Mavi Tur Tatilinde Neler Yapılabilir?

 

Daha önce katılanlar bilir ama bilmeyenler için ve hazırlık yapanlar için bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Mavi tur tatilinde zamanınızın çoğu teknede geçer. Bazı insanlar bu durumu sıkıcı olarak algılasalar da aslında mavi yolculuk tatillerinde yapılacak bir çok etkinlik vardır.  Teknede yapılacak aktiviteler için önceden, kiralama yapacağınız tekne yetkilisiyle de görüşmenizde elbette fayda var. Ama genel olarak ve her halde yapılabilecek bazı şeyleri burada anımsatmak istedik:

►Belki bir etkinlik gibi gelmeyebilir ama anı yakalamak için çok keyiflidir. Mavi tur sırasında güneşin batışını ve doğuşunu izleyebilirsiniz. Bunu en iyi, denizin ortasında teknenizde yaşayabilirsiniz. Ayrıc teknedeyken bol bol vaktiniz olacak, bu boş vakitlerinizde kitap okuyabilirsiniz.

 

►Mavi tur sırasında kendinizle baş başa kalırsınız. Bu kendinizle baş başa kaldığınız vakitleri yazarak geçirebilirsiniz. O günlerde yaşadıklarınız olsun veya istediğiniz her hangi bir konuda doğanın içinde dilediğiniz bir konuda yazabilirsiniz. Kağıt kalem almayı unutmayın.

 

►Muhteşem ufuk çizgisi manzarası, güneş, orman, su altı güzellikleri karşınızdayken bu eşsiz güzelliklerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Eğer fotoğraf tutkunuz varsa karşılaşacağınız eşsiz manzaraları kaçırmayın. Eğer fotoğraf değil de resim meraklısıysanız yine eşsiz bir fırsat sizi bekliyor. Gördüğünüz bu güzel manzaraları resmedebilirsiniz.

 

►Mavi tur tatili, yoga yapmak için oldukça elverişli bir ortamdır. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi dalgaların sesine bırakın. Ailece ya da arkadaş grubuyla katıldığınız mavi tur tatili esnasında, birlikte oyunlar oynayarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Mavi tur tatillerinin olmazsa olmazı dalıştır. Dalış deneyimini mutlaka tecrübe edin.

 

⇒Tüm bunların dışında illa bir şey yapmak zorunda değilsiniz. Akşam üzeri güvertede biraz kestirmenin size iyi geleceğine emin olabilirsiniz.

 

►Mavi yolculukların en önemli avantajlarından birisi de gökyüzündeki yıldızları çok net olarak izleyebilmektir. Denizin ortasında, ışığın olmadığı bir ortamda yıldızlara bakmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

► Neticede denizdesiniz ve yelken, sörf, su kayağı gibi mavi turların en çok tercih edilen su sporlarını yapabilirsiniz.

 

⇒Hayatının karmaşasından uzaklaşacağınız bu dönemde kafanızda dolaşan sorunları bir kenara bırakıp beyninizi dinlendirin.

 

►Daha önce keşfedilmemiş, çoğu kişi tarafından bilinmeyen koyları keşfe çıkabilirsiniz. Bu keşifler sırasında koy ve adalarda daha önce yaşamış uygarlıklardan kalmış antik eserleri gezebilirsiniz. Bu geziler sırasında koyların içlerinde trekking yaparak doğayla iç içe vakitler geçirebilirsiniz. Bir yelkenli ile tatile çıktığınızda ise mutlaka yelken sporu yapmalısınız. Bu koylarda yüzmek ise zaten yapmanız gereken ilk şeylerdendir. Denizde yüzüp acıktığınızda ziyaret ettiğiniz bölgede yöresel lezzetleri denemelisiniz.