post picture

Guletler Ahşap Yelkenli Tekneler

Gulet, genellikle iki direkli, ilk olarak bodrum bölgesinde yapımına başlanan, randa veya markoni yelkenli bir tür uskunadır. Genellikle kıyı yakınlarındaki tur ve gezilerinde kullanılmasına rağmen aslında açık denizlerde kullanılmaya da uygun bir biçimde tasarlanmıştır. Özellikle son zamanlarda ahşap laminasyon tekniği ile inşa edilseler de isteğe bağlı olarak yapımında çelik de ön planda olabilir.

Kişiye özel tasarıma açık olan bu tekne çeşidinin en belirgin özelliği ise kullanıcısına geniş bir konfor imkanı sağlamasıdır. Genellikle 10 ile 60 kişi aralığında kapasiteye sahip çeşitleri vardır. Üstelik artık bu tekneler formu, donanım ve dekorasyonu açısından modernleştirilmiştir ve Yunanistan, İtalya ve Hırvatistan gibi ülkelere ihracına başlanılmıştır. Guletler ülkemizde en çok mavi tur seyahatlarında tercih edilmektedir.  Eğer bir guletle tekne tatili arıyorsanız, mavi tur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bazı Gulet Çeşitleri

Tirhandil

Akdeniz ve Egeli denizciler tarafından bilinen en eski gulet türüdür. Mavi yolculuk için de uygun olan bu tür sıklıkla denizci tekneleri olarak kullanılır. En belirgin özelliğini klasik görüntüsü olarak belirtmek mümkün. Boyları 18 metreye kadar çıkabilir ve 10 kişiye kadar yolcu ağırlama kapasitesine sahiptir. Boyutunun küçük olmasının verdiği avantaj sayesinde küçük ve dar kıyılara rahatlıkla yanaşabilir.

Karpuzkıç

Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan gulet çeşididir. Kıç formu düşük ve oval olması özelliği ile birlikte dar ve küçük olma özelliğini de birlikte getirmektedir. Boyları 15 metreden 40 metreye kadar çıkabilir. Ketch teknelere göre daha dar kabin alanlarına sahiptir fakat suda duruşu ile göze hitap eden bu tekne çeşidinin beğenicisi hep çok olmuştur.

Ketch

Bu tür tekneler keskin kenar tasarımları ile ün salmıştır. Alt kısmının yükseltilerek geniş kabin alanı sağlanan bu guletler şu an dünyanın en geniş kabinine sahip tekneleri arasında da sıklıkla görülür. Boyları 20 metreden 40 metreye kadar uzayabilir.

Dünyanın En Büyük Guletleri

Dream Symphony

Roman Abramoviç’in siparişi üzerine Marmaris Bozburun’da yapılan Dream Symphony adlı bu gulet dünyanın en büyük guletlerinden biri olma özelliğine sahip. Yapımı 2014 yılından itibaren planlanmaya başlandı. 18 kişilik ziyaretçi kapasitesine sahip, 32 kişilik bir mürettebat ekibi bulunmakta. 9 adet kabini bulunuyor ve 141 metre.

Creole

Creole adlı gulet 1927 yılında sahibine teslim edilmiştir. Tam boyu 65.3 metredir. Toplam 11 kişilik misafir kapasitesine ve 15 kişilik mürettebata sahip. 2006 ve 2008 yıllarında iki adet refit geçirip charter hizmeti vermeye başlamıştır.

Mikhail S. Vorontsov

2014 Dünya Süper yat Ödülleri’nde “en iyi geleneksel tekne” olarak seçilmeye layık görülmüştü. 64.5 metre uzunluğunda olan gulet 2013 yapımıdır. 12 kişiye kadar ziyaretçi alabilir ve 5 adet kabini bulunmaktadır. 10 kişilik mürettebatı vardır.

M/S Meira

Bodrum'da yapılan en büyük yelkenlilerden biri olma özelliğini taşır. 55 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğindedir ve 6 kabin ile 3 adet güverteye sahiptir. Bünyesinde son teknoloji sistemi bulunduran M/S Meira 2018 yılında sularla buluştu.

Büyük Barbarossa

49 metrelik boya, 9.2 metrelik ene ve 32, 27, 25 metre yüksekliklerinde üç adet direğe sahipti. 2004 yılında Fethiye açıklarında yanarak battı fakat hala yat sevdalılarının dilinden düşüremediği bir gulet olma özelliğini koruyor.

Son Blog Yazıları
  • Çeşme'den Sakız'a Nasıl Gidilir?
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Yunan Adalarını Keşfe Çıkın
  • Yaz Aylarını Renklendir: Tekne Tatili
  • Tekne Tatili Sırasında Yapılacak Aktiviteler
  • Tekne Transferi