post picture

İkinci El Tekne Satın Almanın Avantajları

Özek bir zevk ve serin sürüş keyfi sunan tekneler, yüksek maliyetlere sahiptir. Özellikle sıfır bir tekne almak hem modifiye ve ekipman ihtiyaçları hem de yeni üretim satış fiyatları nedeniyle, oldukça yüksektir. Alternatif olarak ikinci el tekne satın almak, fiyattan avantaj elde ederken tekne konusunda deneyim kazanmanızı sağlar.

Tekne alırken nelere dikkat edilmelidir, ikinci el tekne satın almanın püf noktaları ve avantajları nelerdir? Masmavi sulara açılmak, gün doğumunda dilediğiniz manzarayı keşfetmek için tekne satın almanın detaylarını sunuyoruz.

Sıfır ve İkinci El Tekne Değerlendirmesi

Yeni tekneler ilk kullanım avantajı sunduğu gibi donanımsal açıdan eksiktir. Kişiye özel konseptlerin dizayn edilmesi, ekipman eklenmesi ve modifiye edilmesi için ekstra masraf gereklidir. Tam manasıyla yeni ve fakat deneyimsiz bir araç olarak tanımlayabiliriz. Örneğin alet takımları, can salı ve bot gibi ekipmanlar, sıfır teknelerde yoktur.

Her teknede olması gereken can yelekleri, halat, dıştan takma motor ve güvenlik donatıları, yeni teknelerde ekstra olarak satışa sunulan ekipmanlardır. Ancak yeni teknelerin gövde ve donanım garantisi, herhangi hata ve masrafta avantaj sağlar. İkinci el teknelerde ise sörvey desteği ile kontrol yapılması oldukça önemlidir. İkinci el tekne satın alımlarında;

Motor ömrü, gövde yapısı, donanım ve ekipmanları iyi analiz edilmelidir

Yelkenler, iç dekorasyon ekipmanları, halatlar ve pompa sistemi gibi teçhizatların genel durumu kontrol edilmeli ve yenilenmesi gereken parçalar belirlenmelidir

İkinci el teknelerde ekipman desteği oldukça kapsamlıdır. Radar sistemi, yelkenler ve zamanla eklenen donanım unsurları bulunur. Genellikle su deposu ve yakıt depoları genişletilmiş olmasıyla, yeni teknelere göre avantaj sağlar

Kullanım süresi dolan parçalar tespit edilerek, yenilenmesi sağlanmalıdır

Yeni teknelerin nakliye, taşıma ve aktarma gibi kapsamları değerlendirilmeli ve maliyet hesaplaması mutlaka yapılmalıdır. Yerli ve yabancı bayraklı teknelerin bağlanma unsurları değerlendirilmeli ve muhtemel rotalar göz önünde bulundurularak, ikinci el teknelerin bayraklarına göre satın alım sağlanmalıdır.

2. El Teknelerde Ekstra Kazançlar

Özellikle güvenlik ekipmanlarının ikinci el teknelerde bulunması, bütçe açısından avantaj elde etmenizi sağlar. Fiberglas teknelerde kullanım ömürleri genellikle 40- 50 yıla kadar avantaj sağlar. Ancak yapısal niteliğe ve gövdede çatlaklar olup olmadığına dikkat edilmelidir.

2. el tekne alırken daha önceki onarım, bakım ve tadilatları ile alakalı bilgi edinilmeli ve tamirat faturaları incelenmelidir. Alüminyum tekne türlerinde özen gösterilmesi gereken temel unsurlar arasında korozyon bulunuyor. Yama boya formları, kaynak dikiş unsurları ve tekne yapısında bulunan çatlaklara, deformasyonlara göre değerlendirme yapılmalıdır.

Profesyonel değerlendirme ile ekstra maliyet gerektirmeyen ikinci el tekneler, satın alım fiyatları ve teçhizat maliyeti gerektirmeyen unsurlarıyla denir keyfinize kazanç sağlar.

Son Blog Yazıları
  • Çeşme'den Sakız'a Nasıl Gidilir?
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Yunan Adalarını Keşfe Çıkın
  • Yaz Aylarını Renklendir: Tekne Tatili
  • Tekne Tatili Sırasında Yapılacak Aktiviteler
  • Tekne Transferi