Kıyılarımızın en güzel, en renkli ve ilginç balıklarından birisi olan Yazılı Hani amator oltacı dostların ve su altı yaşamı meraklılarının mutlaka yakından tanıması gereken bir tür. 
Serranidae ailesinden, yani orfoz ve levreğin akrabası olan Yazılı Hani tipik bir subtropikal deniz balığıdır. Ülkemizin hemen hemen bütün kıyılarından bulunur. 
 
Yazılı Hani
 
Latince: Serranus Scriba
İngilizce: Painted Comber
Almanca: Schriftbarsch
Fransizca: Serran écriture
İtalyanca: Sciarrano
 
YAŞAM
Uzunluğu en çok 25-28 cm. olabilen Yazılı Hani belli bölgelerde genellikle yalnız ya da küçük gruplar halindedir ve zamanının çoğunu kayalık mağaralarda geçirir. Çeşitli kabuklular, karides, balıklar ve solucanlar ile beslenir. Ağzını çok geniş acabilir. Oltacılar bilecektir, bazen kendinden bile büyük yemlere ve sahte balıklara hücum ettiği görülür. 
Çok sığ kıyı şeridinden başlayarak 150 metreye kadar olan derinliklere görülürler ama daha yaygın olarak 5-30 metre arasında, kayalık diplerde ve yosun kaplı çakıllı kumluklarda bulunurlar. 
Baş kısmındaki, çeşitli renk ve süslemelerden ''yazılı'' ismini alır. 
 
Yazılı Hani Balığı
 
NASIL YENİR
Genellikle tavada kızartılmış, haşlanmış veya diğer balıklarla güveçte hazırlanabilir. Büyük olanlar mangalda da olabilir.
 
ÜREME DÖNEMİ
Eşeysel olgunluğa 12 cm iken 3 yaşında erişirler. Karadeniz’de Haziran, Marmara Denizi’nde Mayıs-Haziran, Ege Denizi’nde Nisan-Ağustos, Akdeniz’de Mayıs-Ağustos aylarında ürerler. Cins ve türlerine göre 18.000 - 900.000 yumurta döker.  
 
MİNİMUM AV BOYU : 13 cm     
 
YAZILI HANİ AV YASAĞI 
(AVLAMAYIN-SATIN ALMAYIN-TÜKETMEYİN)
Karadeniz:  Mayıs-Temmuz
Marmara: Nisan-Temmuz
Ege: Mart-Eylül
Akdeniz: Nisan-Eylül