Avı heyecan verici ve yemesi en lezzetli balıklarımızdan birisi olan Melanur veya Melanurya parlak rengi ve çekingenliğiyle Akdeniz ve Ege kıyılarının en sevilen balıklarındandır.
 
Bazen yüzlercesini bir arada görebilirsiniz, fakat Melanur avı yani yakalaması o kadar da kolay degildir. Çünkü çok çabuk ürküp kaçan bir balık olarak bilinir. Ayrıca misinanızı onlarca metre uzaktan farkedebilir ve temkinli olarak yaklaşır yeme. Özellikle kayaılk bölgelerde tekneden yavaş bir hızla, karaya paralel ve yakın bir şekilde sırtı (sıyırtı) çekerek yakalayabileceginiz gibi kıyıdan ekmekli çapari veya kurşunsuz karides veya sardalya  ile de Melanur yakalama zevkini yaşayabilirsiniz.
 
Latince: Oblada melanura
İngilizce: Saddled seabream
Almanca: Brandbasse
Fransizca: Oblade
İspanyolca: Oblada
 
TİPİ
Vücut yumurta biçimindedir. Gözleri iyi gelişmiştir. Göz çapı, göz çukuru önündeki mesafeye eşittir.  Yan çizgide 68-72 pul bulunur. Ağız küçüktür, kuyruk yüzgecinin sağ kısmının her iki tarafında koyu siyah bir leke bulunur. Vücudun üzerinde boyuna 7-8 tane siyah bant vardır. Vücudun üst tarafı siyah, alt tarafı gümüşidir. Maksimum boy 30 cm olup, ortalama boy 20-25 cm’dir
 
YAŞAM
Melanur balığı Kıyısal bölgede en fazla 30m derinliğe kadar olan çakıllık ve kayalık alanlarda genellikle yüzeye çok yakın yaşar. 
 
ÜREME DÖNEMİ
Nisan-Haziran aylarını kapsar. 24 cm’den büyük bütün bireyler dişidir.
 
MİNİMUM AV BOYU : 18 cm           
 
MELANURYA NE ZAMAN AVLANMAZ (AVLAMAYIN-SATIN ALMAYIN-TÜKETMEYİN)
Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz