Mavi Tur Tatili Nasıl Planlanmalı?

Bu yaz eğer bir değişiklik yapıp otelde tatil yapmak yerine bir mavi tur tatili yapmak istiyorsanız bazı planlar yapmalısınız. Çünkü tekne tatili diğer tatil çeşitlerine göre daha kısıtlı imkanlar içerdiğinden tatile çıkmadan önce planlanması gereken pek çok detay bulmaktadır.

 

Ekip Belirlemek

Öncelikle planlamanız gereken ilk şey; Mavi yolculuğa birlikte çıkacağınız kişilerdir. Bu kişilerle, uzun bir süre zaman geçireceğiniz için tatil sırasında eğlence anlayışlarınızın ve zevklerinizin size uyması oldukça önemli bir konudur. Yolculuk öncesi planlamanız gereken ilk ve en önemli konu birlikte tatil ekibidir. Tekne tatili, diğer tatil çeşitlerinden çok daha farklı olduğu için gerekiyorsa, daha önce bu konuda tecrübesi olmuş, daha önce mavi yolculuk yapmış kişilerle tatile çıkmanız daha iyi bir seçim olabilir. Ayrıca eğer ekibe yeni bir kişi eklemeyi düşünüyorsanız, tatile çıkacağınız diğer arkadaşlarınızdan da onay almalısınız. Tekne tatili doğa ile iç içe ve görev dağılımı olan bir tatildir. Doğayı sevmeyen ve görev alma konusunda uyumlu olmayan kişilerle tekne tatiline çıkmak doğru bir seçim olmayabilir.

 

Bütçe

Bütçeyi ayarlamak ise mavi tur tatilinin bir diğer önemli noktasıdır. Tatil için ayıracağınız bütçe kişi sayısı, yemek öğünleri, ne tür bir tekne tipi ile seyahat edileceği ve teknenin kalitesi gibi bir çok duruma etki edecektir. Ortalama bir tatil planlıyorsanız yaklaşık 2.500€ - 3.000€ aralığında bir bütçe belirlemeniz gerekmektedir.

 

Tekne Seçimi

Tatil planlarken bir diğer önemli nokta ise tekne seçimidir. Gulet kiralayarak, her şey dahil bir otel şeklinde bir tatil mi planlıyorsunuz? Yoksa motor yat kiralayarak, koyları bol adrenalin ve süratli bir şekilde keşfedeceğiniz bir tatil mi? Bir başka seçenek ise yelkenli veya katamaran kiralayarak, doğanın keyfini çıkaracağınız bir tatil geçirmektir. Mavi tur tatilinde tekne seçimi oldukça önemli bir konudur.

 

Rota Seçimi

Tatile çıkacağımız ekibi belirledik, bütçemizi belirledik, teknemize karar verdik... Sırada hangi rotayı izleyeceğimizi planlamak kaldı. Rotanızı seçeneğiniz tekne tipine, nasıl bir tatil gerçekleştirmek istediğinize ve bütçenize bağlı olarak seçebilirsiniz. Kaş, Bodrum, Bozburun, Göcek, Fethiye, Marmaris, Kekova ve Yunan Adaları gibi pek çok bölgede tatil gerçekleştirebilirsiniz.