Tatlı suda balık avı denince herhalde en zevkli, ne heyecan verici olanların başında kuşkusuz levrek avı gelir. Saldırganlığı (yemlere tabiki), sert yapısı, savaşçı ruhu ile tatlı su levreği ozellikle yakala-bırak yöntemini hobi edinenler için adeta bağımlılık yaratan bir balıktır. Batı Avrupa ve İskandinavya göllerinde dev levreklerlerin muhteşem mücadeleleri üzerine onlarca hikaye bile bulunmaktadır. 
 
TATLISU LEVREĞİ EN İYİ AV ZAMANI
Yazın en sıcak zamanları, sonbaharın ılık, rüzgarsız günleri, kısın derin suları levrek yakalamak isteyenler için ideal zamanlardır.
 
HANGİ YEMLERLE AVLANIR
Canlı solucan, canlı küçük balıklar, hafif jigler, slikonlar, sahte balıklar (tatlı su icin yapılmış olanlar tercih edilmelidir), ve hatta ekmek..
Denizde iyi bir atçekçi iseniz, levreğin bulunduğu gollerde de bu beceri ve deneyimlerinizi mutlaka denemelisiriz.  Klasik dip oltası ile de basarılı avlar çıkarabilirsiniz. Bu hırçın ve canavar balık hareketsiz yemi pek sevmez. Sahte yemler veya canlı dışında bir şey kullanırsanız mutlaka biraz hareket vermeniz gerekmektedir. 
 
 
 
 
ÖZELLİKLERİ
Ortalama uzunluk 20 – 35 cm, maksimum uzunluk 50 cm; ortalama ağırlık 800 – 1000 gr, maksimum ağırlık ise 3 kg’dır.  Türkiye'de genellikle Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesinin göl ve göletlerinde sıkca rastlanır. Son yıllarda İç Anadolu ve Ege olmak üzere diger  bölgelerimizde de yavaş yavaş yayılmaktadır. 
 
ÜREME DÖNEMİ
Eşeysel olgunluğa erkekler 2. yılda ve 9 – 10 cm boyda; dişiler ise 3. ve 4. yaşın sonunda 15 – 20 cm boyda ulaşırlar. Mart – Haziran üreme dönemidir. Yumurtlama, su sıcaklığının 7 – 8 ºC’den itibaren başlar.
 
TATLU SU LEVREĞİ AV YASAĞI
Tüm iç sularda 15 Mart-30 Nisan, Eğirdir Gölünde dönem boyunca, Beyşehir Gölü ise parakete ile dönem boyunca avcılığı yasaktır.
 
 
Başkaları bu balıga ne diyor?
Latince: Perca fluviatilis
İngilizce: Perch
Almanca: Barsch
Fransizca: Perche fluviatile
Litvanca: Ešerys