post picture

Avrupa'da En Çok Yolcu Gelen Limanlar

Avrupa'daki En Büyük Yolcu Limanları. Avrupa'daki limanların yolcu sayısı ve kapasiteleri.

 

Neredeyse 4 bir tarafı denizlerle cevrili olan Avrupa, bütün kıyılarındaki ve iç sularındaki küçüklü büyüklü limanlarinda bir yandan dünya ticaretinin merkezlerinden biri olmasının avantajlarını kullanirken bir yandan da turizmde de yeryüzünün en hareketli coğrafyalarından biri olması sayesinde yılın her mevsiminde çok yüksek yolcu sayılarına ulaşmakta.

 

 

Türkiyemiz Avrupa'da en uzun kiyi şeridine sahip ulkelerden biri oldugu halde malesef limanlarımızın yolcu trafiği başka ülkelerle karşılaştırıldığında çok ama çok düşük seviyelerde.

 

 

İşte Avrupa'nın En Büyük Yolcu Limanları

DOVER LİMANI, İngiltere 15 Milyon (yilda)

Dünyanın da en çok yolcu kabul eden limanı olan Dover Britanya'yı Fransa ve tüm kıtaya bağlayan onemli bir yolcu limanıdır.

 

HELSİNKİ LİMANI, Finlandiya  11.2

Kışın çogu zaman buz tutsa da Baltık Denizi , İskandinavya ve Rusya'nın kesiştigi bir yerde olması ve tabiki Finnlilerin bu avantaji çok iyi kullanması sayesinde yıllık yolcu sayısını sürekli yükselten bir limandır. 

 

STOCKHOLM LİMANI, İsveç 10

Hem İsveç gibi çok fazla turist çeken bir ülkenin baskenti olması hem de Helsinki gibi önemli bir coğrafi konumda bulunması Stockholm Limanı'nı surekli haretekli kılmaktadır. 

 

CALAIS LİMANI, Fransa 9.9

Fransa'nın kuzeyinde Birleşik Krallık ile Avrupa'nin arasından geçen Mans Denizinin en önemli noktasında yer alan Calais Limani yuzyıllardır hem Fransa hem Britanya için hem de çevre ülkeler için büyük öneme sahip olmuştur. 

 

TALINN LİMANI, Estonya 9.3

Kuzeyin en güzel kentlerinden birisi olan Talin, Stockholm ve Helsinki ile birlikte Baltık bölgesine yapılan Kruvaziyer turlarının en önemli duraklarından biri olarak her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlamaktadır. 

 

Yıllık yolcu sayısında ilk ondaki limanlar üçü ise komşumuz Yunanistan'da bulunuyor.

Pire Limanı, Yunanistan 8.5

Perama Limanı, Pire, Yunanistan 7.1

Paloukia (Salamis) Limanı, Yunanistan 7.2

Helsingborg Limanı, İsveç 7.8

Helsingör Limanı, Danimarka 7.7

 

 

Kaynaklar ve İlgili Sayfalar

www.doverport.co.uk

www.avrupaulkeleri.com

http://europa.eu

Son Blog Yazıları
  • Tekne Transferi
  • Likya Yolu
  • Denizde Geçen Filmler
  • Tekne Tipleri
  • Foça Gezi Rehberi
  • Bodrum'un Sessiz Sakin Kasabası; Mazı