post picture

Avrupa'da En Çok Yolcu Gelen Limanlar

Avrupa'daki En Büyük Yolcu Limanları. Avrupa'daki limanların yolcu sayısı ve kapasiteleri.

Neredeyse 4 bir tarafı denizlerle cevrili olan Avrupa, bütün kıyılarındaki ve iç sularındaki küçüklü büyüklü limanlarında bir yandan dünya ticaretinin merkezlerinden biri olmasının avantajlarını kullanırken bir yandan da turizmde de yeryüzünün en hareketli coğrafyalarından biri olması sayesinde yılın her mevsiminde çok yüksek yolcu sayılarına ulaşmakta.

Türkiyemiz Avrupa'da en uzun kiyi şeridine sahip ülkelerden biri olduğu halde maalesef limanlarımızın yolcu trafiği başka ülkelerle karşılaştırıldığında çok ama çok düşük seviyelerde.

İşte Avrupa'nın En Büyük Yolcu Limanları

Dover Limanı, İngiltere 15 Milyon (yılda)

Dünyanın da en çok yolcu kabul eden limanı olan Dover Britanya'yı Fransa ve tüm kıtaya bağlayan onemli bir yolcu limanıdır.

Helsinki Limanı, Finlandiya  11.2

Kışın çoğu zaman buz tutsa da Baltık Denizi, İskandinavya ve Rusya'nın kesiştiği bir yerde olması ve tabiki Finlilerin bu avantajı çok iyi kullanması sayesinde yıllık yolcu sayısını sürekli yükselten bir limandır. 

Stockholm Limanı, İsveç 10

Hem İsveç gibi çok fazla turist çeken bir ülkenin başkenti olması hem de Helsinki gibi önemli bir coğrafi konumda bulunması Stockholm Limanı'nı sürekli hareketli kılmaktadır. 

Calais Limanı, Fransa 9.9

Fransa'nın kuzeyinde Birleşik Krallık ile Avrupa'nın arasından geçen Mans Denizinin en önemli noktasında yer alan Calais Limanı yüzyıllardır hem Fransa hem Britanya için hem de çevre ülkeler için büyük öneme sahip olmuştur. 

Talinn Limanı, Estonya 9.3

Kuzeyin en güzel kentlerinden birisi olan Talin, Stockholm ve Helsinki ile birlikte Baltık bölgesine yapılan Kruvaziyer turlarının en önemli duraklarından biri olarak her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlamaktadır. 

Yıllık yolcu sayısında ilk ondaki limanlar üçü ise komşumuz Yunanistan'da bulunuyor.

Pire Limanı, Yunanistan 8.5

Perama Limanı, Pire, Yunanistan 7.1

Paloukia (Salamis) Limanı, Yunanistan 7.2

Helsingborg Limanı, İsveç 7.8

Helsingör Limanı, Danimarka 7.7

Kaynaklar ve İlgili Sayfalar

www.doverport.co.uk

www.avrupaulkeleri.com

http://europa.eu

Son Blog Yazıları
  • Çeşme'den Sakız'a Nasıl Gidilir?
  • Bodrum’dan Rodos'a Nasıl Gidilir?
  • Yunan Adalarını Keşfe Çıkın
  • Yaz Aylarını Renklendir: Tekne Tatili
  • Tekne Tatili Sırasında Yapılacak Aktiviteler
  • Tekne Transferi