TEKNEYLE İLK KEZ BALIĞA ÇAIKACAKLARA TAVSİYELER 

 

     Arkadaşın arıyor ve bu hafta sonu tekneyle balık avına gitmeyi teklif ediyor ! Ya da hep kıyı avcılığı yapan siz heycanlı balıkçı, oltanın takılmasından ve az balık yakalamaktan sıkıldınız, artık şansınızı tekneden balık avlamaya bırakmak istiyorsunuz ! Peki şimdi ne yapacağım?

 

1- Balığa Çıkılacak Konumu Seçelim

Esasında birbirine yakın konumlar benzer av verir. Bu nedenle çoğu zaman çok fark olmaz. Ancak ilerleyen sorulara yanıt vermede önenmli bir unsur olacaktır. Siz nereyi tercih edersiniz? Bodrum? Çeşme ? Antalya? Ayvalık ? Çanakkale? İskenderun? Taşucu?

 

2- Tekne ve Kaptan, Rezervasyon 

En önemli unsurlardan biridir. Telefonda kayıtlı birkaç kaptan numarası vardır. Senin yoksa arkadaşının vardır. Ama hepsini bir yana bıraktım, zaten www.tekneveyat.com 'da yüzlerce tekne ve kaptanın iletişim bilgileri var :) Hem de buradan teknenin özelliklerini, daha önce yaptığı avların görüntülerini, sosyal medya hesaplarını , başkalarının yorumlarını vs pek çok özelliliğini görebiliyorum. Tekneyi ve kaptanı seçtik, bulduk, geleceğimiz günü de söyledik. O da bize saat ve tam konum bilgisi verdi.

 

3- Balık Avı İçin Yem Ayarlanması

Bu işin olmazsa olmazı tabi ki yem ve yemci. Eğer sadece suni yemlerle avcılık yapacaksanız, elbette buna gerek yok, biraz sonra anlatacağımız başlığı oku, bu başlıktan ayrıl, hadi :)

Çok fazla yem çeşidimizin var olduğu söylenemez. Türkiye'nin farklı illerinde farklı yemler kullanılsa da, genellikle “çimçim” ( karidesin küçük hali) , “sardalye” ( kurutulmuş ve tuzlanmış olanı kullanılır genelde ama taze olanı da olmaz değil ) , “ sülünez “ ( genelde ege bölgesinde kullanılır, hafif sert kabuklu 5-10 cm uzunlunğundadır, içi kullanılır ) “ mamun “ ( bir tür deniz böceği diyebiliriz, bütün olarak iğneye takılır ) “ boru kurdu” ( siyah yumuşak bir kabuğu vardır, içinden canlı solucana benzeyen bir kurt çıkar, bu kullanılır ) sıklıkla kullanılan yemlerdir.

Ayrıca , “ kalamar ve sübye” , “ tavuk göğsü eti “ gibi kullanılan farklı yemler de vardır.

Burada en önemlisi, balığa çıkacağınız kaptandan, tercih edeceğiniz yemi sormaktır.

 

4- Kullanılacak Olta Takımı

Sakın ola evdeki 3 metrelik teleskopik kamışınızı götürmeye kalkmayın ! Teknede genelde kamışla avlanılır ( av yapılan derinlikler 20-60 metre arasında olduğundan) , ama siz illa ki ben hissetmek istiyorum derseniz ve kol kaslarınız güçlüyse normal-el oltası takımları da götürebilirsiniz. Tekne için genelde 130-190 cm uzunluğunda “tekne kamışı” denilen pratik kamışlar kullanılır. Bunların bir kısmının uç kısmı çok ince bir kısmı da dolgulu-kalındır. Hedeflediğiniz balıklar barbun, kupes, çinekop gibi küçük balıklar ise ucu daha ince olan kamışlar tercih edilebilir, ancak çupra, levrek , mercan gibi avlara gidiyorsanız ucu dolgulu-kalın kamış tercih etmenizde fayda var, ama bu olmazda olmaz değil, evde veya arkadaşınızda “ tekne kamışı” sıfatına haiz ne varsa olur :)

Tekne Kamışı olduğu gibi bir de tekne makinası var cümlesini tam olarak söylemek mümkün değil, ancak evdeki sörf kamışın koca kafalı-ağır makinasını veya lrf-spin kamışta kullandığın makinayı tekneye götürme !

Makinanda 30-50 mm arasındaki lik misinalar sarılı olsun.

Hazır iğne-kurşun satılır heryerde, eğer biliyosan kendin yap takımını bilmiyorsan bu hazır takımlardan yemcide, malzemecide de satılır. ( sorarsan : çupra takımı-mercan takımı v.s. Söylerler) Yanında mutlaka yedek en az 2 takım olsun. Bu arada bir altın kurak daha, yanında en az 75 ile 150 gr arasında fazladan 2-3 kurşun da olsun.

 

5- Hazırlık İşlemleri 

Evet çok heycanlısın, biliyorum, herkes biliyor :) Ama kaptana sor bakalım, teknede öğle yemeği veriliyor mu? Arkadaşınla konuş, sabah kahvaltı ve teknede yeme-içme işi nasıl yapılacak? Çok yağlı ağır işlere girişme, alışkın değilsin tekne seni ( mideni) yorar !

Eğer balığa Alanya'nın Ağustos sıcağında dahi çıkıyorsan, önemli değil, mutlaka yanına uzun kollu Bir şey al. Sabah 5'de 6'da her daim üşürsün tekne üzerinde ! Kışın sen düşün...

En önemlisi, evliysen , en az 3 gün önceden hanımdan izin almayı unutma :)

Hadi rastgele !!!!