TEKNEYLE BALIK AVI TURUNDA “ YAZISIZ” KURALLAR

 

Balık avının nasıl bir tutku olduğu konusu bolca anlatıldı ve yazıldı. Amatör balık avcılığının “ yazılı” kuralları dahi konuldu. Tüm bu konularda genel olarak hemfikiriz. Ancak, son dönemde hızla artan tekneyle balık avı turlarında, tura katılan amatörlerin uyması gereken bir takım kuralların da olması gerektiği ortaya çıkmıştır.

Her ne kadar bu konuda, bundan sonraki dönemde, kaptanlardan, organizatörlerden ve tabi ki amatör balıkçılardan gelecek fikirler çok önemliyse de, bu yazıyla belki konuya bir ışık tutmak gayesindeyiz.

Bu konuda en çok karşılaşılan sorunlar ve tavsiyelerimiz ise;

1-) Rezervasyon İptali

Kaptanların da, amatör balıkçının da en çok dertlendiği konudur. Özellikle, tur gününden bir gün hatta bazen gecesinde iptal olan rezervasyonlar nedeniyle kaptanlar ve organizaörler ne yazık ki ciddi gelir kaybına uğramaktadır. Elbette önemli bir mazeret ( hastalık cenaze v.b. gibi) olduğunda sanıyoruz taraflar samimi iseler uzlaşabilirler. Ancak burada en önemli konu tur gününden en az 3 gün önceden bilgi vermektir.

Diğer taraftan, bazı kaptanların da, kendi özel işleri ( geçerli mazeretler dışında ) veya daha “ paralı” bir iş sebebiyle son dakika turu iptal ettiği, bunu bazen havayı mazeret göstererek yaptığı gibi şikayetler de amatör balıkçılardan gelmektedir. Bazen organizatörlerin yeterli sayıya ulaşamaması ya da tekne bulamaması da sorun yaratmaktadır. Bu konuda sanıyoruz referans alarak tura katılmak, tekneyi ayarlamak ve tur öncesinde tüm bedeli de ödememek bir önlem olabilir.

2-) Teknede Avlanılacak Yer, Yani “ Yer Kapmak” Sorunu

Eğer bir grup birbirini iyi tanıyan ve bu tür şeyleri sorun yaratmayan arkadaş gurubuyla gidiliyorsa, elbette sorun yok. Ancak özellikle kalabalık turlara katılanlar bilirler ki, teknede iyi yerler için bir yarış olur. İyi yer kimine göre teknenin arkası kimine göre yaptan köşküne yakın yan taraflardır. Ama güneşli veya soğuk bir tur gününde teknenin gölgeliği olmayan ön kısımlarına kalmışsanız bir moral bozukluğu yaşanabilir.

Bu konuda öncelikle tura çıkacak teknenin tipini ve katılacak kişi sayısı gibi özellikleri önceden öğrenmekte ve bu tip soruları doğrudan sormanızda fayda var. Kaptan ve organizatörlerin de, önceden ( olacaksa eğer ) böyle bir durumun ihtimal dahilinde olduğunu bildirmesi faydalı olacaktır.

3-) Oltaların Dolaşması

İşte geldik en dertli konulardan birine. Özellikle sayıca kalabalık ve “ yeni” amatör balıkçı dostlar varsa, gerçekten gününüzü kabusa çevirebilir. Genellikle kullanılması gereken ağırlıkta kurşun kullanmamaktan kaynaklanır. Bununla birlikte, teknenin yeni varılan merada demir attıktan sonra tam oturmadan atılan oltalar, veya, akıntının kuvvetli olduğu anlarda da bu sorun yaşanabilir.

Bu konuda dikkat edilecekler; amatör balıkçının yanında farklı ağırlıkta kurşunlarının olması ( örneğin 75 gr, 100 gr, 150 gr ) ve kaptanın oltaları atabilirsiniz ikazının beklenmesidir.

4-) Yer Değiştirme

Bu konu hem kaptanların hem de amatör balıkçıların karşılıklı sorunudur diyebiliriz. Hedefe odaklanmış amatör balıkçılar elbette bir an evvel en büyük, en iyi, en “istediği “ balığı yakalamak ister. Ancak burada bazen en önemli detayları kaçırırlar. Teknenin bir meraya yerleşmesi süresi ve dipteki balığın toplanması, balığın saati gibi önemli detaylar, kaptan tarafından defalarca tecrübe edilmiş ve bilinmektedir. Elbette en nihayetinde “ kısmet” bu işin olmazsa olmazıdır ve buna kaptanın da yapacak birşeyi yoktur çoğu zaman. Bu konuda kaptanın tecrübelerinden yaralanmakta fayda görüyoruz. Zaten eğer işini seviyor ve biliyorsa, mutlaka zamanı geldiğinde sizden önce yer değiştirmeyi teklif edecektir.

Burada, bazı kaptanlar için sıkça dile getirilen “ sürekli uyuyor” , bir yerde 2 saat kalıp balık olmamasına rağmen yer değiştirelim deyince “ sanki küfür etmişiz gibi bakıyor” şikayetleri de göz ardı etmemek lazım. Tabi burada yine refaransla hareket etmekte fayda görüyoruz.