İzmir Körfezi'nde ve Kordon'da Balık Avlama Yasağı

İzmir şehir merkezinde, kordon boyunca amatör balık avcılığı yapan pek çok kişi konuyu hiç duymamış dahi olsa, pek çok kişi av yasağından haberdar aslında.

Kabaca tarif edecek olursak, Bostanlı İskelesinden başlayıp, Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak, Karataş, Göztepe derken Üçkuyular iskelesine kadar olan sahil şeridinde kıyıdan ve bu iki iskele arasında kalan bölgede tekneyle amatör olta balıkçılığı yasaklamıştır. Hem de bu durum yaklaşık 30 senedir böyledir.

Yasağın sebeb, 1980'li yıllarda en üst seviyeye çıkan körfezin kirlilik durumudur. Balıklardaki ağır metal birikimlerinin insan sağlığına çok ciddi etkileri olabileceğinden ve bu etkiler çoğunlukla yıllar sonra ortaya çıkacağından, dönemin idarecileri tarafından bu bölgede avlanmak yasaklanmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarının, özellikle Ahmet Piriştina dönemindeki sıkı çalışmaları sonucu körfezde kirliliğe sebep olan pek çok dere, kanal ıslah edilerek körfezdeki deniz yaşamı yeniden canlanmaya başlamıştır.

Bu konuda, av yasağının kaldırılması veya belli türlerle sınırlandırılması konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Tekneveyat.com olarak derlediğimiz bilgilere göre bu konuda çalışmalar kapsamında yaşana bazı gelişmeler şu şekildedir :

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Doç.Dr. Ali Ulaş : "Körfezde oltayla en fazla çipura, kefal, isparoz, istavrit gibi türler yakalanıyor. Alınan örnekler üzerindeki incelemelerimiz devam ediyor. Şu an kesin bir yargıya varmak için çok erken ancak alınan ilk neticeler, birçok türde olumlu. Özellike çipura körfezde 3-4 ay bulunan bir balık. Körfezden alınan çipuraların değerlerinde dioksin ve ağır metal açısından insan sağlığına tehdit oluşturacak bir değere rastlanmadı. İstavrit gibi türlerde de herhangi bir tehdit şu an için görünmüyor. Fakat bazı türlerde özellikle ısparoz türünde dioksin ve ağır metal değerlerimiz normalin biraz üzerinde çıktı. Örneklem almaya devam ediyoruz. Kesin sonuçlara ulaşabilmek için proje süresinin tamamlanması gerekiyor." ( 2015 Tarihli AA Haberi )

Kordonda balık avlayanlar hakkında bir araştırma ise ;

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahdet Ünal başkanlığındaki bir ekibin Kordon'daki amatör balıkçılığa yönelik çalışmasına göre, Kordon'da amatörce balık avlayanların;

% 60'ı 41 yaş üzeri ve çoğu emekli.

* % 70'i ayda bin 500 TL ve altında gelir sahibi.

* Amatör avcıların sayısı Haziran ve Ekim ayları arasında artıyor.

* Günde ortalama 4-5 saat avcılık yapıyorlar.

* Yasal limit günde amatör balıkçı başına 5 kg olduğu halde Kordon'da avcılık yapanların ortalama av miktarı günde 800 gram. Üstelik yasal bir zorunluluk olmadığı halde yüzde 36'sı amatör avcılık belgesi almış durumda.

* Belge alanların sayısının da 8 bin olduğuna dikkat çekiliyor. ( 2014 Tarihli Yeniasır Haberi )

İzmir Körfezinde av yasağının dayanağı : 4/2 NUMARALI AMATÖR AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞININ DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2016/36)

Denizlerdeki yer yasakları ve sınırlamalar

MADDE 18 –(1) Denizlerdeki yer yasakları ve sınırlamalar aşağıda belirtilmiştir......

ğ) İzmir Limanında; Bostanlı Sazburnu (38° 27.55” N - 027° 05.40” E) ile Üçkuyular Vapur İskelesi (38° 24.35” N - 027° 04.30” E) arasında çekilen hattın doğusunda kalan alanda (Harita-10);

Bu konudaki çalışmalar dileriz bir an evvel sonuçlanır ve testler temiz çıkar, amatör balıkçaılar da kordonda kıyıdan ve körfezde tekneyle rahatça balık avını yapar...www.tekneveyat.com