post picture

Kaplumbağa Misali: Teknede Yaşamak

Özel bir zevk, özel bir tutku ve özen ister, teknede yaşamak. Yıldızlı gecelerin, ılık rüzgarların ve mavinin her tonunu keşfetmenin, mutlak özgürlüğünü sunar. Satılık tekne veya kiralık tekne seçeneklerine göre sezonluk veya kısa dönem teknede yaşamak, deniz ve tekne kurallarına eksiksiz şekilde uymakla sağlanabilir.

Sessiz ve dingin mavi tur programı, dalgalı denizlerde yelken açmak ve güvertede uyumanın ihtişamlı keyfine erişmek için, tekne seçimi itina ile yapılmalıdır. Mürettebat tam, teknik alt yapı sağlam ve rota alabildiğine engin olmalıdır.

Tekne Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yat ve tekne kiralamada yahut ikinci el tekne satın alımlarında; elektrik panelinden yelken donanımlarına dek özenle analiz edilmesi gereklidir. Açık denizlerde güvenle yol almak için;

Ekipman ve donanımların tam

Nagivasyon sistemlerinin eksiksiz

Banyo ve tuvaletin sorunsuz

Mutfak ekipmanlarının çalışıyor

Olmasın dikkat edilmesi gereklidir. Irgat düzeneği, elektrik sistemleri ve sigortalar, güvenlik ekipmanları tam ve sorunsuz şekilde çalışıyor olmalıdır. Teknedeki tüm ekipmanların nasıl kullanıldığı, ekstra donanımlar ve panellerin çalışma sistemi hakkında detaylı bilgi edinilmelidir. Temizliği ve bakımı yapılmış, tankları dolu ve eksiksiz şekilde teslim alınarak, tekne keyfine başlanabilir.

Tekne Kuralları

Tekneye ayakkabı ile girilmeyeceği, ilk kuraldır. Seyahat boyunca kullanabileceğiniz yumuşak tabanlı su geçirmez ayakkabı formlarını kullanabilirsiniz. Çekçek veya tekerlekli bavullar yerine, katlanabilir küçük çantalar tercih edebilirsiniz. Çöp ve atık kuralları, mutfak düzeni gibi talimatlara uyulmalıdır. Teknede söz, daima kaptanındır.

Özellikle seyir esnasında kapıların kapatılmış olmasına, dolap ve çekmecelerin kilitlenmiş olmasına, tezgahlarda devrilecek eşyaların bırakılmamasına özel gösterilmelidir. Panel ve ünitelerin kullanımı, mürettebattan bilgi alınarak yapılmalıdır.

Teknede Yanınıza Almanız Gerekenler

Bol bol mayo, pamuklu tişörtler, rahat şortlar ve sağlam bir rüzgarlık ihtiyacınız olan temel ürünlerdir. Yıldız seyrinde uyumayı sevenler için uyku tulumu şarttır. Teknede yaşam için mutlaka yağmurluk ve yüksek ısı sağlayan polar mont gereklidir. Güneş gözlüğü, deniz ve dalış gözlüğü, yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler daimiler arasındadır.

Siperli şapka, tekne çizmesi ve kara gezintileri için spor ayakkabı gereklidir. Yelkenliler için özel eldivenler almanız gereklidir.

Teknede Özenli Yaşam

Alışverişin nitelikli ve mutfak düzeninin profesyonel şekilde yapılması gereklidir. Tüketilmesi gereken gıdalar, atıklar, mutfak ekipmanı kullanımı gibi her bir detay özen ister. Mürettebatlı teknelerde sorunsuz şekilde tüm düzen sağlanır. Ancak şahsi programlarınız için geniş kapsamlı bilgi almalısınız.

Teknede atıklar ve çöpler, en çok dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır. Vakumlama, küçültme gibi pet atıklar, deterjan kullanımı, yemek atıkları konusunda prosedürlere göre uygulama yapmak gereklidir. Denize çöp, kesinlikle atılmaz.

Tuvalet ve banyo kullanımlarında pis su tankı ve kullanımı hakkında bilgi alınmalıdır.

Tekne turlar için tekne turları sayfamızı ziyaret ederek birbirinden güzel gulet, katamaran, motoryat ve yelkenli seçeneklerini inceleyebilir ve rezervasyon için bizimle 0531 367 65 76 numaralı telefon hattımızdan iletişime geçebilirsiniz. 

Son Blog Yazıları
  • Çeşme'den Sakız'a Nasıl Gidilir?
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Yunan Adalarını Keşfe Çıkın
  • Yaz Aylarını Renklendir: Tekne Tatili
  • Tekne Tatili Sırasında Yapılacak Aktiviteler
  • Tekne Transferi