Mavi Tur İçin Uygun Dönemler

Daha önce Mavi tur deneyimi yaşamış deneyimli denizciler; çoğu kişinin aksine yaz ayları yerine genellikle Eylül ayında Mavi tur tatilli yapmayı seçerler. Eylül ayınca diğer aylara göre tatil mevsiminin sona yaklaşması; ekonomik olarak uygun fiyatlı tekne tatili geçirmek için tercih edilir. Bu yüzden çoğu kişi Mavi tur tatili için Eylül ayını seçerler.

 

Neden Eylül ayının tercih edildiğinden bahsetmek gerekirsek; öncelikle Eylül'de diğer aylara göre bunaltıcı sıcaklar yoktur. Sonbaharın gelmesiyle deniz suyundaki sıcaklık da diğer aylara nispeten daha sıcak olur. Bunun yanı sıra yelkenli kiralayarak mavi tur tatili yapmayı düşünüyorsanız Eylül ayı da rüzgar için en uygun aydır diyebiliriz.

 

Yaz mevsiminin sona yaklaşması, okulların açılmasıyla öğrencilerin ve ailelerinin yaşadıkları şehirlere dönmek zorunda olmasından dolayı koylarda bulunan kalabalık da bu ayda ciddi derecede azalmaktadır. Eylül ayında mavi tur tatili yapmayı seçerek doğanın ve denizin güzelliklerini sakin ve dingin bir şekilde yaşayabilirsiniz.

 

Mavi tur tatili için daha düşük bir bütçe ayırmayı uygun görüyorsanız Eylül ayı sizin için çok iyi bir seçenek olacaktır. Bir sonraki Ekim ayının sezon bitimi ayı olması sebebiyle, sezonun sonu yaklaştığı için tekne fiyatları yaz aylarına göre oldukça uygun fiyatlarda bulabilir. Gulet, yelkenli, motoryat ve katamaran tipi tekneleri özellikle bu aylarda yaz aylarına göre yarı yarıya daha ucuz bulabilirsiniz.

 

Yaz tatilinin sona yaklaşmasıyla koylarda bulunan insan sayısı artık daha az bir haline dönüşür. Özellikle de kara ile ulaşım sağlanamayan eşsiz koylara teknenizle ulaşarak azalan insan sayısı eşliğinde daha keyifli bir tatil yapabilir; denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

Yaz mevsiminin artık sona yaklaşması sebebiyle insanlar tatillerini bitirip artık yaşadıkları şehirlere geri dönmeye başlayacaktır. Bu yaza veda ise festivaller eşliğinde yapılmaktadır. Eylül ayında yapacağınız mavi tatil sırasında, tatil bölgelerinde yaşayan yerli insanların bu yaza veda için düzenledikleri yerel festivallere katılabilirsiniz. Bu festivallere katılarak bulunduğunuz bölgenin tarihi hakkında bilgiler edinip aynı zamanda bu festivallerde satılan organik ürünleri de deneyimleyebilirsiniz. Bu festivallerde alışveriş yaparak taze organik ürünleri teknenizde mavi tur tatiliniz sırasında tüketebilirsiniz.