eden kişilere eşsiz bir doğa harikası sunmaktadır. Yoğun bir şekilde yeşilliğe sahip olması nedeni ile zümrüt ada adı ile bilinen Midilli Adası, meyve ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Midilli Adası’nın bitki örtüsünden dolayı pek çok kuş türüne de ada da rastlayabilmek mümkündür. Bu nedenle günümüz pek çok kuş gözlemcisi Midilli Adası’nı sık sık ziyaret etmektedir.

Mitolojiye göre Midilli Adası’nın ilk adı Pelasgiya’dır. Günümüzde ada, Midilli Adası olarak adlandırılsa da Yunanistan’da Lesvos olarak bilinmektedir. Adanın ekonomisi ise hayvancılığa, tarıma ve balıkçılığa dayanmaktadır. Özellikle ada da zeytinyağı üretimi adanın en temel ekonomi yapısını oluşturmaktadır. Mandıra konusunda da oldukça gelişmiş olan ada halkı, geçimlerini bu yöntemler ile de sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra Midilli Adası’nın en önemli ekonomik kaynaklarından bir tanesinin de turizm olduğunu ifade edebiliriz.

Midilli Adası Gezilecek Yerler

Midilli Adası her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Adaya gelen turistlerin gezebileceği yerleri ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Molivos

Molivas, uçsuz bucaksız Ege Denizi ve muhteşem manzarası ile Midilli Adası gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alıyor. Adanın en popüler yerleri arasında bulunan Molivas, Orta Çağ’da Mithymna olarak bilinmekteydi. 1965 yılında korunma altınan alınan bölge, tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile oldukça ilgi çekiyor. Şehrin geleneksel mimarisi ise adanın sosyal yaşam tarzını yansıtıyor. Molivos’ta her sene uluslararası ve yerel pek çok etkinlik ve konferans düzenlenmektedir. Molivos’u ziyaret ederek söz konusu etkinlik ve konferanslara katılabilmekte mümkündür.

Sigri

Sigri, Midilli Adası’nın e batı ucunda yer almaktadır. Sakin görüntüsü, yazlık evleri, balıkçı limanı ve korunmuş adaları ile Sigri oldukça dikkat çekici bir tatil beldesidir. Özellikle Sigri Plajı, pek çok aile tarafından dikkat çekmekte ve talep görmektedir.

Petra

Petra, adanın kuzeybatısındaki en ilgi çekici yerleşim yerleri arasındadır. İçerisinde pek çok taş evin yer aldığı Petra, yemyeşil bitki örtüsü ve kendine özgü yapısı ile kişiler Petra’yı sık sık ziyaret etmektedir. Thrasyboulos Stravrou, Neoklis Kazaziz, Eleftheriadis gibi edebiyat ve sanat alanında ünlü kişilerde Petra’da doğmuş ve büyümüştür.

Midilli Adası’na Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Midilli Adası’na ulaşım havayolu ve deniz yolu ile sağlanmaktadır. Adaya Türkiye’den Ayvalık ve Küçükkuyu’dan feribot seferleri düzenlenmektedir. Söz konusu seferler ve biletlere web sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayvalık ve Küçükkuyu iskelelerine İzmir Adnan Menderes Havalimanından 1,5 saatte ulaşabilirsiniz. Türkiye’den Midilli Adası’na ulaşmak için yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Midilli Adası’na ulaşmak isteyen kişilerin oldukça uygun fiyatlara bilet sahibi olabileceğini ifade edebiliriz. Feribot seferlerinin saatleri ve sefer günleri için bizimle de iletişime geçebilirsiniz. 

Midilli’de yer alan Mytiline Havaalanı sayesinde Midilli Adası’na havayolu ile de ulaşım mümkün hale gelmektedir. Söz konusu havaalanı şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Ancak Türkiye’den adaya direkt uçak seferi bulunmamaktadır. Kişilerin Türkiye’den havayolu ile aktarmalı olarak adaya ulaşabilmeleri mümkündür. Türkiye’den Atina’ya uçabilir oradan da adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Midilli Adası’na ulaşmak için Schengen Vizesine sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Schengen vizesini konsolosluktan ya da vize hizmeti veren firmalardan alabilirsiniz.

Midilli, Akdeniz iklimini sahip olan bir adadır. Bu nedenle adayı ziyaret etmek için en ideal zaman dilimi yaz mevsimidir. Özellikle deniz, kum ve geniş üçlüsünün tadını çıkartmak isteyen kişiler tekne turu, mavi tur gibi turlara katılabilir ve Midilli’ye ulaşabilirler. Bunun yanı sıra sonbahar ve ilkbahar aylarında da adayı ziyaret edebilmek mümkündür. Ilıman bir iklimine sahip olması nedeni ile hemen her mevsimde adada ılık bir hava hakim sürmektedir. Yaz aylarında ada daha fazla turist aldığı için diğer mevsimlerde çok daha rahat bir şekilde adayı gezebilirsiniz.

Ayvalık'tan çıkışlı tekne turları için sayfamızı ziyaret ederek birbirinden güzel gulet, katamaran, motoryat ve yelkenli seçeneklerini inceleyebilir ve rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Son Blog Yazıları
  • Çeşme'den Sakız'a Nasıl Gidilir?
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Yunan Adalarını Keşfe Çıkın
  • Yaz Aylarını Renklendir: Tekne Tatili
  • Tekne Tatili Sırasında Yapılacak Aktiviteler
  • Tekne Transferi